قراردادهای نفتی ۶ ماه دولت سیزدهم؛ ۳ برابر پولی که توتال نیاورد

دولت سیزدهم برخلاف دولت گذشته، برای توسعه صنایع نفت و گاز منتظر شرکت‌های بدعهد اروپایی نمانده و با اتکا به شرکت‌های داخلی و بعضی شرکت‌های آسیایی، توسعه پروژه‌ها را با جدیت آغاز کرده است.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، از ابتدای دولت سیزدهم، شرکت ملی نفت ایران در مجموع هفت قرارداد برای توسعه میدان‌های نفت و گاز با پیمانکاران داخلی و خارجی به ارزش ۴.۵ میلیارد دلار امضا کرده است.

افزون بر این قراردادها، تفاهم‌نامه‌هایی برای مطالعه و توسعه میدان‌های نفت و گاز و انتقال فناوری در بخش بالادست نیز امضا شده است، مجموع ارزش قراردادها و تفاهم‌نامه‌های شرکت ملی نفت ایران به بیش از ۱۱ میلیارد دلار می‌رسد.

برای جمع‌آوری گازهای مشعل نیز هشت قرارداد به ارزش ۴۸۰ میلیون یورو بین هلدینگ خلیج فارس و پیمانکاران در پهنه چهار استان در منطقه شرق کارون امضا شده است.

تا پایان سال گذشته، ۲۸ قرارداد با شرکت‌های توانمند داخلی به ارزش حدود یک میلیارد دلار برای جمع‌آوری گازهای همراه نفت امضا شد، بیشتر گازهای همراه نفت مربوط به میدان‌های مناطق غرب و شرق کارون است، این گازها در واحدهای پالایشی فرآوری و در مجتمع‌های پتروشیمی به‌عنوان خوراک استفاده خواهد شد که این اقدام ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای کشور به همراه خواهد داشت.

جواد اوجی، وزیر نفت در این باره گفته است: به‌منظور شتاب‌بخشی به روند اجرای پروژه‌های جمع‌آوری گازهای همراه نفت، برای امضای قرارداد به سراغ مراکزی رفتیم که به‌شدت برای تأمین خوراک خود به این نوع گازهای ترش نیاز داشتند، جلوگیری از سوزانده شدن گازهای همراه نفت افزون بر اینکه خوراک واحدهای پایین‌دستی را تأمین می‌کند، به محیط زیست کمک شایانی خواهد داشت، هم‌اکنون روزانه ۴۰ میلیون مترمکعب گاز همراه نفت در کشور سوزانده می‌شود.

در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نیز دو تفاهم‌نامه برای ساخت خطوط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی در استان‌های کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و فارس امضا شده است، این تفاهم‌نامه‌ها سبب کاهش حوادث جاده‌ای، کاهش هزینه انتقال فرآورده و افزایش ظرفیت انتقال فرآورده می‌شود.

در نتیجه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تفاهم‌نامه‌ای برای نوسازی ۵۰۰ دستگاه نفت‌کش سوخت‌رسان جاده‌ای و تفاهم‌نامه‌ای برای بهینه‌سازی و بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه بندرعباس نیز امضا کرده؛ مجموع ارزش تفاهم‌نامه‌های این شرکت بالغ بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار است.

در شرکت ملی گاز ایران، ۵۳ پروژه در حوزه گازرسانی و پروژه‌ای برای افزایش ظرفیت انتقال گاز و پایداری شبکه در خط لوله هشتم سراسری تعریف شده است، همچنین، گام دوم طرح ذخیره‌سازی گاز در میدان شوریجه نیز آغاز شده است، مجموعه این اقدام‌ها به دسترسی بیشتر و پایدارتر مردم در همه ۳۱ استان کشور به گاز طبیعی و پایدارتر شدن تأمین گاز به‌ویژه در فصول سرد گاز کمک می‌کند، ارزش مجموع این پروژه‌ها به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار می‌رسد.

مجموع ارزش قراردادها و تفاهم‌نامه‌های بزرگ وزارت نفت در ۶ ماه گذشته به ۱۴ تا ۱۵ میلیارد دلار می‌رسد که بخش اعظم منابع مالی و سرمایه‌گذاری مورد نیاز آنها از منابع غیردولتی داخلی و خارجی تأمین می‌شود.

مجموع ارزش قراردادهای نفتی در ۶ ماه نخست دولت مردمی حدود بیش از ۳ برابر ارزش قرارداد دولت گذشته با شرکت توتال فرانسه است که چند سال ایران را معطل گذاشت و با یک اشاره آمریکا نیز از طرح توسعه فاز ۱۱ میدان گازی مشترک پارس جنوبی کنار رفت و هیچ خسارتی هم پرداخت نکرد و توسعه این فاز بزرگ را هشت سال به عقب انداخت.

کد خبر 454882

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =