احداث پالایشگاه و پتروپالایشگاه راه برون‌رفت از مشکلات خام‌فروشی است

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: راه برون‌رفت از مشکلات مرتبط با خام‌فروشی و نیمه‌خام‌فروشی، احداث پالایشگاه‌ها با سرمایه‌گذاری مردمی است.

حسین حسین‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار شانا، با بیان اینکه امروز دنیا به سمت ساخت پتروپالایشگاه می‌رود، به این معنا که صنایع پتروشیمی و صنایع پالایشگاهی را ترکیب و پتروپالایشگاه‌ها را خلق کرده‌اند، گفت: راه برون‌رفت از مشکلات مرتبط با خام‌فروشی و نیمه‌خام‌فروشی احداث پالایشگاه‌ها با سرمایه‌گذاری مردمی است.

وی افزود: یکی از راه‌های دستیابی به توسعه در نفت، تأسیس پتروپالایشگاه‌هاست، زیرا اگر پتروپالایشگاهی همچون ستاره خلیج فارس نبود اکنون واردکننده بنزین بودیم، از این رو ایجاد پتروپالایشگاه باید به‌عنوان سیاستی راهبردی از سوی همه دولت‌ها اجرایی شود.  

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ساخت و راه‌اندازی پالایشگاه‌ها در مقیاس کوچک، افزون بر مزیت‌هایی نظیر تولید فرآورده، تسریع در انتقال و توزیع فرآورده‌های مختلف نفتی به نقاط دورافتاده و سخت‌گذر، سبب تسهیل ورود بخش خصوصی به صنعت پالایش می‌شود.

حسین‌زاده اعلام کرد: مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون احداث پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌ها با استفاده از سرمایه‌های مردمی، نوع نگاه خود را به این مهم مشخص کرده است، همچنین یکی از برنامه‌های آقای اوجی (وزیر نفت) ایجاد پتروپالایشگاه‌هاست، چنین برنامه‌هایی در کنار افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی‌ها بی‌شک کاهش و حتی توقف خام‌فروشی را به همراه خواهد داشت.

کد خبر 450692

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =