تشریح تأمین سوخت زمستانی ازسوی وزیر نفت/ زمستان امسال بدون قطعی گاز برای بخش خانگی گذشت

وزیر نفت با تشریح اقدام‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلندملت وزارت نفت برای تأمین سوخت زمستانی گفت: خوشبختانه با همت و تلاش همکارانم در صنعت نفت، زمستان امسال را بدون قطعی گاز برای بخش خانگی پشت‌سر گذاشتیم.

به گزارش خبرنگار شانا، جواد اوجی امروز (چهارشنبه، ۱۱ اسفندماه) در جمع خبرنگاران در تشریح فرآیند تأمین سوخت زمستانی اظهار کرد: متأسفانه براساس بررسی‌های وزارت نفت در ابتدای آغاز به‌کار دولت سیزدهم، آمار ذخیره‌سازی‌های سوخت مایع در نیروگاه‌ها و صنایع نسبت به پارسال ۲۵ تا ۳۰ درصد پایین‌تر بود و پیش‌بینی می‌شد زمستان امسال ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون مترمکعب کسری گاز داشته باشیم.

وی افزود: با توجه به این شرایط، وزارت نفت اقدام‌های کوتاه‌مدت برای گذراندن فصل سرمای ۱۴۰۰ و اقدام‌های میان‌مدت و بلندمدت برای رفع مشکل کسری گاز و محدود کردن سوخت نیروگاه‌ها در سال‌های آینده را در دستور کار قرار داد.

تولید حداکثری از پارس جنوبی

وزیر نفت درباره اقدام‌های کوتاه‌مدت گفت: مهمترین اقدام، تعمیرات اساسی پالایشگاه، خطوط انتقال و ایستگاه‌هایت تقویت فشار گاز بود که بتوانیم در فصل سرد آمادگی کامل را برای تولید حداکثری از میدان‌های مشترک گازی و میدان‌های مستقل گازی داشته باشیم که خوشبختانه با تلاش همکاران حداکثر برداشت از میدان‌ها به‌ویژه در میدان مشترک پارس جنوبی که به رقم ۷۰۵ میلیون مترمکعب در روز رسیدیم، رقم خورد.

اوجی، افزایش کرایه نفتکش‌های جاده‌پیما ویژه حامل سوخت را از دیگر اقدام‌ها برشمرد و ادامه داد: خوشبختانه این مهم در همان ابتدای آغاز به‌کار دولت مصوبه شد و انگیزه دوچندانی به تانکرهای سوخت‌رسان برای نیروگاه‌ها شد.

افزایش ذخیره‌سازی‌های سوخت مایع

وی با اشاره به شناسایی چالش‌ها و مشکلات پارسال نیروگاه‌ها و صنایع در مناطق مختلف کشور افزود: در همان ماه‌های نخست، توانستیم ۱.۵ میلیارد لیتر بیشتر از پارسال ذخیره‌سازی سوخت مایع را برای نیروگاه‌ها و صنایع داشته باشیم.

وزیر نفت افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف را یکی از دیگر اقدام‌های انجام شده خواند و اظهار کرد: پس از سال ۹۴ تا امسال هیچگونه افزایش قیمتی برای مشترکان پرمصرف گاز اعمال نشده بود که در این دولت از ابتدای آذرماه افزایش قیمت گاز برای مشترکان پرمصرف که ۲۵ درصد از مجموع مشترکان را شامل می‌شوند و ۵۰ درصد مصرف گاز را دارند، عملیاتی و این اقدام سبب کاهش ۲۵ تا ۳۰ میلیون مترمکعب گاز در ماه‌های سرد امسال شد.

امسال بدون قطعی گاز برای بخش خانگی گذشت

اوجی انجام عملیات سوآپ گازی بین ترکمنستان، ایران و آذربایجان از ۱۰ دی‌ماه در اوج  سرما را از دیگر اقدام‌های کوتاه مدت عنوان و تصریح کرد: امسال نیز شاهد سرمای کم‌سابقه‌ای در کشور بودیم و بیشتر استان‌ها دمای منهای ۲۰ تا ۲۷ درجه را داشتند که خوشبختانه با همت و تلاش همکاران در وزارت نفت، تولید گاز در بخش بالادست و بخش فرآورش و انتقال گاز، زمستان امسال را بدون قطعی گاز برای بخش خانگی پشت سر گذاشتیم.

وی به محدودیت‌های گازرسانی به صنایع و نیروگاه‌ها اشاره کرد و گفت: از پیش از این محدودیت‌ها، تأمین سوخت مایع برای صنایع عمده و نیروگاه‌ها در نظر گرفته شده بود که به محض اینکه مصرف گاز به‌ویژه در بخش خانگی و تجاری افزایش می‌یافت، گاز این صنایع محدود می‌شد و از سوخت مایع استفاده می‌کردند و اجازه داده نمی‌شد که فعالیت این صنایع متوقف شود و قیمت سوخت مایع نیز به قیمت سوخت گاز محاسبه شد.

۴.۵ میلیارد دلار قرارداد

وزیر نفت در توضیح برنامه‌های وزارت نفت برای سال‌های آینده با اشاره به امضای ۴.۵ میلیارد دلار قرارداد با پیمانکاران و سازندگان داخلی و خارجی برای توسعه میدان‌های مستقل گازی و افزایش برداشت از میدان‌های مشترک گازی طی این مدت، اعلام کرد: از این طریق حفظ و نگهداشت تولید گاز و در عین حال افزایش برداشت گاز در سال ۱۴۰۱ و سال‌های آینده محقق می‌شود.

اوجی همچنین از آغاز سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت نفت و گاز خبرداد و اعلام کرد که در این مدت کوتاه قراردادهای خوبی در این زمینه امضا شده است.

وی با اشاره به اینکه امسال با توجه به همه محدودیت‌ها، نسبت به پارسال روزانه ۱۰ میلیون مترمکعب گاز به نیروگاه‌ها بیشتر داده شد، گفت: بخشی از گاز صنایع عمده که در زمستان محدود شده بود بلافاصله با سوخت مایع جایگزین کردیم و تقریبا از این هفته نیز محدودیت گازرسانی به همه صنایع و نیروگاه‌ها برداشته شد و خوشبختانه هم‌اکنون هیچگونه محدودیتی را برای گازرسانی به صنایع و نیروگاه‌ها نداریم.

وزیر نفت در پایان افزود: با برنامه‌ریزی‌هایی که برای سال‌های آینده دیده شده، امیدواریم در سال‌های آینده گاز مورد نیاز صنایع عمده و پتروشیمی را به‌طور کامل در فصل سرد تأمین کنیم که این مشکلات را نیز در زمستان نداشته باشیم.

کد خبر 454199

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =