۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۸
  • کد خبر: 322703
اولویت‌های راهبردی نفت و گاز شرق اعلام شد

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت: توسعه میدان‌گازی توس و تداوم ذخیره‌سازی گاز، اولویت‌های راهبردی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق هستند.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، رامین حاتمی با بیان این مطلب افزود: موقعیت راهبردی منطقه عملیاتی خانگیران و شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق به‌عنوان تأمین‌کننده گاز استان‌های شمال شرق کشور ایجاب می‌کند توجه و اهتمام ویژه‌ای به‌منظور توسعه میدان گازی جدید توس و فاز دوم ذخیره‌سازی گاز در مخزن شوریجه دی انجام شود.

آمادگی برای زمستان

وی در جلسه پیش‌بینی بهره‌دهی چاه‌های شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق در نیمه دوم سال جاری، با اشاره به جایگاه ویژه شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق، از آمادگی این شرکت برای تأمین سوخت زمستان شمال و شمال شرق کشور خبر داد و افزود: با توجه به برنامه‌ریزی‌ها و اقدام‌های انجام‌شده در خصوص عملیات تعمیر چاه‌ها و حفاری چاه جدید با دکل حفاری، تعمیرات اساسی تأسیسات، خطوط لوله و چاه‌ها به میزان ۴۶ هزار نفر ساعت، تعویض مخزن ذخیره‌سازی مایعات مرکز اندازه‌گیری، انجام آزمایش‌ها و اقدام‌های بهبود چاه‌ها، این شرکت آمادگی تولید روزانه ۶۴ میلیون مترمکعب گاز را در فصل زمستان دارد.

تولید ۷ میلیارد مترمکعب گاز در نیمه نخست سال

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت: شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق از ابتدای امسال تاکنون موفق به تولید مجموع ۷ میلیارد مترمکعب گاز شده که معادل ۱۰۴ درصد تولید تکلیفی است. میانگین تولید روزانه گاز در چهار ماه پایانی سال نیز ۵۸ میلیون مترمکعب خواهد بود.

برنامه‌های عملیاتی نیمه دوم سال

حاتمی درباره پیش‌بینی عملیات موردنیاز چاه‌های شرکت نفت و گاز شرق در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: در این برنامه، عملیاتی همچون اسیدکاری، عملیات با لوله‌مغزی سیار، مشبک‌کاری، نصب مسدودکننده، نمودارگیری، آزمایش ممیزی فشار ساکن، آزمایش چاه با تفکیک‌گر سیار، تزریق دوره‌ای مواد ضدخورندگی، تعمیر/ تعویض شیرهای تاج چاه، اندازه‌گیری فشار سرچاهی، بررسی وضع فشار فضای حلقوی، آزمایش تعیین میزان نمک در آب و موارد دیگر در میدان خانگیران به تعداد ۸۳۰ و ۳۳ مورد در میدان گنبدلی انجام می‌شود. این عملیات در نیمه نخست امسال ۷۴۷ مورد در میدان خانگیران و ۳۶ مورد در میدان گنبدلی انجام شده است.

تزریق بیش از ۱.۶ میلیارد مترمکعب گاز به شوریجه دی

وی به اجرای طرح راهبردی ذخیره‌سازی گاز طبیعی در این شرکت  درسال‌های اخیر در میدان‌های سراجه قم و شوریجه دی اشاره و تصریح کرد: در رابطه با میزان تزریق و بازتولید گاز از مخزن ذخیره‌سازی شوریجه دی، افزون بر تولید، تزریق گاز از ابتدای امسال تا ۲۵ مهرماه یک میلیارد و ۶۳۵ میلیون مترمکعب انجام شد که ۸۱ درصد برنامه به شمار می‌آید و در صورت ادامه تزریق تا یک ماه آینده به رقم یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون مترمکعب می‌رسیم.

تزریق ۸۸۰ میلیون مترمکعب گاز به مخزن سراجه

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با بیان اینکه در چهار ماه پایانی نیز روزانه ۱۶ میلیون مترمکعب گاز از این میدان بازتولید خواهد شد، افزود: امسال در مجموع ۸۸۰ میلیون مترمکعب گاز به مخزن سراجه قم تزریق شده که با مجموع گازهای باقیمانده در این مخزن، به یک میلیارد و ۲۲۰ میلیون مترمکعب می‌رسد.

مهمترین پروژه‌ها

بر اساس این گزارش، اصلاح، تکمیل و توسعه تأسیسات فرآورشی موجود و احداث تأسیسات جدید در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق شامل نصب و جایگزینی مخزن ذخیره مایعات در مرکز جمع‌آوری، نصب مخزن جدید ذخیره مایعات (فاز ۲) در مرکز اندازه‌گیری، احداث هدر مستقل گاز شیرین مراکز جمع‌آوری، نصب تسهیلات سرچاهی چاه ۴۳ خانگیران و احداث خط لوله جریانی، نصب تسهیلات سرچاهی چاه‌های شماره ۲۸ و ۷۳ خانگیران، احداث فلش‌تانک در مسیر آب تخلیه از مخزن ذخیره در مرکز اندازه‌گیری به حوضچه‌های تبخیر پالایشگاه، احداث و نصب تأسیسات تفکیک مایعات در جمع‌آوری گنبدلی، راه‌اندازی کامل تأسیسات مرکز جمع‌آوری و احداث تأسیسات تفکیک و چاه‌های پروژه ذخیره‌سازی گاز در مخزن شوریجه دی و تکمیل سامانه حفاظت کاتدی خطوط لوله از مهم‌ترین پروژه‌های امسال نفت و گاز شرق است.

شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق یکی از سه شرکت تابع شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است که مسئولیت تولید و بهره‌برداری از مخزن عظیم گاز ترش مزدوران و سه مخزن گاز شیرین شوریجه بی، شوریجه دی و گنبدلی در شهرستان سرخس واقع در ۱۸۰ کیلومتری شهر مشهد مقدس را به‌عهده دارد. این شرکت مسئولیت تأمین گاز موردنیاز پنج استان شرق و شمال کشور شامل خراسان رضوی، جنوبی، شمالی، مازندران و بخشی از استان سمنان را به‌عهده دارد.

کد خبر 322703

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =