ضرورت توجه به مسائل پدافند غیرعامل در مجتمع گاز پارس جنوبی

معاون انرژی سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: نگاه به مسائل کلیدی و حیاتی پدافند غیرعامل در مجتمع گاز پارس جنوبی به‌خوبی نهادینه شده و ضرورت توجه به این موضوعات در اولویت است.

به گزارش شانا به نقل از شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی، محمدعلی مطیعی در نشست با مدیرعامل، مدیران ستادی و پالایشگاهی این مجتمع با تأکید بر اهمیت پدافند غیرعامل اظهار کرد: با توسعه و ایجاد مرکز و پایگاه منسجم پدافند غیرعامل در مجتمع گاز پارس جنوبی شاهد هیچ‌ تهدیدی نخواهیم بود. 

وی با تشریح تهدیدهای عمومی کشور افزود: اولویت دشمن، تهدید سایبری است و مسائل نیروی انسانی در اولویت دوم آنها قرار دارد و اکنون همه باید با افزایش سطح آمادگی همسو با نقشه‌های شوم دشمن گام برداریم. 

معاون انرژی سازمان پدافند غیرعامل کشور در ادامه به هوشیاری کامل این مجموعه در حوزه‌های مختلف پدافند غیرعامل اشاره و بیان کرد: کارهای بسیار شاخص و مهمی در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات مجتمع گاز پارس جنوبی انجام شده که قابل تقدیر است.

مطیعی راهکارها و سناریوهای مقابله با تهدیدهای مختلف را در بزرگ‌ترین مجموعه تولید گاز کشور تشریح و تصریح کرد: سامانه‌های یکپارچه برای مقابله با تهدیدهای ریزپرنده‌ها سامان‌دهی شده است.

وی همچنین با اشاره به تولید پایدار و مستمر گاز در ماه‌های اخیر در مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: خوشبختانه با تکیه بر توان، دانش بومی و همت جهادگونه مدیران و کارکنان این مجموعه گازی در فصل زمستان امسال شاهد تولید حداکثری و بیش از ۷۵ درصدی گاز در این مجموعه بودیم و مردم کشورمان در رفاه و آسایش کامل بودند و این موفقیت راهبردی دستاورد بسیار بزرگی برای کشور است.  

معاون انرژی سازمان پدافند غیرعامل کشور به تهیه نقشه راه و طرح جامع پدافند غیرعامل در پالایشگاه دوم پارس جنوبی اشاره کرد و افزود: نقشه راه و طرح پدافند غیرعامل که با همت و تلاش مدیران و کارکنان این مجموعه پالایشگاهی تهیه شده امری شاخص و بسیار بزرگ است و این حرکت باید به‌عنوان الگو در اختیار دیگر پالایشگاه‌های مجتمع قرار گیرد و  پیاده‌سازی شود. 

مطیعی ادامه داد: در سطح مقابله با تهدیدهای احتمالی دشمن باید آمادگی ۱۰۰ درصدی داشته  باشیم که برای افزایش توان در مقابل حوادث نیز با اجرای تمرین‌ها و رزمایش‌های متعدد در این مجموعه، توجه بسیار خوبی به افزایش سطح آمادگی واحدهای عملیاتی انجام شود و در آینده باید این رزمایش‌ها به‌صورت ویژه تداوم یابد. 

وی در پایان گفت: قطعات و تجهیزات راهبردی و اساسی پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی باید بازبینی شوند و خوشبختانه این مجتمع بزرگ گازی کشور با برنامه‌ریزی دقیق و منظم و با تکیه بر توان و دانش تولیدکنندگان داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان توانسته بخش بسیار زیادی از قطعات و تجهیزات را بومی‌سازی کند.

ضرورت توجه به مسائل پدافند غیرعامل در مجتمع گاز پارس جنوبی

مجتمع گاز پارس جنوبی، مجموعه پیشرو در حوزه پدافند غیرعامل

علی‌اصغر حق‌بین، مدیرکل پدافند غیرعامل وزارت نفت هم در این نشست گفت: مجتمع گاز پارس جنوبی به‌عنوان بزرگ‌ترین سرمایه ملی کشور، با اقتدار و با استفاده از توان داخل برای تأمین پایدار گاز کشور گام برداشته و اکنون به‌عنوان مجموعه‌ای پیشرو در حوزه پدافند غیرعامل مطرح است. 

وی افزود: مدیریت هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران با برنامه‌ریزی دقیق و منظم توانسته است اقدام‌های شایسته و خوبی در حوزه پدافند غیرعامل در سطح پالایشگاه‌های پارس جنوبی پیاده‌سازی کند. 

مدیرکل پدافند غیرعامل وزارت نفت تصریح کرد: استقرار خدمات ضروری، تسهیل مدیریت بحران و تاب‌آوری در مجتمع گاز پارس جنوبی به‌خوبی در حال انجام است و امید داریم این اقدام‌ها با شتاب بیشتری همراه باشد. 

حق‌بین همچنین به انجام تمرینات و افزایش سطح آمادگی نیروهای عملیاتی در مجتمع گاز پارس جنوبی اشاره و اظهار کرد: تمرینات و رزمایش‌های بسیار خوبی با هماهنگی حراست شرکت ملی گاز ایران در پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی پیاده‌سازی شده و این تمرینات به‌موقع  و مستمر سطح آمادگی واحدهای عملیاتی را افزایش داده است که نقش بسیار مؤثری در تولید پایدار گاز و محصولات جانبی خواهد داشت. 

وی ادامه داد: تهیه شناسنامه تجهیزات حیاتی در پالایشگاه دوم پارس جنوبی ( فازهای  ۲و ۳)، از اقدام‌های بسیار موفق پدافند غیرعامل است و به‌منظور کاهش اثر تحریم‌ها بر تأسیسات حیاتی بسیار مؤثر خواهد بود.

مدیرکل پدافند غیرعامل وزارت نفت یادآور شد: تشکیل کارگروه‌های مختلف در بدنه‌ حراست مجتمع گاز پارس جنوبی با هماهنگی و همکاری مستقیم حراست شرکت ملی گاز ایران، نقطه‌ عطفی در پیشبرد اهداف مهم پدافند غیرعامل است و این مهم نشانه عزم راسخ همه واحدها در این حوزه مهم ‌است. 

حق‌بین همچنین به تولید مستمر و پایدار گاز مجتمع گاز پارس جنوبی در روزهای سرد امسال اشاره کرد و گفت: انجام عملیات تعمیرات اساسی منظم  و کارآمد با تکیه بر توان کارکنان و متخصصان داخل در این مجموعه بزرگ یکی از مصداق‌های مهم پدافند غیرعامل است و در زمان نیاز هموطنان به گاز هیچ‌گونه خللی در تأمین این انرژی مهم حاصل نشد و این دستاورد مهم، از مسائل کلیدی در پدافند غیرعامل است. 

وی در پایان تشکیل کلاس‌های آموزشی برای افزایش سطح یادگیری کارکنان را از سیاست‌ و برنامه‌های مهم وزارت نفت دانست و تصریح کرد: برنامه‌ها باید هدفمند باشد و موارد آسیب‌پذیر به‌طور کامل شناسایی شوند تا بتوانیم با آموزش‌های جامع و دقیق برای رفع موارد گام اساسی برداریم.

کد خبر 469400

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =