بازده مواد تعلیق‌شکن افزایش می‌یابد

پروژه «کاربرد ترکیبات نانو برای افزایش بازده مواد تعلیق‌شکن به‌منظور کاهش مصرف و هزینه‌ها» با توجه به ضرورت استفاده از مواد تعلیق‌شکن در واحدهای بهره‌برداری و نمک‌زدایی برای جداسازی آب نمک همراه نفت خام، از سوی پژوهشگاه صنعت نفت با موفقیت تکمیل شد.

به گزارش شانا به نقل از پژوهشگاه صنعت نفت، مرضیه شکرریز، رئیس پژوهشکده توسعه فناوری‌های شیمیایی پژوهشگاه صنعت نفت به اهداف انجام این پروژه اشاره کرد و گفت: این پروژه به کارفرمایی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تعریف و به‌صورت مشترک در پژوهشکده توسعه فناوری‌های شیمیایی، پلیمری و پتروشیمیایی و مرکز توسعه فناوری نانو و کربن اجرا شد. هدف اصلی از اجرای این پروژه را می‌توان دستیابی به ترکیبات نانوذره در راستای افزایش بازده اثربخشی مواد تعلیق‌شکن و کاهش هزینه‌های موجود دانست.

وی به مراحل اجرایی این پروژه نیز اشاره کرد و افزود: به‌منظور دستیابی به اهداف تعیین‌شده، نانوذرات مختلفی تهیه و ارزیابی شدند، همچنین آزمون‌های بسیار گسترده‌ای با انواع مختلف نفت و مقادیر متفاوت از تعلیق‌شکن‌های تجارتی و انواع مواد نانوساختار انجام شد.

رئیس پژوهشکده توسعه فناوری‌های شیمیایی پژوهشگاه صنعت نفت، تصریح کرد: پساب حاصل از جداسازی آب از نفت از سوی تعلیق‌شکن تجارتی با نانوتعلیق‌شکن مقایسه شد و نتایج نشان داد تغییر ملموسی در پساب حاصله در مقایسه با پیش از استفاده از نانو وجود نداشته است و استفاده از این نانو ذرات در تعلیق‌شکن مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند.

شکرریز به نتایج حاصل از آزمون میدانی این تعلیق‌شکن‌ها، همچنین صرفه‌جویی اقتصادی آنها اشاره و اظهار کرد: برای آزمون میدانی، نانو تعلیق‌شکن به‌مدت هفت روز در کارخانه بهره‌برداری اهواز ۴ (کارون) ارزیابی شد. در آزمون میدانی انجام‌شده، کاهش مصرف تعلیق‌شکن حدودا ۳۰ درصد و کاهش هزینه‌ها ۲۰ درصد به‌دست آمد.

وی در پایان گفت: این پروژه مورد تأیید ۱۰۰ درصدی کارفرما قرار گرفته است و با توجه به‌ مقدار کاهش مصرف مواد شیمیایی در کارخانه‌‍‌های بهره‌برداری، استفاده از نانومواد در تعلیق‌شکن‌ها، گام مهمی در حفاظت از محیط زیست خواهد بود.

کد خبر 451694

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =