رمزگشایی از هزینه و فایده دولت بایدن در تحریم نفتی ایران

افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت بنزین از زمان روی کارآمدن بایدن و نارضایتی مردم آمریکا از عملکرد وی، دولت بایدن را در انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر با چالش جدی مواجه کرده است.

به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری فارس، وقوع جنگ روسیه و اوکراین سبب شد قیمت بیش از ۱۰۰ دلاری هر بشکه نفت در بازار جهانی تثبیت شود و در صورت تداوم این مناقشه، چشم‌انداز قیمت نفت تا پایان سال ۲۰۲۲ در ارقامی نزدیک به ۱۰۰ دلار بر هر بشکه برآورد می‌شود.

در نخستین معاملات نفت در روز دوشنبه، قیمت جهانی نفت به‌دنبال بالا رفتن قیمت نفت عربستان برای تحویل در ماه ژوئیه بیش از ۲ دلار افزایش داشت که حاکی از کمبود عرضه در بازار جهانی نفت است.

به این ترتیب قیمت هر بشکه نفت بِرِنت دریای شمال با یک دلار و ۳ سنت افزایش به ۱۲۰ دلار و ۷۵ سنت و نفت وِست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با یک دلار و ۴  سنت افزایش به ۱۱۹ دلار و ۹۱ سنت رسید.

* تصمیم اوپک پلاس مانع افزایش قیمت نفت در بازار جهانی نخواهد شد

افزایش قیمت جهانی نفت در حالی است که اوپک‌پلاس در آخرین نشست خود همانند گذشته تصمیم بر افزایش رقم تولید نفت گرفت، به نظر می‌رسد این موضوع نیز نتواند تأثیری بر افزایش قیمت نفت داشته باشد.

بر اساس تصمیم بیست‌ونهمین نشست وزیران نفت و انرژی اوپک‌پلاس که ۱۱ دقیقه طول کشید، تولید نفت‌خام کشورهای عضو این ائتلاف در ماه ژوئیه و اوت ۶۴۸ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد. اوپک و متحدانش در نوزدهمین نشست خود در ماه ژوئیه توافق کردند هر ماه تولیدشان را در مجموع ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهند و حال رقم افزایش تولید ماهانه افزایش یافته، اما تأثیر آن بر قیمت نفت در بازار مشهود نیست.

به گزارش رویترز، قیمت نفت در آخرین روز کاری بازارهای جهانی افزایش یافت و تصمیم اوپک پلاس برای افزایش تولید نیز مانع بالا رفتن قیمت‌ها نشد، زیرا این افزایش چندان بر عرضه جهانی تأثیر نخواهد داشت.

رمزگشایی از هزینه و فایده دولت بایدن در تحریم نفتی ایران

* قیمت بنزین در آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری بایدن دو برابر شد

روند افزایشی قیمت نفت، یک چالش جدی برای کشورهای اروپایی و آمریکاست، زیرا سبب افزایش قیمت بنزین و نارضایتی مردم خواهد شد. هرچند تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه نفت ایران هزینه‌هایی برای کشور در پی داشته است، اما این هزینه به‌صورت متقابل به معیشت مردم اروپا و آمریکا نیز وارد شده است.

آمارهای انجمن غیردولتی اتومبیل آمریکا که قیمت بنزین را در ۶ هزار جایگاه بنزین در سراسر این کشور دنبال می‌کند، نشان می‌دهد از زمان روی کار آمدن جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا، قیمت بنزین در این کشور دو برابر شده است.

بر اساس آمار این انجمن، در پایان ژانویه ۲۰۲۱ یعنی نخستین هفته روی کار آمدن بایدن در سمت رئیس جمهوری، هر گالن بنزین در آمریکا تنها ۲.۳۹ دلار بود، اما اکنون متوسط قیمت یک گالن بنزین در این کشور به ۴ دلار و ۸۱ سنت رسیده است که بالاترین رقم در تاریخ این کشور به شمار می‌آید.

جو بایدن چهارشنبه هفته گذشته در جریان سخنرانی در کاخ سفید گفت که بعید است دولتش با وجود تلاش‌ها، قادر باشد در کوتاه‌مدت هزینه بنزین را در این کشور به میزان کافی کاهش دهد.

*هزینه و فایده دولت بایدن در تحریم نفت ایران

به اعتقاد کارشناسان فشار افزایش قیمت بنزین بر معیشت مردم آمریکا و افزایش نارضایتی‌ها، به ناچار دولت بایدن را به سمت استفاده از ظرفیت نفت کشورهای تحریم‌شده برای کاهش قیمت نفت حرکت خواهد داد، به‌ویژه که با توجه به کاهش محبوبیت بایدن، دموکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر در سنا و مجلس نمایندگان با چالش جدی روبه‌رو شده‌اند.

روز گذشته بلومبرگ در گزارشی مدعی شد به گفته بزرگ‌ترین تاجر مستقل نفت خام، ایالات متحده آمریکا ممکن است حتی بدون احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، اجازه دهد نفت ایران با تحریم بیشتری وارد بازارهای جهانی شود (تصویر ۱).

در ادامه گزارش آمده است: جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا می‌تواند تصمیم بگیرد نیاز به کاهش بی‌سابقه قیمت‌های سوخت در جایگاه‌های عرضه پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر، بیشتر از مزایای اجرای دقیق تحریم‌ها، از جمله توقیف تعداد بیشتری از نفتکش‌های ایرانی است.

رمزگشایی از هزینه و فایده دولت بایدن در تحریم نفتی ایران

تصویر ۱

ایران صادرات نفت را در سال جاری افزایش داده که بیشتر آنها به چین ختم شده است. به گفته تحلیلگران حوزه انرژی، یک توافق هسته‌ای جدید به ورود ۵۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه نفت اضافی در روز به بازارهای بین‌المللی منجر می‌شود که برای فشار بر قیمت‌ها کافی است.

*رویترز: درآمد نفتی ایران معادل پیش از تحریم‌ها شده است

طبق آمار منابع ثانویه دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، در دولت سیزدهم تولید نفت ایران در شرایط تحریم و بدون هیچ معافیتی به ۲ میلیون و 564 هزار بشکه در روز رسیده است. با توجه به اینکه ظرفیت پالایشی کشور یک میلیون و 700 هزار بشکه در روز است، صادرات نفت ایران روزانه ۸۶۴ هزار بشکه در روز برآورد می‌شود که این مقدار به معنای افزایش ۱۰۰ درصدی صادرات نفت نسبت به دولت گذشته است.

رمزگشایی از هزینه و فایده دولت بایدن در تحریم نفتی ایران

تصویر ۲

به گفته وزیر نفت، صادرات میعانات گازی ایران به حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است. به این ترتیب مجموع رقم صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران به بیش از یک میلیون بشکه در روز می‌رسد.

این امکان وجود دارد که در صورت معافیت تحریمی آمریکا، صادرات نفت ایران به ۲ میلیون بشکه در روز برسد، البته رویترز معتقد است ایران هم‌اکنون حدود نیمی از حجم نفتی را که در صورت توافق می‌توانست بفروشد، می‌فروشد اما به‌دلیل افزایش قیمت، همان درآمد را دارد.

کد خبر 457799

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =