دولت سیزدهم گام‌های مهمی در توسعه ارتباطات در بخش نفت برداشت

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس صادرات نفت به پالایشگاه‌های فراسرزمینی را از جمله برنامه‌های دولت سیزدهم اعلام کرد و گفت: ما خوشبختانه در ۱۰ ماه گذشته دولت سیزدهم گام‌های مهمی در توسعه ارتباطات در بخش نفت برداشت و روند رو به رشدی را شاهد هستیم.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، مالک شریعتی نیاسر درباره مقایسه رقم سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت نفت در دولت سیزدهم و دولت‌های گذشته گفت:‌ کاری که دولت سیزدهم برای فروش نفت و میعانات گازی انجام می‌دهد، کار پیچیده‌ای نیست و باید پیش از این هم در دولت‌های گذشته انجام می‌شد زیرا برای صادرات و بازاریابی فرآورده‌های نفتی باید تنوع در مقاصد صادراتی انجام شود.

وی با بیان اینکه همه تمرکز دولت گذشته به ارتباط با بعضی از کشورهای خاص در دنیا بود، افزود: کشورهای غربی همیشه ثابت کردند که وفای به عهد نداشته و ندارند،‌ اما در عمل دولت گذشته خودش را معطل مذاکرات کرده بود و به‌دنبال منابع جدید درآمدی و مقاصد جدید صادراتی یا تنوع‌بخشی به نفت خام و میعانات گازی نبود، اما خوشبختانه در ۱۰ ماه گذشته دولت سیزدهم گام‌های مهمی در توسعه ارتباطات در بخش نفت برداشت و روند رو به رشدی را شاهد هستیم.

نماینده تهران در مجلس با ذکر نمونه‌هایی از عملکرد دولت در ارتقای دیپلماسی انرژی در فروش نفت و میعانات گازی گفت:‌ بعضی از مقاصد جدید صادراتی در حوزه انرژی به کشور اضافه شده است و برخی از کشورهایی آمریکای لاتین و آسیایی شرقی که در معرض تحریم نظام سلطه هستند، مقاصد بسیار مناسبی برای صادرات نفت کشور  به شمار می‌آیند.

صادرات نفت به پالایشگاه‌های فراسرزمینی در دستور کاری دولت سیزدهم است

شریعتی صادرات نفت به پالایشگاه‌های فراسرزمینی را در دستور کار دولت سیزدهم اعلام کرد و افزود: ونزوئلا یکی از کشورهایی است که دارای نفت خام فوق سنگین است و ذخایر زیادی در این بخش دارد و تزریق میعانات گازی به چاه‌های نفت ونزوئلا کمک خواهد کرد هم‌زمان فشارافزایی و رقیق‌سازی برای این چاه‌ها انجام شود.

وی با اشاره به قراردادهایی که با کشور ونزوئلا در بخش نفت انجام شده است، گفت: بر اساس این قراردادها، نفت و میعانات گازی به کشور ونزوئلا ارسال و در پالایشگاه‌های آن اقدام به فرآوری شده و نسبت به فروش آن هم اقدام می‌شود که این مسائل به افزایش درآمد کشور در حوزه نفت و گاز کمک کرده است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس  ادامه داد: برآورد می‌شود ۷۰ تا ۸۰ درصد درآمد ناشی از صادرات نفت به پالایشگاه‌های فراسرزمینی به کشور بازگردد و منابعی که پیش از این استفاده از آنها سخت بود، در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد تا نیازهای کشور در صادرات مواد خام کشور برای تجهیزات، کالاهای اساسی و نهاده‌ها تأمین شود.

تیم فروش نفت دولت سیزدهم متخصص و تواناست

شریعتی درباره میزان فروش نفت در دولت سیزدهم اظهار کرد: زمانی فروش نفت تا مقدار ۲۵۰ هزار بشکه در روز هم کاهش یافته بود و خوشبختانه در زمان حال حداقل مقدار فروش به ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است و در مقاطعی هم تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز مقدار فروش نفت بود، البته جنگ روسیه و اوکراین، تحریم‌ها و کرونا از دلایل نوسان در مقدار فروش نفت است که خوشبختانه بحران در فروش را پشت سر گذاشتیم.

وی درباره مواردی که باید برای صنعت نفت در نظر گرفته شود، اظهار کرد: آنچه باید در این زمان محقق شود، توسعه میدان‌های مشترک نفتی و فشارافزایی در منطقه پارس جنوبی است که به سرمایه‌گذاری نیاز دارد، همچنین بهینه‌سازی در صنایع نفت و گاز از مسائلی است که باید به آن توجه کرد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه تیم بسیار متخصص و حرفه‌ای در وزارت نفت برای فروش نفت شکل گرفته است، افزود: روند مثبتی در این بخش با وجود نیروهای توانمند وزارتخانه وجود دارد که نویددهنده روزهای خوبی در آینده است.

شریعتی با اشاره به اینکه بخش از درآمدهای دولت صرف بازپرداخت بدهی‌های دولت گذشته می‌شود، گفت: ماهانه ۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی سررسید شده دولت گذشته است که این مبلغ در سال ۱۲۰ هزار میلیارد تومان می‌شود و تقریباً یک‌دهم بودجه کل کشور است.

وی ادامه داد: همچنین در دولت گذشته، پیش از وصول مطالبات از بعضی از کشورها، بانک مرکزی پول چاپ کرد که متأسفانه این اقدام در دولت گذشته به تورم منجر شد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس اظهار کرد: امیدوارم مسیر درآمدزایی کشور به سمتی برود که هزینه‌های جاری کشور از فروش نفت جدا شود و از محل مالیات و ارزش افزوده غیرنفتی هزینه‌های جاری کشور تأمین شود و از درآمدهای نفتی برای سرمایه‌گذاری در بخش عمرانی کشور و توسعه صنایع نفت و گاز استفاده کنیم.

کد خبر 459805

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =