بیست‌وپنجمین نشست اوپک‌پلاس آغاز به‌کار کرد

بیست‌وپنجمین نشست وزیران نفت و انرژی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (ائتلاف اوپک‌پلاس) دقایقی پیش آغاز شد.

به گزارش خبرنگار شانا، وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو ائتلاف اوپک‌پلاس امروز (چهارشنبه، ۱۳ بهمن‌ماه) درباره سیاست‌های تولید نفت خام این ائتلاف برای ماه مارس ۲۰۲۲ به‌صورت ویدیوکنفرانس مذاکره می‌کنند.

قیمت سبد نفتی اوپک در نخستین ماه سال ۲۰۲۲ (ژانویه) بیش از ۱۰ دلار برای هر بشکه افزایش یافته است. مقام‌های کشورهای عضو اوپک‌پلاس در گفته‌های اخیر خود مدعی شدند ریشه افزایش قیمت نفت دلایل غیربنیادین و ژئوپلیتیک است که از کنترل اوپک‌پلاس خارج بوده و علاج آنها افزایش تولید کشورهای عضو این سازمان نیست.

تحلیلگران و کارشناسان معتقدند اوپک‌پلاس سیاست افزایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای تولید روزانه را در ماه مارس ادامه خواهد داد و به این امیدوار خواهند ماند که کشورهای جهان ضرورت افزایش سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی نفت را با وجود نگرانی‌های محیط زیستی و تغییرات اقلیمی درک کنند.

اوپک و متحدانش از ماه اوت هر ماه ۴۰۰ هزار بشکه در روز به تولیدشان اضافه کرده‌اند تا به محدودیت عرضه‌ای که در سال ۲۰۲۰ به اجرا گذاشتند، خاتمه دهند.

اوپک‌پلاس در واکنش به فروپاشی تقاضا در اوج بحران شیوع ویروس کووید-۱۹، تولید خود را از ماه مه سال ۲۰۲۰، ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز معادل حدود ۱۰ درصد از تقاضای جهانی محدود، اما پس از آن زمان با بهبود تقاضا، محدودیت عرضه را به مرور تسهیل کرد.

کد خبر 452826

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =