توجه به پژوهشگاه صنعت نفت لازمه انگیزش کارکنان است

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به دیدگاه پژوهش‌محور وزیر نفت را قابل توجه دانست و گفت: با توجه به جایگاه ویژه پژوهشگاه در صنعت نفت، کارکنان و مدیران این مجموعه انتظار جایگاه ویژه در نگاه وزیر نفت و معاونان وی دارند.

به گزارش شانا به نقل از پژوهشگاه صنعت نفت، جعفر توفیقی، روز دوشنبه (۲۷ دی‌ماه) در نشستی که با حضور معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری و تمشیت امور پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، به بازتاب انتخاب وزیر نفت اشاره کرد و گفت: خوشبختانه انتخاب اوجی از انعکاس مثبتی در جامعه برخوردار بوده است و این موضوع را می‌توان از یک سو به سوابق درخشان وی در بخش‌های مختلف صنعت نفت و از سوی دیگر به دیدگاه حمایتی وی از موضوع پژوهش و جایگاه مراکز تحقیقاتی نسبت داد و این موضوع می‌تواند برای پژوهشگاه و دیگر بخش‌های وزارت نفت یک سرمایه به حساب آید.

وی با بیان اینکه امیدواریم با حضور مدیران ارشد وزارت نفت، پژوهشگاه در انجام فعالیت‌های فناورانه خود ارتقا یابد، تصریح کرد: دستاوردهایی که شما امروز در پژوهشگاه صنعت نفت شاهد آن هستید، حاصل زحمات همه کارکنان این مجموعه در طول ۶۰ سال است و در این مسیر همه رؤسای سابق، پژوهشگران و کارکنان این مجموعه تلاش کرده‌اند و هریک از این افراد در زمان خود نقطه عطفی را برای این سازمان رقم‌ زده‌اند.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت، توسعه فناوری را یکی از مأموریت‎های پژوهشگاه صنعت نفت دانست و گفت: همواره محققان و کارکنان این مجموعه با تلاش مداوم خود به‌دنبال حل مشکلات صنعت نفت هستند تا بتوانند این صنعت را به یک صنعت فناورمحور و دانش‌بنیان تبدیل کنند تا سرانجام ارزش‌افزوده بیشتری را برای صنعت خلق کنند.

توفیقی در ادامه افزود: با توجه به اینکه کارکنان پژوهشگاه، خدمت به صنعت را جزو اولویت‎های اصلی خود قرار داده‌اند، انتظار دارند که در ذهن وزیر نفت و معاونان وی جایگاه ویژه‌ای داشته باشند و تلاش‌ و ممارست بی‌دریغ آنها دیده و بازتاب داده شود زیرا همین موضوع می‌تواند بالاترین انگیزه را ایجاد کند.

وی مالک اصلی پژوهشگاه را صنعت عظیم نفت دانست و گفت: این مجموعه با همه امکانات و نیروی انسانی متخصص خود همسو با اهداف وزارت نفت گام بر می‌دارد و همواره تلاش کرده است که سیاست‌های ابلاغی وزارت نفت را جزو اولویت‌های اجرایی خود قرار دهد.

طرح میزبانی دروازه ورود نوآوری است

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت، طرح میزبانی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی را دروازه ورود نوآوری دانست و گفت: همواره درهای پژوهشگاه به روی تمام دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به‌عنوان مهم‌ترین عناصر و بازیگران نوآوری در کشور باز است و همین موضوع سبب می‌شود از یک سو دانشجویان بتوانند به‌راحتی در این مرکز ایده‎های خود را مطرح کنند و از سوی دیگر مدیران این مجموعه نیز به‌دنبال تبدیل ایده‌ها به کسب‌وکارهای نوین و جدید هستند.

توفیقی به پروژه‌های مدیریتی که در پژوهشگاه در حال انجام است، اشاره کرد و افزود: چابک‌سازی سازمان یکی از مسائلی است که در دستور کار این مجموعه قرار دارد، بر همین اساس تمام مدل‌های موجود در دنیا را با هدف دستیابی به چابکی سازمان مورد بررسی قرار داده‌ایم و از سوی دیگر ساختار سازمان‌های نوآور را با هدف اثربخشی بیشتر پژوهشگاه در زمینه توسعه فناوری‌های نوآورانه مطالعه کرده‌ایم.

وی در همین راستا افزود: پژوهشگاه به‌طور صرف به نیازهای صنعت بسنده نمی‌کند و در همین زمینه مطالعات فناوری‌های نوظهور را در برنامه کاری خود دارد و در این باره از دانشجویان طرح میزبانی نیز استفاده می‌کند و از سوی دیگر مطالعه در زمینه چرخه عمر سازمان را در دستور کار دارد تا در این مسیر، رشد پژوهشگاه پایدار بماند.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت با تأکید بر اینکه ارتقای بلوغ مدیریت پژوهشگاه از مسائل حائز اهمیت در حوزه مدیریت این سازمان است، تصریح کرد: همواره تمام دغدغه فکری کارکنان این مجموعه برای بهبود سبک مدیریت پژوهشگاه صنعت نفت است و ما در این زمینه سعی می‎کنیم با مطالعات و استفاده از تجربه‌های بین‌المللی شرایط را بهبود بخشیم.

مسائلی نظیر تغییر ساختار بودجه پژوهشگاه، نوسازی تجهیزات و رفع مشکلات هیئت علمی از جمله دیگر مسائلی بود که توفیقی در این نشست به آنها پرداخت.

کد خبر 452078

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =