۲۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۵
  • کد خبر: 467459
مشعل دکل حفاری میدان گازی بلال روشن شد

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از رسیدن گاز به سطح چاه توصیفی - اکتشافی میدان مشترک گازی بلال و روشن شدن مشعل دکل حفاری این طرح خبر داد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، محمدحسین متجلی حفاری چاه توصیفی - اکتشافی میدان گازی بلال را نخستین گام در فرآیند توسعه هرچه هدفمندتر و اصولی‌تر این میدان مشترک برشمرد و گفت: حفاری این حلقه چاه با هدف ارزیابی اکتشافی، توصیف و تولید از لایه‌های گازی، از اواسط تیرماه امسال با استقرار دکل در موقعیت میدان آغاز شد.

وی افزود: در ادامه عملیات ارزیابی لایه‌های گازی میدان بلال، سحرگاه روز گذشته (یکشنبه، ۲۵ دی‌ماه)، گاز نخستین لایه مخزنی میدان به سطح رسید و به این ترتیب مشعل دکل حفاری این میدان شعله‌ور شد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، شعله‌ور شدن مشعل دکل حفاری این میدان را در شرایطی که کشور با چالش تأمین انرژی در فصول سرد سال  روبه‌روست، نویدبخش برنامه‌ریزی و تلاش همه‌جانبه شرکت ملی نفت ایران برای جبران ناترازی گاز از طریق توسعه میدان‌های گازی جدید از جمله میدان گازی بلال عنوان کرد و گفت: هم‌زمان با حفاری یک حلقه چاه توصیفی - اکتشافی در این میدان، برگزاری مناقصات فعالیت‌های باقی‌مانده طرح مشتمل بر حفاری و تکمیل ۸ حلقه چاه توسعه‌ای دیگر در حال اجراست.

مشعل دکل حفاری میدان گازی بلال روشن شد

احسان محمدی، مجری طرح توسعه میدان گازی بلال نیز درباره اقدام‌های برای توسعه این طرح گفت: قرارداد ساخت جکت سرچاهی این میدان نیز به پیمانکار ایرانی واگذار شده و در یارد شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) در حال انجام است.

وی افزود: برگزاری مناقصات ساخت و نصب سکوی بهره‌برداری با ظرفیت تولید روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز غنی و احداث یک رشته خط لوله به طول ۱۵۰ کیلومتر برای انتقال سیال سه‌فازی به پالایشگاه‌های پارس جنوبی به‌ همراه نصب کابل فیبر نوری، با اولویت در حال اجراست و پیش‌بینی می‌شود تا پیش از پایان امسال پیمانکاران مربوطه مشخص شوند و فرآیند واگذاری فعالیت‌های این بخش در سه‌ ماهه ابتدایی سال آینده نهایی شود.

میدان گازی بلال در محدوده ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی میدان پارس جنوبی، روی خط مرزی مشترک ایران و قطر واقع شده است.

قرارداد واگذاری توسعه این میدان با هدف برداشت روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز و ۱۵ هزار بشکه میعانات گازی در سال ۱۳۹۸ به شرکت نفت و گاز پارس واگذار شد که پس از دریافت مجوزهای لازم و امضای قرارداد توسعه با شرکت پتروپارس به‌عنوان پیمانکار عمومی طرح، فرآیند توسعه آن در سال ۱۴۰۰ وارد مرحله اجرایی شد.

مشعل دکل حفاری میدان گازی بلال روشن شد

کد خبر 467459

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =