دیپلماسی انرژی؛ پیشگام توسعه روابط ایران با سازمان شانگهای

هیئت عالی‌رتبه وزارت نفت به ریاست معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت به منظور آماده‌سازی نخستین تفاهم‌نامه همکاری نفتی با ازبکستان برای امضا در نشست سران شانگهای (۲۴ و ۲۵ شهریورماه) به این کشور می‌رود.

به گزارش شانا، احمد اسدزاده در راس هیئتی که نمایندگانی از امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، امور بین‌الملل و تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی، شرکت‌های پترو ایران، تاپیکو، انرژی گستر سینا و دیگر شرکت‌های خصوصی فعال در حوزه انرژی در آن حضور دارند در سفری چهار روزه (۱۳ تا ۱۶ شهریورماه) راهی ازبکستان می‌شود.

این سفر به‌منظور مذاکرات فنی و تنظیم تفاهم‌نامه همکاری‌های نفت، گاز، پتروشیمی پیش از سفر رئیس جمهوری برای حضور در نشست سران شانگهای در ازبکستان انجام می‌شود.

نشست سران سازمان همکاری شانگهای ۲۴ و ۲۵ شهریورماه در ازبکستان برگزار خواهد شد و ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری در این نشست با شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری ازبکستان دیدار دوجانبه خواهد داشت.

با تدابیر اندیشیدهشده از سوی معاونت امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت مقرر شد همسو با سفر رئیس‌جمهوری برای شرکت در نشست سران سازمان همکاری شانگهای نخستین تفاهم‌نامه همکاری نفتی با حضور وزیران نفت و انرژی ایران و ازبکستان امضا شود.

ایران و ازبکستان علاقه‌مند همکاری در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی و زمینه‌سازی برای انتقال فناوری در بخش نفت و گاز، سرمایه‌گذاری مشترک، همکاری در حوزه‌های اکتشاف، استخراج، حفاری و بهره‌برداری میدان‌های نفت و گاز، فروش، سوآپ و ترانزیت نفت خام و فرآورده‌های نفتی از طریق راه آهن، همکاری در زمینه تأمین تجهیزات و فروش محصولات پتروشیمی و غیره هستند که در تفاهم‌نامه مورد تأکید قرار خواهد گرفت.

کد خبر 461517

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =