ظرفیت اسمی صنعت پتروشیمی ۶۰ برابر شده است/ تولید ۵۰۰ گرید انواع محصول

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: ظرفیت اسمی صنعت پتروشیمی در دوره پیش از انقلاب ۱.۵ میلیون تن در سال بود که این ظرفیت هم‌اکنون با افزایش ۶۰ برابری به ۹۰ میلیون تن رسیده است.

به گزارش خبرنگار شانا، مرتضی شاهمیرزایی امروز (چهارشنبه، ۳۰ شهریورماه) در آیین گشایش شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست با اشاره به آغاز هفته دفاع مقدس و تلاش‌هایی که برای فعال نگه‌داشتن صنعت نفت از سوی متخصصان ایرانی انجام شده است، گفت: در سال ۱۳۵۹ شمسی و در چنین روزی تدارک تعرض به خاک ایران عملیاتی و فردای آن روز جنگ هشت‌ساله آغاز شد.

وی با بیان اینکه هم‌زمان با انقلاب و جنگ تحمیلی بیش از ۵۰ هزار متخصص و مستشار خارجی از کشور خارج شدند تا چرخ صنایع از جمله صنعت نفت ایران متوقف شود، افزود: در هشت سال دفاع مقدس کشورهای مختلف و در رأس آنها آمریکا تلاش زیادی برای توقف صنعت نفت به خرج دادند، اما جوانان ما با آنها مقابله کردند و من در مقابل این جوانان ادای احترام می‌کنم و به همه خانواده‌های شهدا و ایثارگران و جانبازان و همه کسانی که هستی خود را فدای این آب و خاک کردند تعظیم می‌کنم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه در ابتدای انقلاب، ظرفیت اسمی صنعت پتروشیمی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن بود، اظهار کرد: می‌توان گفت که در ۱۵ سال پس از انقلاب و جنگ تحمیلی و پس از آن، فرزندان این مرز و بوم برای کاستی‌های پس از انقلاب و بازسازی‌ها تلاش و زمان زیادی گذاشتند و برای صنعت نفت و گاز ایران با کمک متخصصان داخلی تلاش زیادی شد.

شاهمیرزایی افزود: امروز ظرفیت اسمی صنعت پتروشیمی از مرز ۹۰ میلیون تن گذشته و می‌توان گفت حدود ۶۰ برابر شده است، در حالی که در همه این سال‌ها انواع تحریم‌ بر پیکر صنعت ما سنگینی کرده است، با این حال امروز می‌گوییم که ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران تا ۱۰ سال آینده ۲ برابر و تا ۲۰۰ میلیون تن می‌رسد.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: صنعت پتروشیمی به‌سرعت در حال رشد است و صدها هزار نفر از متخصصان در داخل و خارج از کشور در حال آماده‌سازی خود برای مدیریت این صنعت هستند تا چرخ این صنعت بچرخد.

وی با اعلام اینکه هم‌اکنون ۵۰۰ گرید انواع محصول پتروشیمی و پلیمری در داخل تولید می‌شود، افزود: در افق یک دهه آینده و به کمک مراکز پژوهشی و دانشگاهی داخلی و متخصصان ایرانی، واحدهای بومی تولید همه محصولات پتروشیمی را تولید می‌کنیم و به بهره‌برداری می‌رسانیم.

صنعت پتروشیمی ایران، مطمئن‌ترین صنعت جهان

شاهمیرزایی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی ایران یکی از مطمئن‌ترین صنایع پتروشیمی جهان است، ادامه داد: مهم‌ترین مزیت این صنعت برخورداری از منابع هیدروکربوری غنی است، از این رو سرمایه‌گذاران در تأمین خوراک مایع و گازی هیچ دغدغه‌ای نخواهند داشت، چراکه ایران نخستین کشور دارنده ذخایر هیدروکربوری دنیاست و تا سال‌های متمادی قادر به تأمین خوراک صنایع پتروشیمی است.

معاون وزیر نفت همچنین دومین مزیت صنعت پتروشیمی ایران برای سرمایه‌گذاران را استقلال کشور از هجمه‌های بیگانان دانست و افزود: سرمایه‌گذاران کشورهای دیگر برای سرمایه‌گذاری در ایران اطمینان داشته باشند که از آنها استقبال می‌شود.

برای ورود فناوری دستور نمی‌گیریم

وی ادامه داد: ما هر فناوری را که صنعت نیاز داشته باشد، وارد می‌کنیم، بنابراین سرمایه‌گذاران خارجی و فعالان این بخش می‌توانند از مزایای نسبی سرمایه‌گذاری و خرید محصولات صنعت پتروشیمی در ایران حتی در بلندمدت برنامه‌ریزی کنند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اولویت این صنعت بر تکمیل زنجیره ارزش یادآور شد: ما برای تولید همه محصولات پتروشیمی در زمینه صنایع صوتی و تصویری، صنایع هوایی، صنایع دریایی و ... در داخل کشور جدی و قاطع هستیم.

شاهمیرزایی با دعوت دوباره از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای حضور در صنعت پتروشیمی تصریح کرد: با برنامه‌ریزی‌هایی که در دولت سیزدهم انجام شده توسعه متوازن این صنعت را در دستور کار قرار داده‌ایم، به این صورت که واحدهای انرژی‌بر و آب‌بر را در مناطقی که امکان اجرای آنها وجود دارد، اجرا خواهیم کرد. ضمن اینکه صنایع تکمیلی را نیز در مناطقی که امکان آن فراهم باشد، احداث می‌کنیم.

دعوت از فعالان صنعت پتروشیمی برای تولید تجهیزات مورد نیاز صنعت

وی ادامه داد: از همه سازندگان و دست‌اندرکاران این صنعت درخواست می‌کنم تمامی نیازهای تجهیزات و قطعات و کالاهایی که صنعت نفت را در داخل کشور تولید کنند.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی در صنعت پتروشیمی برای خودکفایی در بخش کاتالیست افزود: همان‌طور که پارسال در روز صنعت پتروشیمی نیز اعلام کردیم، پایان دولت سیزدهم همه کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی و حتی پالایشگاهی و گازی را در داخل کشور تولید می‌کنیم و به خودکفایی کامل می‌رسیم.

صادرات کاتالیست ایرانی

شاهمیرزایی با بیان اینکه به‌زودی سند جامع کاتالیست رونمایی می‌شود، گفت: البته پیش‌بینی می‌شود که قبل از پایان دولت سیزدهم برای همیشه مجتمع‌های تولیدی و سرمایه‌گذاران دغدغه‌ای به نام تأمین کاتالیست یا محدودیت برای واردات کاتالیست نداشته باشند، چراکه سازندگان داخلی کاتالیست‌های مورد نیاز این صنعت را تولید می‌کنند.

وی افزود: به پشتوانه برنامه‌ریزی برای تولید کاتالیست و خودکفایی در این زمینه، مذاکره با کشورهای مختلف را برای صادرات کاتالیست در دستور کار قرار داده‌ایم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی همچنین گفت: در حوزه دانش فنی با کمک مراکز پژوهش و فناوری و دانشگاه‌ها، دانش فنی مورد نیاز واحدها را بومی خواهیم کرد.

وی در پایان از همه دست‌اندرکاران برگزاری این نمایشگاه از جمله وزارت صمت و بهداشت، تمامی فعالان صنعت پتروشیمی که سبب اعتلای این صنعت شدند و اصحاب رسانه که توانمندی‌های این صنعت را منعکس می‌کنند، قدردانی کرد.

کد خبر 462318

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =