استفاده از ظرفیت‌های صنعت نفت برای ساخت پتروشیمی اسلام‌آباد غرب

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تأکید کرد: توسعه زنجیره ارزش با دانش فنی و کاتالیست‌های ایرانی سبب تکمیل صنایع پایین‌دستی، کاهش خام‌فروشی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر و اشتغال‌زایی مطلوب در صنعت پتروشیمی می‌شود.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، مرتضی شاهمیرزایی دیروز (پنجشنبه، ۱۵ اردیبهشت‌ماه) پس از بازدید از طرح ملی و دانش‌بنیان پتروشیمی اسلام‌آباد غرب در نشست با ارکان ساخت این طرح با بیان اینکه در سال دانش‌بنیان، تولید و اشتغال‌زایی باید با همه توان فعالیت کنیم، اظهار کرد: باید با جدیت و اهتمام ویژه جبهه‌های کاری جدیدی را در سایت فعال کنیم تا روند پیشرفت قابل قبولی را  رقم بزنیم.

وی تصریح کرد: این طرح ملی و دانش‌بنیان برای کشور اهمیت بسیاری دارد و با دانش فنی ایرانی و کاتالیست‌های داخلی گاز را به متانول، متانول را پروپیلن و در نهایت پروپیلن را به پلی‌پروپیلن تبدیل خواهد کرد و می‌توان گفت تکمیل زنجیره ارزش را تحقق خواهد بخشید.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر نظارت مستمر و جدی شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر روند ساخت این طرح تأکید کرد و افزود: در صورت نیاز  از همه ظرفیت‌های موجود در صنعت نفت و استان‌های همجوار برای پیشرفت این طرح استفاده خواهیم  کرد.

شاهمیرزایی تصریح کرد: طرح راهبردی GTPP پتروشیمی اسلام‌آباد غرب به‌عنوان الگوی منحصربه‌فردی برای اجرای طرح‌های مشابه آینده است و باید از تجربه‌های موجود به بهترین شکل بهره برد.

وی با بیان اینکه شرکت پژوهش و فناوری در کنار دیگر مشاوران و پیمانکاران طرح باید تلاش کند تا برنامه زمان‌بندی در موعد مقرر اجرایی شود، گفت: همان‌طور که پیش‌تر نیز تأکید شده است ما همواره از همه فعالان صنعت پتروشیمی در بخش‌های مختلف حمایت می‌کنیم.

تحریم، صنعت پتروشیمی را در مسیر توسعه متوازن قرار داد 

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه ۲۷ درصد از ظرفیت تولید پتروشیمی در منطقه غرب آسیا در اختیار ایران است و سهم ما در جهان ۲.۷ درصد است، گفت: در صورت بهره‌برداری از طرح‌های جدید سهم کشورمان در سطح منطقه و جهان رشد چشمگیری خواهد داشت.

شاهمیرزایی بیان کرد: پس از دوران دفاع مقدس و نیز شرایط تحریم، صنعت پتروشمی ایران آموخته است که روی پای خود بایستد و از ظرفیت‌های داخلی استفاده کند و امروز همین تجربه‌ها این صنعت بزرگ را در مسیر رشد و توسعه متوازن قرار داده است.

براساس این گزارش، عملیات اجرایی احداث طرح پتروشیمی اسلام‌آباد غرب به‌عنوان نخستین طرح تولید پلی‌پروپیلن از گاز طبیعی در کشور با ظرفیت تولید سالانه ۱۲۰ هزار تن ‌پروپیلن ۱۸ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۹ آغاز شد.

طرح ۵۴۵ میلیون دلاری GTPP اسلام‌آباد غرب همسو با تکمیل زنجیره ارزش در زمینی به مساحت ۵۴ هکتار در منطقه ویژه اقتصادی زاگرس با دانش فنی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی احداث می‌شود که برای ۳۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در دوران ساخت اشتغال‌زایی خواهد کرد.

اهتمام به تأمین نیازمندی صنعت پتروشیمی از منابع داخلی

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی همچنین در جریان سفر به استان کرمانشاه از شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه، شرکت صنایع پلیمر کرمانشاه و مجتمع پتروشیمی بیستون بازدید و با حضور در سایت مجتمع پتروشیمی کرمانشاه، ضمن تبریک عید سعید فطر اظهار کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی اکنون به‌عنوان شرکتی مادر تخصصی آماده هرگونه حمایت از فرآیند تولید و  شتاب‌بخشی در ساخت فاز دوم این مجتمع پتروشیمی است.

شاهمیرزایی تصریح کرد: امسال از سوی مقام معظم رهبری مزین به نام سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌زایی شده است و خوشبختانه شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه با تولید پایدار و بیش از ظرفیت و نیز استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی و سازندگان توانمند ایرانی در حال ساخت فاز دوم است که این امر مصداق بارز پیاده‌سازی ماهیت شعار امسال در صنعت پتروشیمی است.

وی افزود: همه مدیران در شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تمام توان از روند توسعه این صنعت ارزش‌آفرین حمایت می‌کنند و آماده هرگونه حمایت و همکاری با مجتمع‌ها و طرح‌های پتروشیمی هستند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه در مسیر تکمیل فاز دوم مجتمع اوره و آمونیاک کرمانشاه باید از توان شرکت‌های داخلی استفاده کرد و با توجه به قابلیت شرکت‌های ایرانی باید بیش از گذشته به تأمین نیازمندی‌های خود از منابع داخلی اهتمام ورزید، تصریح کرد: عملیات اجرایی فاز دوم شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه از پیشرفت ۶۰ درصدی برخوردار است و پیش‌بینی می‌شود این طرح تا پایان سال ۱۴۰۲  به بهره‌برداری کامل برسد.

کاتالیست‌های ایرانی، نبض تپنده پتروشیمی‌ها

شاهمیرزایی در ادامه سفر خود به استان کرمانشاه در جمع مدیران و کارکنان شرکت صنایع پلیمر کرمانشاه اظهار کرد: بومی‌شدن و تولید کاتالیست 100BCC از سوی این مجتمع پتروشیمی نویدبخش فصلی نو از تولید کاتالیست‌های ایرانی است و می‌تواند افزون بر نیازهای داخلی به بازارهای جهانی نیز صادر شود.

وی با بیان اینکه برای تحقق شعار سال باید با عزمی ملی تلاش کرد، افزود: براساس هدف‌گذاری انجام‌شده در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی همه کاتالیست‌ها و دانش‌های فنی مورد نیاز صنایع پتروشیمی تا پایان دولت سیزدهم به‌طور کامل بومی‌سازی می‌شود.

معاون وزیر نفت گفت: توسعه زنجیره ارزش با کاتالیست‌های ایرانی سبب تکمیل صنایع پایین‌دستی، کاهش خام‌فروشی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر در صنعت پتروشیمی و اشتغال‌زایی مطلوب می‌شود.

پیگیری افزایش حجم خوراک دریافتی پتروشیمی بیستون

شاهمیرزایی همچنین در جریان بازدید از مجتمع پتروشیمی بیستون ضمن بررسی روند تولید این مجتمع و بعضی چالش‌های موجود در مسیر تأمین خوراک بر پیگیری درخواست این مجتمع بر افزایش حجم خوراک دریافتی تأکید کرد.

کد خبر 456393

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =