طرح‌های مسئولیت اجتماعی نفت که در فجر ۴۳ افتتاح می‌شوند

مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‌خیز برای ایام دهه فجر در چهل‌وسومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ۷۵ طرح را آماده بهره‌برداری رسمی کرده است.

به گزارش شانا، مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‌خیز، عمده وظایف فعالیت‌های مسئولیت اجتماعی وزارت نفت را به‌عهده دارد. این مدیریت در سال‌های اخیر با متمرکز کردن فعالیت‌های مسئولیت‌های اجتماعی در مسیر جهت‌دهی و هدفمند کردن پروژه‌ها گام برداشته است. با متمرکز شدن طرح‌های مسئولیت‌های اجتماعی وزارت نفت و هماهنگی با دستگاه‌های مرتبط با هر طرح، هر پروژه بر اساس اعلام نیاز هر دستگاه در منطقه هدف اجرا شده است و پس از بررسی کارشناسان و صحت‌سنجی نیاز منطقه پروژه از سوی دستگاه مربوطه با اعتبار وزارت نفت آغاز  و در هر مرحله از فازهای مختلف پروژه تأمین اعتبار می‌شود.

پس از تکمیل هر طرح بعد از تجهیز به دستگاه مربوطه تحویل می‌شود تا به بهره‌برداری برسد، این موضوع منجر به آن شده که از بهره‌برداری از طرح‌های مسئولیت‌ اجتماعی که نیاز منطقه هدف نیست جلوگیری شود و منابع مدنظر برای طرح‌های مسئولیت اجتماعی به جامعه هدف درست تعلق گیرد.

مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‌خیز در دولت سیزدهم برای ادامه مسیر اجرای طرح‌های مسئولیت‌های اجتماعی وزارت نفت عزم جدی از خود نشان داده است. گزارش ۱۰۰ روزه فعالیت این مدیریت حاکی از تکمیل ۱۵۵ پروژه مسئولیت اجتماعی با بیش از ۱۲۸ میلیارد تومان اعتبار در گستره ۱۳ استان کشور بود.

این مدیریت در آن دوره ۱۰۰ روزه بیش از نیمی از اعتبار را تنها برای استان خوزستان که بیشترین فعالیت‌های وزارت نفت را در خود متمرکز کرده است، هزینه کرد و ۵۲ پروژه برای این استان تکمیل شد. خوزستان البته در دهه مبارک فجر بی‌نصیب نماند و یک پروژه در این استان در شهر خرمشهر در حوزه ورزش و جوانان برای بهره‌برداری آماده شد که در بخش طرح‌های دهه مبارک فجر به آن می‌پردازیم.

بیشتر فعالیت‌های مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‌خیز در دوران ۱۰۰ روزه مربوط به حوزه‌های بنیاد مسکن (طرح هادی)، ورزش و جوانان، آبفا، علوم‌پزشکی و نوسازی مدارس بود.

اکنون در چهل‌وسومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، این مدیریت تکمیل و بهره‌برداری تعداد دیگری از طرح‌های مسئولیت‌ اجتماعی وزارت نفت را در برنامه دارد. بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی این مدیریت، ۷۵ پروژه در دهه فجر انقلاب اسلامی آماده افتتاح و بهره‌برداری هستند، این طرح‌ها در ۹ استان کشور واقع‌اند و در حوزه‌های راه و شهرسازی، ورزش و جوانان، بنیاد مسکن (طرح هادی) و بهزیستی اجرا ‌شده‌اند. 

عمده این طرح‌ها به لحاظ تعداد (۲۱ طرح) در استان فارس متمرکزند. ۲۱ طرح این استان مربوط به بخش ورزش و جوانان، شامل طرح‌های احداث، تکمیل و تجهیز زمین‌های چمن مصنوعی و سالن ورزشی بانوان است. اعتبار این طرح‌ها ۱۰۵ میلیارد و ۲۲۶ میلیون ریال در نظر گرفته شده بود.

استان بوشهر در تعداد این طرح‌ها بعد از استان فارس متراکم‌ترین به‌شمار می‌رود. این استان با مجموع ۱۹ طرح مسئولیت اجتماعی تعداد زیادی از این طرح‌ها را در خود جای داده است. در بوشهر طرح‌های بنیاد مسکن (طرح هادی)، نوسازی مدارس، کمیته امداد امام (ره) و راه و شهرسازی، فعالیت‌های مسئولیت‌ اجتماعی وزارت نفت را تشکیل می‌دهند.

در حوزه طرح‌های بنیاد مسکن، وزارت نفت در مجموع ۱۶ طرح با اعتبار ۴۰ میلیارد ریال را در برنامه داشت؛ در زمینه نوسازی مدارس یک طرح با اعتبار ۱۲ میلیارد ریال در دستور کار بود. در بخش راه و شهرسازی نیز یک پروژه با اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریال اجرا شد. یک طرح نیز در حوزه کمیته امداد امام (ره) با اعتبار ۱۳ میلیارد ریال به اجرا درآمد.

خراسان‌ رضوی پر تراکم‌ترین استان بعدی به لحاظ تعداد پروژه‌های مسئولیت اجتماعی وزارت نفت است. در منطقه نفتی سرخس در این استان ۱۵ طرح اجرا شده که ۱۴ طرح در زمینه ورزش و جوانان با اعتباری بالغ بر ۶۴ میلیارد و ۵۲۵ میلیون ریال است، در زمینه بنیاد مسکن (طرح هادی) نیز یک طرح با اعتبار ۵ میلیارد ریال اجرا شده است .

در استان کهگیلویه و بویر احمد نیز ۶ طرح مسئولیت اجتماعی آماده بهره‌برداری است که تمامی آنها در حوزه ورزش و جوانان با مجموع اعتبار ۳۰ میلیارد ریال اجرا شده‌اند.

در استان خراسان‌جنوبی ۶ طرح مسئولیت‌های اجرایی برای دهه مبارک فجر آماده افتتاح است که پنج طرح آن با اعتبار ۲۲۰ میلیارد ریال در بخش ورزش و جوانان تعریف شده بود. یک طرح نیز در زمینه بنیاد مسکن در این استان با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال اجرا شده است.

در استان کرمان سه طرح در زمینه ورزش و جوانان با مجموع اعتبار ۷ میلیارد و ۱۴۷ میلیون ریال در دست اقدام بود و برای افتتاح در فجر انقلاب اسلامی حاضر شدند.

در استان لرستان دو طرح در شهر بروجرد در زمینه ورزش و جوانان به‌عنوان طرح‌های مسئولیت اجتماعی وزارت نفت با اعتبار ۱۵ میلیارد ریال اجرا شده است.

در استان خوزستان که در عملکرد ۱۰۰ روزه بیشترین تعداد پروژه‌های مسئولیت‌های اجتماعی وزارت نفت دولت سیزدهم را به خود اختصاص داده بود، با توجه به تکمیل و تحویل عمده طرح‌ها در ۱۰۰ روزه اول دولت سیزدهم، یک‌ طرح برای افتتاح به دهه مبارک فجر رسید. در این استان در شهر خرمشهر یک طرح مربوط به حوزه ورزش و جوانان برای افتتاح در دهه مبارک فجر با اعتبار ۹ میلیارد ریال آماده شده است.

در استان آذربایجان‌شرقی نیز مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‌خیز شرکت ملی نفت ایران همسو با مسئولیت‌های اجتماعی به سه خانواده با دو معلول ساکن روستاهای شهرستان شبستر کمک کرد و به این منظور ۵ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفت.

در مجموع وزارت نفت برای طرح‌های مسئولیت اجتماعی آماده افتتاح و بهره‌برداری در دهه مبارک فجر چهل‌وسوم، ۶۳۶ میلیارد و ۸۹۸ میلیون ریال اعتبار در نظر گرفته بود که برای ۷۵ طرح در ۹ استان هزینه شد.

البته پرونده‌ پروژه‌های مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‌خیز اینجا به پایان نمی‌رسد و این مدیریت فعالیت‌های بسیاری را برای امسال مدنظر دارد و فعالیت‌های دیگر نیز برای سال‌های آینده تداوم می‌یابد.

کد خبر 453109

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =