مهم‌ترین اقدام‌های وزارت نفت در زمینه مسئولیت اجتماعی تبیین شد

وزیر نفت مهم‌ترین اقدام‌های وزارت نفت در زمینه مسئولیت اجتماعی را تبیین کرد و گفت: کمک‌های صنعت نفت به مناطق نفت‌خیز و گازخیز بوده است تا مردم این مناطق هم از این نعمت بهره‌مند شوند.

به گزارش شانا به نقل از روزنامه ایران، صنعت نفت مطابق قانون باید بخشی از مبلغ سرمایه‌گذاری هر پروژه را به طرح‌های توسعه‌ای عام‌المنفعه و برای کمک ﺑﻪ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻋﻤﺮﺍﻥ ﻭ ﺁﺑﺎﺩﺍﻧی ﺟﻮﺍﻣﻊ محلی به‌ویژه مناطق نفت‌خیز و گاز خیز اختصاص دهد، در این باره سال‌هاست که نامه‌هایی پرشمار از نهادها و اشخاص به‌ویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مجموعه وزارت نفت فرستاده می‌شود. بعضی از این درخواست‌ها مورد تأیید قرار می‌گیرد و برخی نیز با توجه به اولویت‌های تخصیص اعتبار، رد می‌شود.

بررسی تاریخی این موضوع نشان می‌دهد وزارت نفت ﺩﺭ ﺣﻮﺯﻩ‌هاﻱ آموزش، راه، بهداشت، ﺧﺪﻣﺎﺕ، ورزش و امور فرهنگی و مذهبی سال‌هاست که کمک‌هایی را از اعتبار پروژه‌ها هزینه کرده است. اکنون نیز قرار بر این است که از ظرفیت‌های ایجاد شده در قراردادها به میزان 4 درصد هزینه پروژه، برای انجام مسئولیت‌های اجتماعی اختصاص داده ‌شود و از محل قراردادهای انجام‌شده منابعی در اختیار این بخش قرار ‌گیرد.

حالا جواد اوجی، وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که چه مقدار در دولت سیزدهم برای این امر هزینه شده، می‌گوید: «در بحث مسئولیت اجتماعی به‌ویژه در مناطق نفت‌خیز و گازخیز ﺑﻴﺶ ﺍﺯ ۱۴ هزار میلیارد تومان اعتبار (اغلب ﺩﺭ استان‌های نفت‌خیز ﻭ ﮔﺎﺯﺧﻴﺰ) به این موضوع اختصاص یافته است. فقط در طول ماه‌های اخیر حدود ۳۸۵ پروژه عام‌المنفعه مرتبط با مسئولیت‌های اجتماعی با اعتباری بالغ بر ۵۵۶ میلیارد تومان انجام و به دستگاه‌های بهره‌بردار ذی‌نفع در استان‌ها تحویل شده است.»

وزیر نفت توضیح می‌دهد: تخصیص این منابع تنها همسو با سفرهای استانی بوده است. در سفرهای استانی رئیس‌ جمهور محترم از این ظرفیت برای پروژه‌های عام‌المنفعه استفاده می‌شود و در اجرای کامل مصوبات سفرها و ایفای مسئولیت اجتماعی در قبال جوامع محلی به‌ویژه مناطق نفت‌خیز و گاز خیز مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

اوجی ادامه می‌دهد: برای نمونه در استان خوزستان نزدیک به ۷ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به حوزه مسئولیت‌های اجتماعی و خدمات عام‌المنفعه که عمدتاً آب و فاضلاب است، اختصاص یافته است. بر همین اساس برای آبرسانی و فاضلاب شهری با اولویت شهر اهواز، ۲ هزار و ۷۳۴ میلیارد تومان اعتبار لحاظ شده است. یا در استان بوشهر نزدیک به هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است که صرف امور عام‌المنفعه و مسئولیت‌های اجتماعی نفت می‌شود.

وی درباره اختصاص منابع مسئولیت‌های اجتماعی به جوامع محلی بیان می‌کند: البته در دیگر استان‌ها این موضوع پیگیری می‌شود، به‌طوری که در برخی استان‌ها هم با توجه به نیازها و توانایی‌هایی که در قالب این ظرفیت قانونی داشتیم، کمک‌هایی انجام داده‌ایم، برای نمونه لوله‌کشی گاز در داخل خانه برخی خانوارهای زیر پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی در برخی از استان‌ها را به‌عهده گرفته‌ایم، اما اولویت با مناطق نفت‌خیز و گاز خیز است و حدود ۸۰ درصد اعتبار در این مناطق برای اموری نظیر ﺁﻣﻮﺯﺵ، مدرسه‌سازی و مراکز علمی و آموزشی، ﺭﺍهسازی، آب، فاضلاب و برق، ﺑﻬﺪﺍﺷﺖ و مراکز درمان، ﺧﺪﻣﺎﺕ، ورزش و امور مذهبی و فرهنگی هزینه خواهد شد.

وزیر نفت با تأکید بر اینکه عمده کمک‌های صنعت نفت به مناطق نفت‌خیز و گازخیز بوده است تا مردم این مناطق هم از این نعمت بهره‌مند شوند، ادامه می‌دهد: در این زمینه عمده منابع مالی صرف امور عمرانی می‌شود، اما بر اساس قانون و در صورت صلاحدید، کمک به مساجد و مراکز مذهبی را نیز در این قالب می‌توان تعریف کرد.

 تکذیب نامه‌های منتشر شده، از شاهچراغ تا جهرم

بررسی‌ها نشان می‌دهد که مجموعه صنعت نفت در سال‌های اخیر و حتی در دولت قبل بارها در زمینه ساخت مسجد و مراکز مذهبی از منابع مسئولیت‌های اجتماعی تخصیص‌هایی انجام داده است، برای نمونه مساجدی در شهرهای استان خوزستان و دیگر شهرها ساخته شده که از محل طرح پنج‌ساله (از سال ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۱) مسئولیت اجتماعی وزارت نفت تأمین اعتبار شده است.

در روزهای اخیر، نامه‌هایی در رسانه‌ها و فضای مجازی از درخواست‌های واصله وزارت نفت منتشر شد که در این نامه‌ها از صنعت نفت تقاضا شده بود که در قالب مسئولیت‌ اجتماعی و اقدام‌های عام‌المنفعه برای نمونه برای ساخت ۷۰۰ خانه برای روحانیون جهرم یا کمک به حرم شاهچراغ در شیراز هزینه‌هایی اختصاص داده شود.

بابک دارابی، مدیر نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‌خیز شرکت ملی نفت ایران در این باره با بیان اینکه این درخواست‌ها برای ماه‌ها پیش است و ‌رد شده است، می‌گوید: مواردی که ارسال می‌شود بر اساس دستورها باید به مقام‌های تصمیم گیرنده و کمیته بررسی ارجاع داده شود، اما این موارد مورد موافقت قرار نگرفته است و ماه‌هاست که از دستور کار و بررسی خارج شده است. در این میان فقط درخواست بازسازی و توسعه مسجد جمکران در فرآیند بررسی باقی مانده که آن هم هنوز تصویب نهایی نشده است که البته تصویب آن بر اساس مصوبات موجود قانونی است و اگر این تصویب انجام شود، کار خلاف قانونی انجام نشده است. در تبصره ماده واحده قانون استفاده متوازن از امکانات کشور مجوز کمک به اماکن آموزشی، فرهنگی و مذهبی از محل اعتبارات مسئولیت‌های اجتماعی نفت داده شده است.

اولویت با محرومیت‌زدایی است

وی با بیان اینکه وزارت نفت در زمینه مسئولیت‌ اجتماعی، مناطق‌ نفت‌خیز و گازخیز را در اولویت قرار داده است، می‌گوید: هم‌اکنون نزدیک به ۸۰ درصد پروژه‌های مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق‌نفت‌خیز شرکت ملی نفت ایران در مناطق نفت‌خیز و گازخیز کشور اجرا می‌شود. برای نمونه هم‌اکنون در استان خوزستان ۷ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان پروژه‌های مسئولیت اجتماعی در حال اجراست که این رقم افزون بر کمک‌های لجستیکی و پشتیبانی است که شرکت‌های تابع و فرعی وزارت نفت در این استان انجام می‌دهند.

مدیر نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‌خیز شرکت ملی نفت ایران درباره اعتبار طرح‌های آموزشی و راه‌سازی مسئولیت اجتماعی بیان می‌کند: برای مدارس و آموزش استان ۱۵۸ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح لحاظ و در حوزه راه‌های مواصلاتی استان به‌ویژه ایمن‌سازی جاده‌ها و نقاط حادثه‌خیز به‌منظور به حداقل‌رسانی آسیب‌ها و ایجاد جاده‌های ایمن‌تر برای مردم شریف استان، یک‌هزار و ۱۸۱ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است که پروژه‌های مربوط در حال اجراست.

دارابی درباره طرح‌های‌هادی روستایی، ورزش و بهداشت و درمان تصریح می‌کند: در بخش بهداشت و درمان ۶۹۷ میلیارد تومان و برای طرح‌های‌ هادی روستایی ۶۰ میلیارد تومان و در حوزه ورزش و جوانان ۱۷۳ میلیارد تومان پروژه تعریف شده است که دستگاه‌های مرتبط در حال اجرای آنها هستند.

وی با بیان اینکه اولویت صنعت نفت در وهله نخست کمک به محرومیت‌زدایی در مناطق نفت‌خیز و گازخیز است، می‌گوید: با اجرایی شدن پروژه‌ها از سوی دستگاه‌های ذی‌نفع استان اعتبارهای وزارت نفت فوری اختصاص می‌یابد تا بتوانیم بخشی از مشکلات مردم استان را در قالب مسئولیت‌ اجتماعی وزارت نفت رفع کنیم.

کد خبر 460765

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =