اوپک‌پلاس مسئول نوسان‌های بازار نفت نیست

وزیر انرژی امارات اعلام کرد که نوسان‌های موجود در بازارهای جهانی نفت خام از کنترل اوپک‌پلاس خارج است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از ابوظبی، سهیل المزروعی روز سه‌شنبه (۲۰ اردیبهشت‌ماه) در کنفرانس خدمات آب و برق در امارات متحده عربی با اشاره به تحریم‌های غرب علیه روسیه گفت: نوسان‌های بازار نفت به عواملی خارج از کنترل اوپک‌پلاس (ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک) مانند اقدام‌های بعضی از مشتریان برای تحریم برخی تأمین‌کنندگان ارتباط دارد.

وی افزود: نوسان‌های شدید موجود در بازار نفت به‌دلیل عرضه و تقاضا (بنیان‌های بازار) نیست و می‌توان دلیل آن را در اینکه برخی مشتریان نمی‌خواهند از بعضی کشورها نفت خام بخرند جست‌وجو کرد و حرکت معامله‌گران از یک بازار به بازار دیگر فرآیندی زمان‌بر است.

وزیر انرژی امارات متحده عربی تصریح کرد: ایده تلاش برای تحریم نفت خام بعضی کشورها بدون در نظر گرفتن انگیزه‌هایی که در پشت آن وجود دارد، خطرناک خواهد بود.

المزروعی گفت: سعی می‌کنیم ماهانه تنها برای رصد شرایط بازار گردهمایی داشته باشیم و هر ماه به مقداری که بازار نیاز دارد افزایش عرضه می‌دهیم.

اعضای ائتلاف اوپک‌پلاس در تازه‌ترین نشست ماهانه بار دیگر با افزایش عرضه موافقت کردند. با نادیده گرفتن درخواست‌های کشورهای غربی برای تسریع افزایش عرضه، این ائتلاف تصمیم گرفت برای ماه ژوئن روزانه ۴۳۲ هزار بشکه دیگر را از توافق کاهش عرضه در سال ۲۰۲۰ برای بهبود شرایط ناشی از بحران ویروس کرونا تسهیل کند.

عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی نیز در کنفرانس یادشده گفت تعجب‌آور است که مردم بر قیمت‌های بالای نفت تمرکز می‌کنند و به افزایش قیمت بنزین یا گازوئیل توجهی ندارند.

وی افزود: اینکه بخواهیم فردی را پیدا کنیم که سرزنشش کنیم، تنبلی است.

وزیر انرژی عربستان تصریح کرد: بحران ناشی از درگیری‌های نظامی روسیه و اوکراین موضوعی بین اروپا و روسیه است، از این رو اوپک به بحث‌های سیاسی ورود نمی‌کند.

وزیر انرژی امارات ادامه داد: حاشیه سود بالای پالایش نفت سبب افزایش هزینه‌های سوخت برای مصرف کنندگان می‌شود.

قیمت نفت هفته گذشته پس از پیشنهاد کمیسیون اروپا برای تحریم تدریجی نفت روسیه افزایش یافت. با این حال، به‌دلیل درخواست‌های اعضای اروپای شرقی برای معافیت‌ها و امتیازها، تصویب آن به تعویق افتاده است.

المزروعی گفت: مسائل سیاسی که هرج و مرج را در بر دارد خارج از کنترل اوپک‌پلاس است و ما از طرفی حمایت یا طرفداری نمی‌کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره لایحه نوپک گفت: عاقلانه نیست که اکنون این موضوع را مطرح کنیم، من نگران این موضوع نیستم، باید منتظر ماند و دید سرانجامش در آمریکا چه می‌شود.

کد خبر 456630

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =