صنعت پتروشیمی جایگاه ویژه‌ای در ارزآوری برای کشور داشته است

رئیس دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: در سال ۹۹ صادرات محصولات پتروشیمی به ۹ میلیارد دلار رسید که این مقدار صادرات به جایگاه ویژه‌ این صنعت در ارزآوری برای کشور اشاره می‌کند.

به گزارش خبرنگار شانا، محمد متقی، امروز (جمعه، ۲۴ دی‌ماه) در آیین همایش بومی‌سازی کاتالیست در صنعت پتروشیمی و پالایش نفت که در جزیره کیش در حال برگزاری است، به نقش‌آفرینی صنعت پتروشیمی در اقتصاد کشور اشاره کرد و افزود: در سال ۹۹ صادرات محصولات پتروشیمی به ۹ میلیارد دلار رسید و یک‌سوم ارز کشور از طریق این صنعت تأمین می‌شود.

وی اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰ نیز ارزآوری صنعت پتروشیمی ۱۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده که بیانگر آن است که تا چه اندازه این صنعت برای کشور نقش‌آفرین بوده است.

رئیس دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: هم‌اکنون ۸۰ طرح برنامه‌ریزی‌شده در صنعت پتروشیمی داریم که ۶۲ طرح فعال و ۱۸ طرح نیز قابل فعال‌سازی هستند.

متقی تأکید کرد: ۴۰ گروه کاتالیست در صنایع اصلی پتروشیمی داریم که ۲۰ گروه کاتالیست در این صنعت بومی‌سازی شده، هشت گروه سال ۱۴۰۱ بومی‌سازی می‌شود و ۱۲ گروه کاتالیست نیز در مرحله تحقیق و توسعه قرار دارد.

کد خبر 451812

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =