صادرات نفت ایران سال ۲۰۲۲ را با بالاترین حد خود به پایان رساند

صادرات نفت ایران در دو ماه آخر سال ۲۰۲۲ به بالاترین حد خود رسید و به‌رغم تحریم‌های ایالات متحده علیه صادرات نفت ایران، سال ۲۰۲۳ را با قدرت آغاز می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، صادرات نفت تهران از زمانی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ خارج شد و تحریم‌ها را با هدف محدود کردن صادرات نفت و درآمدهای مرتبط با آن به دولت ایران بازگرداند، محدود شده است.

با وجود این، صادرات این کشور در دوره ریاست جمهوری جو بایدن که به‌دنبال احیای توافق هسته‌ای بود، افزایش یافته و بر اساس برخی برآوردها به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۹ رسیده است. این موضوع به‌رغم وجود جریان‌های مخالف مانند توقف در آن مذاکرات و رقابت نفت خام تخفیفی روسیه صورت می‌گیرد.

شرکت مشاور انرژی اس وی بی اینترنشنال گفت: صادرات نفت خام ایران در دسامبر به‌طور میانگین ۱.۱۳۷ میلیون بشکه در روز بود که ۴۲ هزار بشکه در روز نسبت به نوامبر افزایش داشته و بالاترین رقمی است که اس‌وی‌بی (SVB) در سال ۲۰۲۲ بر اساس برآوردهای پیشین گزارش داده بود.

کارشناس شرکت اس‌وی‌بی در این باره گفت: در مقایسه با دولت ترامپ، هیچ سرکوب یا اقدام جدی علیه صادرات نفت ایران صورت نگرفته است. صادرات ژانویه تاکنون مانند ماه‌های گذشته قوی بوده است.

وی افزود: کاهش تقاضای چین و عرضه روسیه به چین چالش بزرگی برای آنها بوده است، بیشتر نفت این کشور همچنان به خاور دور و سرانجام چین می‌رود. ایران همچنین به ونزوئلا برای صادرات نفت کمک می‌کند.

مؤسسه پترولجستیک که عرضه نفت را رصد می‌کند، گفت شاهد یک روند افزایش در صادرات نفت خام ایران است که از نظر این شرکت در دسامبر به بالاترین سطح خود از مارس ۲۰۱۹ رسیده است.

بر اساس برآوردهای مؤسسه کپلر، صادرات نفت خام ایران را در نوامبر ۱.۲۳ میلیون بشکه در روز اعلام کرد که بالاترین مقدار از اوت ۲۰۲۲ و برابر با سطح روزانه یک میلیون و ۲۷۰ هزار بشکه در آوریل ۲۰۱۹ است.

کد خبر 467605

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =