تحقق تولید ۱۱۲ درصدی ظرفیت اسمی در پتروشیمی بوعلی‌سینا/ فروش ۱۶۳ درصد افزایش یافت

مدیر بازرگانی پتروشیمی بوعلی‌سینا از افزایش تولید و فروش در این مجتمع خبر داد و گفت: فروش آذرماه به نسبت ماه پیش از آن ۳۴ درصد و نسبت به آذرماه پارسال افزایش ۱۶۵ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش شانا به نقل از پتروشیمی بوعلی‌سینا، اردلان صداقت‌زاده با اشاره به اینکه این شرکت از جمله واحدهای آروماتیکی کشور با ظرفیت تولید یک میلیون و ۷۴۰ هزار تن از سال ۱۳۸۳ در حال تولید محصولات ریفرمت، برش سبک نفتا، برش سنگین نفتا، رفینت، بنزن و گاز مایع (ال‌پی‌جی) است، اظهار کرد: عمده خوراک پتروشیمی بوعلی‌سینا نفتاست که پس از ورود به مجتمع، ترکیبات سبک و سنگین همراه جداسازی و بخش میانی به واحدهای آروماتیکی ارسال می‌شود.

وی با تشریح فرآیند جداسازی افزود: برش سنگین نفتا ترکیباتی شبیه گازوئیل هستند که بیشتر به‌صورت دریایی و زمینی صادر می‌شوند و در ۶ ماه دوم سال با توجه به نیاز کشور، این محصول را به‌طور کامل به نیروگاه‌ها تحویل داده‌ایم تا از خاموشی کشور جلوگیری شود.

مدیر بازرگانی پتروشیمی بوعلی‌سینا ادامه داد: برش سبک نیز خوراک مجتمع‌های الفینی است و به مجتمع‌های پتروشیمی دیگر از جمله امیرکبیر تحویل می‌شود.

صداقت‌زاده با اشاره به ترکیبات برش میانی نفتا تصریح کرد: این بخش پس از جداسازی وارد واحد آروماتیک‌ مجتمع می‌شود و سرانجام به محصولات با ارزشی همچون ریفرمت، بنزن و گاز مایع (ال‌پی‌جی) تبدیل می‌شود و با بهره‌برداری از واحد PX، به‌جای محصول ریفرمت، محصولات با ارزش افزوده و پراهمیت‌تر پارازایلین و اوتوزتیلین به‌عنوان محصول نهایی تولید می‌شود.

افزایش تولید به ۱۱۲ درصد ظرفیت اسمی

وی به افزایش تولیدات این مجتمع به ۱۱۲ درصد ظرفیت اسمی اشاره کرد و گفت:  سال ۹۷ در بوعلی‌سینا یک میلیون و ۲۴۰ هزار تن محصول تولید شد که ۷۱.۵ درصد ظرفیت اسمی را شامل می‌شد و با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته میزان تولید در سال ۱۳۹۸ به یک میلیون و ۳۷۰ تن، یعنی ۷۹ درصد ظرفیت اسمی رسید. با ادامه افزایش تولید در سال ۱۳۹۹ موفق به تولید یک میلیون و ۴۳۷ هزار تن شدیم که معادل ۸۳ درصد ظرفیت اسمی را پوشش می‌داد و اکنون در ۹ ماه سال ۱۴۰۰ با رفع تنگناها، مقدار تولید به یک میلیون و ۴۷۷ هزارتن رسیده است که نشان از افزایش ۱۱۲ درصدی تولید و تحقق ۱۲۰ درصدی برنامه دارد.

مدیر بازرگانی پتروشیمی بوعلی سینا با اشاره به اقدام‌های انجام‌شده که به افزایش تولید این مجتمع تا ۱۱۲ درصد ظرفیت اسمی انجامیده است، افزود: ابتدا خوراک ورودی به مجتمع را به پایداری رساندیم و افزون بر مناطق نفت‌خیز جنوب به‌عنوان تأمین‌کننده اصلی، خوراک مورد نیاز را از مناطق دیگر از جمله عسلویه با کشتی تأمین کردیم و در واقع خوراک ورودی به مجتمع را به ۱۱۲ درصد نیاز مجتمع رساندیم.

صداقت‌زاده ادامه داد: با راه‌اندازی واحد شیرین‌سازی که ابتدای امسال‌ با توان متخصصان داخلی به بهره‌برداری رسید، دیگر مانع تولید مجتمع نیز رفع شد و محصول برش سبک را که تا پیش از آن باید تنها به مجتمع پتروشیمی امیرکبیر تحویل می‌دادیم، اکنون علاوه بر تأمین نیاز مجتمع‌های داخل، به محصولات با ارزش افزوده بالاتر رفینت و ال‌پی‌جی تبدیل و با صادرات آن ارزآوری قابل توجهی را عاید کشور می‌کنیم.

افزایش ۱۶۵ درصدی فروش

وی در ادامه با اشاره به افزایش فروش این مجتمع پتروشیمی در کنار افزایش تولید افزود: با افزایش تولید مجتمع، فروش محصولات نیز با افزایش خیره‌کننده‌ای همراه بوده است و فروش آذرماه به نسبت ماه پیش از آن ۳۴ درصد و نسبت به آذرماه پارسال افزایش ۱۶۵ درصدی نشان می‌دهد.

صداقت‌زاده افزود: مقدار فروش در ۹ ماه سال ۱۴۰۰ نیز در مقایسه با سال پیش از آن ۱۶۳ درصد افزایش نشان می‌دهد که بیش از ۶۰ درصد آن را فروش صادراتی شامل می‌شود و این به معنای افزایش ارزآوری برای کشور است.

مدیر بازرگانی پتروشیمی بوعلی‌سینا یکی از عوامل افزایش فروش در کنار رفع تنگناهای تولید را امکان بارگیری و فروش زمینی دانست و افزود: با اقدام‌های انجام شده، امکان فروش زمینی محصولات هم در رینگ خارجی و هم در رینگ داخلی فراهم شده است که می‌تواند به کاهش هزینه حمل‌ونقل منجر شود.

وی اعلام کرد: پس از شرایط کرونا و درپی کاهش حمل‌ونقل دریایی، فروش زمینی را به‌صورت قابل‌توجهی افزایش دادیم و هم‌اکنون ظرفیت بارگیری و فروش زمینی تا ۲۰۰ تانکر در روز را دارا هستیم که می‌تواند سبب جلوگیری از خروج ارز از کشور شود.

سود ۲ برابری سهامداران «بوعلی»

صداقت‌زاده در پایان با اشاره به روند رو به رشد سودآوری شرکت پتروشیمی بوعلی سینا گفت: در سال ۹۸، سود مجتمع به نسبت سال ۹۷ افزایش ۴ برابری را محقق کرد و در سال ۱۳۹۹ به نسبت سال ۱۳۹۸ سود ۳ برابری عاید سهامداران شد و پیش‌بینی می‌کنیم در پایان سال ۱۴۰۰ نیز سهامداران «بوعلی» بیش از ۲ برابر سود کسب کنند.

کد خبر 451938

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =