۲۵ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۹
  • کد خبر: 455586
«ناوگان کشتی‌های ارواح» ایران کابوس تحریم‌ها

واشنگتن فری بیکن، نشریه محافظه‌کاران آمریکا با تیتر «ناوگان کشتی‌های ارواح» ایران، به افزایش قابل توجه صادرات نفت ایران و دو برابر شدن حمل نفت و فرآورده‌های نفتی واکنش نشان داد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی نفتکش ایران، اصطلاح «کشتی‌های ارواح» که پیش از این از سوی نشریات دیگری چون وال استریت ژورنال و رویترز نیز به‌کار رفته است، واکنشی به اقدام‌های نفتکش‌های ایرانی برای دور زدن تحریم‌ها و حمل بار به اقصی نقاط جهان است بدون اینکه شناسایی شوند.

هرچند آمارهای اعلامی رسانه‌ها و مراکز خارجی از میزان نفت و فرآورده‎‌های نفتی صادراتی کشور دقیق نیست، اما آنها در شرایطی به افزایش صادرات نفت ایران با وجود تحریم‌ها اعتراف می‎کنند که طبق اعلام و تصریح رئیس‌جمهور کشورمان صادرات نفت کشور ۴۰ درصد افزایش یافته است.

به تصریح مقام‌های ارشد سیاسی و اقتصادی کشور، ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران به‌عنوان خط مقدم مبارزه علیه تحریم‌ها، نقش مهمی در افزایش صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی کشورمان ایفا کرده است. این نقش مهم تا جایی پیش رفت که به‌تازگی در نشست هئیت دولت از نقش مهم شرکت ملی نفتکش در افزایش صادرات نفت تقدیر به‌ عمل آمد.

محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این خصوص از نقش بسزای شرکت ملی نفتکش در خلق حماسه افزایش صادرات نفت و میعانات گازی خبر داده و این موفقیت را در زمانی دانست که تحریم‌ها نه تنها کاهش یافته بلکه سختگیرانه‌تر هم شده است.

وزیر نفت هم با قدردانی از عملکرد این شرکت، افزایش صادرات نفت را در شرایطی مهم دانست که دشمن همواره به‌دنبال ایجاد خرابکاری در کشتی‌های شرکت ملی نفتکش ایران بوده است و ایران به جاهایی نفت صادر کرده که آمریکا فکرش را هم نمی‌تواند بکند.

شرکت ملی نفتکش ایران با روی کار آمدن دولت سیزدهم و درراستای سیاست‎های کشور، ضمن بسیج و به‌کارگیری تمام توان عملیاتی، اقدام‌های مهمی را برای تأمین کشتی‎های مورد نیاز صنعت نفت انجام داد و هم صادرات را رونق بخشید.

در این ارتباط عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بازدید از کشتی‎های ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران ضمن اعلام افزایش دو برابری میزان حمل نفت و ‌فرآورده‌های نفتی تصریح کرد که صنعت نفت جمهوری اسلامی ایران با وجود شرکت ملی نفتکش دیگر هیچ مشکلی برای حمل نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی صادراتی، ‌همچنین ارسال نفت خام به پالایشگاه‌ها ندارد.

با وجود اقدام‌های انجام‌شده در تأمین ناوگان و ایفای نقش ارزنده در زنجیره صادرات نفت کشور، شرکت ملی نفتکش ایران در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری، همچنین بیانات اخیر ایشان مبنی بر اینکه «مسئولان در برنامه‌ریزی‌ها مطلقاً معطل مذاکرات هسته‌ای نشوند» منتظر رفع تحریم‌ها نمانده و با تدوین اهداف و اولویت‌های راهبردی، برنامه‎ریزی‌های جامعی را در حوزه‌هایی مانند نوسازی ناوگان با استفاده از توان داخل و اختصاص ظرفیت‌های ملکی و غیرملکی به صادرات نفت، انجام داده است که در این زمینه سفارش ساخت کشتی‌های نفتکش به شرکت‌های داخلی اجرایی شده و در حال پیگیری است.

کد خبر 455586

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =