ظرفیت ذخیره‌سازی شوریجه به روزانه ۴۰ میلیون متر مکعب می‌رسد

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اشاره به برون‌سپاری طرح ذخیره‌سازی مخزن شوریجه اعلام کرد که ظرفیت این مخزن به روزانه ۴۰ میلیون مترمکعب می‌رسد.

به گزارش خبرنگار شانا، رضا نوشادی امروز (چهارشنبه، یکم دی‌ماه) در آیین تنفیذ قرارداد طرح ذخیره‌سازی گاز در میدان خانگیران (مخزن ذخیره شوریجه D) گفت: تولید گاز از ابتدای انقلاب تاکنون از ۷ میلیون مترمکعب در روز به روزانه ۸۷۰ میلیون مترمکعب رسیده است تا جایی که بعضی تحلیلگران معتقدند نباید به بعضی شهرها و روستاها گازرسانی می‌کردیم، یعنی نقطه مورد انتقاد، پرکاری شرکت گاز ملی ایران و مدیریت مهندسی و توسعه گاز بوده است.

وی افزود: امروزه هزار و ۸۷۰ کیلومتر لوله‌هایی با سایز بزرگ هم‌زمان در شرکت مهندسی و توسعه گاز در دستور کار است، تعداد ایستگاه‌هایی که هم‌زمان در حال احداث است دو رقمی شده و این یک رکورد است، بنابراین امروز صنعت گاز کشور یک قله قابل احترام و در دورانی پر تکاپو قرار دارد و امروز صعود به قله‌های پرمهابت دیگر را هدف‌گذاری کرده‌ایم.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران تصریح کرد: شرکت ملی گاز ایران امروز با این قرارداد برای نخستین‌ بار مدیریت مخزن را در یکپارچگی زنجیره ارزش به‌عهده گرفته و فراتر از این و فراتر از همه اقدام‌هایی که تاکنون در کشور انجام شده است این مدیریت مخزن را از طریق یک قرارداد برون‌سپاری انجام می‌دهد؛ موضوعی که در کشور ما برای سال‌ها جزو خطوط قرمز بوده است.

نوشادی ادامه داد: قرار است میدان شوریجه که ظرفیت ذخیره‌سازی کنونی‌اش ۲۰ میلیون مترمکعب در روز  است به ۴۰ میلیون مترمکعب در روز ارتقا یابد و از ۲.۲۵ میلیارد مترمکعب ذخیره‌سازی به ۴.۵ میلیارد مترمکعب برسد، اما حاصل کار شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران محدود به همین نیست و بسیار فراتر است، ان‌شاءالله ما به‌زودی میدان سراجه قم را هم واگذار خواهیم کرد، همچنین برای نخستین‌بار در شرکت ملی گاز ایران توسعه میدان‌های گازی مانند میدان مختار، بانکول، قزل‌تپه و... انجام می‌شود. هم‌اکنون روند مطالعاتی آنها در حال انجام است و چاه‌های ارزیابی‌شان و بعضی‌ها طرح توسعه‌شان نوشته می‌شود.

وی تأکید کرد: همچنین دو کار بسیار نادر که جزو آرزوهای بحث ذخیره‌سازی گاز در کشور بوده انجام خواهد شد که عملیات مخزنی آن بسیار نادر است و تاکنون در کشور نداشتیم و آن ذخیره‌سازی گاز در گنبد نمکی کاشان و یورتشا در ورامین است؛ همکاران من در شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران به‌زودی عملیات اجرایی این دو میدان را با قراردادهایی آغاز می‌کنند.

کد خبر 450722

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =