قدرت پتروشیمی تبریز در دنیای رقابت پلیمری افزایش یافت

واحد پلی‌پروپیلن پتروشیمی تبریز با ظرفیت سالانه ۳۰ هزار تن در سال با سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیون دلار به بهره‌برداری رسید که بی‌شک قدرت این شرکت را در دنیای رقابت پلیمری افزون خواهد کرد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، سیاوش درفشی، مدیرعامل پتروشیمی تبریز در این بهره‌برداری از واحد پلی‌پروپیلن این شرکت با بیان اینکه به‌زودی تاریخ پتروشیمی تبریز روزهای پرباری را در دل خود ثبت خواهد کرد، اظهار کرد: بی‌شک احداث این واحد با وجود تمام فراز و نشیب‌ها قدرت پتروشیمی تبریز را در دنیای رقابت پلیمری افزون‌تر خواهد کرد و راه‌اندازی واحد پلی‌پروپیلن تنوع محصول و به‌طور حتم افزایش مشتریان را در پی خواهد داشت.

وی افزود: ارزش افزوده بالای حاصل از تبدیل پروپیلن به پلی‌پروپیلن و وجود خوراک مازاد پروپیلن در مجتمع، شرکت پتروشیمی تبریز را بر آن داشت تا در سال ۱۳۹۷ پروژه‌ای به ظرفیت ۳۰ هزار تن تولید پلی‌پروپیلن در سال را تعریف کند که قرارداد اخذ لیسانس، انجام مهندسی پایه تفصیلی و تدارکات آن به‌صورت EP+C با دو شرکت چینی امضا شد.

مدیرعامل پتروشیمی تبریز ادامه داد: فرآیند تولید پلی‌پروپیلن در این واحد به‌صورت BATCH BULK POlymerization بوده و محصول آن پودر پلی‌پروپیلن از نوع هموپلیمر و گریدهای با کاربرد تزریقی، پوشش کابل، لوله و الیاف است.

درفشی ادامه داد: از مزایای این فناوری نسبت به فرآیند پیوسته می‌توان به سرمایه‌گذاری کمتر، عملیات بهره‌برداری انعطاف‌پذیر و الزام‌های کمتر کیفیت خوراک اشاره کرد.

۲۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری

وی با اشاره به اینکه این واحد دارای بخش‌های عملیاتی «پیش تصفیه خوراک»، «آماده‌سازی کاتالیست»، «پلیمریزاسیون»، «بازیافت گاز پروپیلن»، «ذخیره، هموژناسیون و نقل و انتقال پودر» ­­­­­­­­و «بسته‌بندی و انبار محصول» است، اظهار کرد: سرویس‌های جانبی مورد نیاز پروژه از جمله برق، آب و بخار، نیتروژن و هوای ابزار دقیق از ظرفیت موجود داخل مجتمع تأمین شده است.

مدیرعامل پتروشیمی تبریز ادامه داد: در طول اجرای این پروژه ضمن ارتقای دانش فنی و توسعه و بهبود آن با اتکا بر توانمندی مهندسان پتروشیمی تبریز از فنون مهندسی ارزش نیز در کاهش هزینه‌های احداث و بهبود کیفی بهره برده شده است.

درفشی با بیان اینکه در این پروژه با رعایت نکات ایمنی نزدیک به یک میلیون نفر ساعت، کار بدون حادثه انجام شده است، تصریح کرد: مزیت اصل فناوری انتخاب شده، مناسب بودن آن برای ظرفیت تولید پایین و توجیه‌پذیری میزان سرمایه‌گذاری است.

به گفته وی، برای راه‌اندازی واحد پلی‌پروپیلن شرکت پتروشیمی تبریز با ظرفیت ۳۰ هزار تن در سال تحت لیسانس شرکت ENCO چین در ۳۲ ماه ۲۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری و هزینه شده است.

پتروشیمی؛ از صنایع پیشران اقتصادی

عابدین خرم، استاندار آذربایجان شرقی در آیین افتتاح واحد پلی‌پروپیلن شرکت پتروشیمی تبریز اظهار کرد: یکی از پیشران‌های اقتصادی در کشور ما صنایع پتروشیمی است که در کشور بسیار اثرگذار بوده و بخش صادرات را به‌خوبی انجام می‌دهد.

وی با اشاره به ویژگی‌های واحد پلی‌پروپیلن پتروشیمی تبریز، گفت: احداث و راه‌اندازی این واحد کار فوق‌العاده سختی بود که به همت پتروشیمی تبریز انجام شد و با این اتفاق یک کار چندجانبه در پتروشیمی تبریز انجام شده است که از همه تلاشگران و فعالان در این حوزه قدردانی می‌کنم.

کد خبر 464114

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =