طرح توسعه آذر برنده جایزه جهانی مدیریت تعالی پروژه شد

طرح توسعه میدان مشترک آذر در بخش پروژه‌های مگا در رقابت‌های جایزه جهانی مدیریت تعالی پروژه خوش درخشید و مدال طلای این بخش از رقابت‌ها را از آن خود کرد.

به گزارش خبرنگار شانا، شرکت ایرانی مهندسی و توسعه سروک آذر (SAED) متعلق به مجموعه صندوق‌های بازنشستگی نفت که توسعه میدان مشترک آذر را به‌عنوان یکی از پیچیده‌ترین میادین نفتی کشور در کارنامه دارد، در بخش پروژه‌های مگا در رقابت‌های جایزه جهانی مدیریت تعالی پروژه، حائز مدال طلا شد.

بر اساس اعلام این شرکت، پس از دو دهه تلاش پروژه‌های برتر ایرانی در مسیر کسب جایزه جهانی مدیریت تعالی پروژه که هرساله توسط مؤسسه بین‌المللی IPMA در نقاط مختلف جهان برگزار می‌شود، شب گذشته (چهارشنبه، ۳۱ شهریورماه) در مراسم IPMA Global Award 2021 که به میزبانی کشور روسیه در شهر سن‌پترزبورگ برگزار شد، شرکت ایرانی مهندسی و توسعه سروک آذر (SAED) که متعلق به مجموعه صندوق‌های بازنشستگی نفت است و با کنسرسیوم اویک و شرکت اهداف مشغول فعالیت است، پس از طی دوره‌های ارزیابی توسط مؤسسه IPMA، به‌عنوان فینالیست مهم‌ترین بخش جایزه جهانی در قسمت پروژه‌های مگا قرار گرفت و در رقابتی فشرده با کشورهای فنلاند و هند، با کسب مدال طلا به کسب بالاترین افتخار در این رقابت جهانی دست یافت.

دستیابی به مدال طلا در این رقابت جهانی، توسط یک شرکت توسعه‌دهنده فعال در بخش بالادستی نفت و در شرایطی محقق شده که صنعت نفت با وجود مواجهه با تحریم‌های ظالمانه توانسته است در یکی از پیچیده‌ترین میادین نفتی منطقه و جهان عملکرد قابل دفاعی به نمایش بگذارد.

بر اساس این گزارش، ارزیابی پروژه‌های متنوع بین‌المللی که هرساله براساس مدل جهانی Project Excellence Baseline (PEB) انجام می‌شود امسال به‌صورت مجازی و با بهره‌مندی از نظر ۶ ارزیاب بین‌المللی از کشورهای لهستان، انگلستان، هلند، قزاقستان، نپال و چین در سه روز متوالی اجرایی شد و تمامی آیتم‌های مربوط به مدل PEB به صورت دقیق مورد ارزیابی قرار گرفت و نهایتاً شرکت مهندسی و توسعه سروک آذر موفق به کسب مدال طلای این رقابت‌ها شد.

جایزه جهانی IPMA در ۱۰ قسمت متنوع طراحی شده که بخش جایزه مگاپروژه‌ها مهم‌ترین بخش این رقابت به‌شمار می‌رود و باعث افتخار است که در کنار درخشش بی‌بدیل ایران در زمینه مدیریت پروژه با مدل‌های نوین بین‌المللی در بخش بالادستی صنعت نفت، سایر جوانان ایرانی نیز در این جایزه خوش درخشیدند، به‌طوری که در بخش مدیران پروژه جوان زیر ۳۵ سال، فرشته میرحسینی به مدال طلا نائل شد و علیرضا اصلان‌حسینی از شرکت اویکو که از دیگر زیرمجموعه‌های اویک است نیز صاحب مدال برنز شد. در بخش اجرای پروژه‌های چابک در این رقابت نیز مدال برنز دیگری نصیب کشورمان شد که به نام سعید نوروزی ثبت شد  و در مجموع کشورمان با دو مدال طلا و دو مدال برنز، توجه جامعه جهانی مدیریت پروژه را به خود جلب کرد.

میدان نفتی آذر

میدان نفتی آذر در جنوب استان ایلام در مجاورت میدان البدره عراق واقع است و طرح توسعه آن به دنبال قرارداد بیع‌متقابلی که میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی داخلی متشکل از شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت و شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت امضا شده بود، تکمیل شد و با ظرفیت تولید روزانه ۶۵ هزار بشکه نفت در مدار تولید قرار گرفت. «شرکت مهندسی و توسعه سروک آذر» به منظور توسعه این میدان نفتی تأسیس شد و این میدان اسفندماه سال گذشته در شرایطی تکمیل و بهره‌برداری شد که پس از گذشت حدود چهار سال از آغاز تولید زودهنگام نفت در آن، درآمد حاصل از تولید نفت آذر از سقف هزینه‌های توسعه‌ای پیشی گرفته بود.   

میدان آذر در نزدیکی گسل اصلی زاگرس و گسل بالارود قرار گرفته و ساختاری با رژیم‌های فشاری متناوب و پیچیده دارد که درهم‌تنیدگی ویژگی‌های ساختاری میدان سبب شد متخصصان صنعت نفت در جریان حفاری چاه‌ها، آن هم در اعماق زیاد، به‌طور مستمر با تغییرات شدید و غیرقابل پیش‌بینی رژیم فشاری در لایه‌های زمین روبه‌رو شوند؛ عمیق‌ترین و سنگین‌ترین لوله‌های جداری سطحی کشور با عمق بیشتر از ۲ کیلومتر و وزن حدود ۵۰۰ تن، در چاه‌های آذر نصب شده است و بیشترین تعداد مقاطع حفاری برای دسترسی بهینه به لایه مخزنی در سطح میدان‌های نفتی کشور با هفت حفره مربوط به میدان آذر است. افزون بر این، با توجه به فشار و دمای بالای مخزن، میدان آذر می‌تواند تقریباً جزو میدان‌ها با فشار و دمای بالا (HP HT) به شمار آید و با لحاظ کردن مقدار بالای گازهای اسیدی، چالش‌های عملیاتی این میدان دوچندان بوده است. به این فهرست، ناهمگنی بالا در خواص سنگ و سیال به‌ویژه کیفیت نفت‌ تولیدی از افق‌های مختلف مخزنی، وجود رسوب فراوان وکس و آسفالتین و با تأکید مجدد وجود مقادیر بالای گاز سولفید هیدروژن در مخزن را هم باید اضافه کرد.

کد خبر 321553

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =