همکاری‌های نفتی ایران و ونزوئلا باید شکل تازه‌ای پیدا کند

رئیس‌جمهوری گفت: همکاری‌های نفتی ایران و ونزوئلا باید شکل تازه‌ای پیدا کند و در حوزه پالایشگاهی و تأمین منابع پتروشیمی لازم است گام‌های بلندتری برداریم.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، سیدابراهیم رئیسی، شامگاه شنبه (۱۳ آذرماه) در گفت‌وگوی تلفنی با نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا، روابط دو کشور را راهبردی دانست و گفت: روابط کنونی ایران و ونزوئلا باید در دولت جدید ایران افزایش یابد.

وی با اشاره به ظرفیت بالای ایران و ونزوئلا افزود: توسعه مناسبات بین تهران و کاراکاس به‌ویژه در مسائل تجاری و اقتصادی یک ضرورت است.

رئیس‌جمهوری با تأکید بر استقلال‌خواهی، عدالت‌خواهی، حق‌خواهی، استکبارستیزی و مبارزه مردم و دولت ونزوئلا با نظام سلطه، تصریح کرد : علت تحریم‌هایی که نظام سلطه و آمریکا بر مردم و دولت ونزوئلا تحمیل کرده‌اند، استقلال و آزادی‌خواهی آنهاست.

رئیسی با بیان اینکه به لطف خدا، تلاش مسئولان و همت مردم، راه پیشرفت را با قدرت ادامه خواهیم داد، بیان کرد: این گفت‌وگوی تلفنی می‌تواند نقطه عطفی برای توسعه مناسبات و افزایش همکاری تجاری و اقتصادی دو کشور باشد.

وی با اشاره به جایگاه ایران و ونزوئلا در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، گفت: همکاری‌های نفتی دو کشور باید شکل جدیدی پیدا کند و در حوزه پالایشگاهی و تأمین منابع پتروشیمی لازم است گام‌های بلندتری برداریم.

رئیس‌جمهوری با اشاره به توافقنامه‌های بین ایران و ونزوئلا افزود: باید این توافق‌ها کاملاً اجرایی و زمینه برای توافق‌های جدید نیز فراهم شود.

تلاش برای ثبات پایدار اوپک در بازار نفت

رئیس‌جمهوری ونزوئلا نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با اشاره به برگزاری انتخابات در کشور ونزوئلا، گفت: با وجود تهدیدها و تعرض‌هایی که امپریالیسم به ما تحمیل می‌کند، با تلاش ملت‌مان توانسته‌ایم از صلح داخلی دفاع ‌کنیم.

نیکلاس مادورو، با تأکید بر لزوم ایجاد تحرک جدید در روابط اقتصادی دو کشور، به نتایج خوب نشست کمیسیون‌های مشترک بین دو کشور اشاره کرد و افزود: با کمک یکدیگر تحرک بزرگی در روابط دوجانبه به‌ویژه در حوزه‌های انرژی و اقتصادی رقم خواهیم زد.

وی با اشاره به شراکت ایران و ونزوئلا در اوپک، عنوان کرد: باید کاری کنیم اوپک در بازار نفت به یک ثبات پایدار برسد.

رئیس‌جمهوری ونزوئلا تصریح کرد: کارهای مشترک زیادی بین ایران و ونزوئلا وجود دارد و بسیار خوش‌بین هستم که با کمک کمیسیون‌های مشترک بتوانیم قراردادهای جدیدی منعقد کنیم.

کد خبر 449821

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =