تأمین بیش از ۷۰ درصدی تجهیزات صنعت نفت از تولید داخل

وزیر نفت با بیان اینکه اکنون ۷۰ درصدی تجهیزات صنعت نفت از تولید داخل تأمین می‌شود، اعلام کرد: این توانمندی وجود دارد که تا ۹۵ درصد کالاها هم داخلی‌سازی شوند.

به گزارش خبرنگار شانا، جواد اوجی امروز (چهارشنبه، ۱۵ دی‌ماه) در نشستی با سازندگان کالا و تجهیزات صنعت نفت ضمن تسلیت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه (س)، گفت: بیش از چهار ماه از مسئولیت بنده در وزارت نفت می‌گذرد و فکر می‌کنم بیشترین بازدیدها و سرکشی‌ها افزون بر پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و بخش توسعه میدان‌ها، در حوزه ساخت داخل و شرکت‌های دارای فناوری بوده است.

وی اظهار کرد:  زمانی در دهه ۷۰ و ۸۰ عمده کالاهای صنعت نفت از خارج کشور تأمین می‌شد و بالغ بر ۸۰ درصد هزینه‌ها برای خرید خارجی بود اما امروز به برکت جمهوری اسلامی و شما سازندگان داخلی ورق برگشت و بیش از ۷۰ درصد نیازهای صنعت نفت از داخل تأمین می‌شود و این توانمندی وجود دارد که تا ۹۵ درصد کالاها هم داخلی‌سازی شوند.

اجرای پروژه‌های صنعت نفت بدونِ توقف

وزیر نفت با بیان اینکه اکنون کالاهای مورد نیاز همه بخش‌ها (بالادست و پایین‌دست صنعت نفت) با کمک سازندگان داخلی تأمین می‌شود، تصریح کرد: از روزی که بنده مسئولیت وزارت نفت را برعهده گرفتم، پروژه‌هایی که از پیش آغاز شده بود هیچ توقفی نداشتند و شاید ۱۰ تا ۱۵ پروژه دیگر هم در شورای اقتصاد یا در هیئت مدیره شرکت‌های تابع مصوب شدند.

اوجی با بیان اینکه نشست‌های مختلفی هم با مجریان طرح‌ها و پیمانکاران برگزار شده است تا پروژه‌های مورد نیاز صنعت نفت به‌خوبی اجرایی شوند، افزود: این روزها دیدارهای متعددی هم با نمایندگان مجلس درباره لایحه بودجه کل کشور سال ۱۴۰۰ داشتیم، زیرا وقتی اکثر منابع مالی بودجه از صنعت نفت است پس باید به آن توجه کنیم.

افزایش گازبهای پرمصرف‌ها حساب‌شده بود

وی با بیان اینکه شرکت ملی گاز ایران باید سرمایه‌گذاری ۸۰ میلیارد دلاری را در هشت سال انجام دهد، گفت: امروز و در همین روزها ما حدود ۲۵۰ میلیون مترمکعب کمبود گاز طبیعی داریم و مصرف نیروگاه‌ها، صنایع و پتروشیمی‌ها محدود شدند تا گاز بخش خانگی تأمین شود که در حال حاضر گازبهای مشترکان پرمصرف را که از سال ۹۴ تغییر نکرده بود تغییر دادیم و از ابتدای آذرماه امسال افزایش یافت و حساب‌شده هم گران شد.

صرفه‌جویی به مقدار تولید یک فاز پارس جنوبی با افزایش گازبهای پرمصرف‌ها

وزیر نفت  تصریح کرد: با اجرای این طرح ۲۵ میلیون مترمکعب و به مقدار تولید یک فاز پارس جنوبی صرفه‌جویی می‌شود که حدود ۶ میلیارد دلار است؛ در این زمینه و برای سال آینده هم برنامه دیگری داریم.

اوجی ضمن تأکید بر ضرورت بهینه‌سازی مصرف انرژی، افزود: اکنون ظرفیت تولید روزانه گاز شیرین کشور حدود ۸۶۰ میلیون مترمکعب است، اما اگر این ظرفیت به روزانه بیش از یک میلیارد هم برسد با این وضع مصرف، تولیدمان پاسخگو نخواهد بود.

وی اظهار کرد: مصرف روزانه بنزین اکنون ۹۵ تا ۹۶ میلیون لیتر است که اگر کرونا نبود این مقدار به روزانه ۱۲۰ میلیون لیتر هم می‌رسید، در حالی‌ که ظرفیت پالایشی کشور ۱۰۴ تا ۱۰۵ میلیون لیتر است، بنابراین طرح‌های پتروپالایشی باید حتماً و به‌طور جدی دنبال شوند.

ظرفیت تولید سالانه محصولات پتروشیمی به ۱۴۰ میلیون تن می‌رسد

وزیر نفت با اعلام اینکه در حوزه نفت باید ۷۰ تا ۸۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری انجام شود، با اشاره به مقدار نیاز سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی، گفت: اکنون ظرفیت تولید سالانه محصولات صنعت پتروشیمی ۹۰ میلیون تن است که با تکمیل طرح‌های جهش سوم به حدود سالانه ۱۴۰ میلیون تن می‌رسد که به حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است.

اوجی افزود: اما پرسش می‌شود که این سرمایه از کجا تأمین خواهد شد؟ که باید بگوییم راهکار دارد و وظیفه ما دولتمردان است که با آسان کردن آیین‌نامه‌ها، سرمایه‌گذاری تسهیل شود. 

وی در پایان با بیان اینکه اولولیت ما توان و ساخت داخل است، تأکید کرد: سیاست وزارت نفت دولت سیزدهم حمایت همه‌جانبه از تولید داخل است.

کد خبر 451488

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =