منابع حاصل از فروش داخلی و صادرات پالایشگاه‌ها به حساب سازمان هدفمندی واریز می‌شود

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با واریز ۱۰۰ درصد منابع حاصل از فروش داخلی و صادرات پالایشگاه‌های نفت بر اساس برنامه تولید منابع این تبصره به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد ‌خزانه‌داری کل کشور موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار شانا، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه‌شنبه، ۱۶ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور با بندهای (ج)، (د)، (هـ) و (و) تبصره (۱۴) ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

در بند (ج) تبصره (۱۴) ماده واحده آمده است: منابع ارزی این تبصره بلافاصله توسط شرکت‌های تابعه وزارت نفت به حساب ارزی افتتاح شده توسط خزانه‌داری کل کشور نزد بانک مرکزی به نام سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها واریز و به محض وصول توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به نرخ میانگین نرخ ارز صادراتی تسعیر و مستقیما به حساب ریالی سازمان مذکور واریز می‌شود.

در بند (د) تبصره (۱۴) ماده واحده آمده است: ۱۰۰درصد منابع حاصل از فروش داخلی و صادرات پالایشگاه‌های نفت بر اساس برنامه تولید منابع این تبصره به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد ‌خزانه‌داری کل کشور واریز شود. در صورت کاهش تولید ‌فرآورده‌های اصلی نسبت به برنامه تولید، وزارت نفت از طریق شرکت‌های تابعه ‌ذی‌ربط با دریافت و فروش ‌فرآورده‌های ویژه از پالایشگاه‌های مربوط، مقادیر کسری را جبران می‌کند.

در بند (هـ) تبصره (۱۴) ماده واحده آمده است: معادل ‌حق‌العمل جایگاه‌های عرضه ‌فرآورده‌های نفتی، سی‌ان‌جی سهمیه اعتباری بنزین در منابع و مصارف این تبصره محاسبه نشده و مبالغ مذکور حسب مورد از محل فروش سوخت برداشت می‌شود.

در بند (و) تبصره (۱۴) ماده واحده آمده است: هزینه‌های انتقال، ذخیره‌سازی و پخش ‌فرآورده‌های نفتی و حمل‌ونقل جاده‌ای ‌فرآورده‌های نفتی (نفتکش‌ها) از سرجمع فروش قبل از واریز به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها قابل پرداخت است.

 نمایندگان همچنین در نشست علنی امروز مقرر کردند که منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین نسبت به قیمت قبل از سهمیه‌بندی در سال ۱۳۹۸، مشمول عوارض و مالیات بر ارزش‌افزوده و سهم ۱۴.۵ درصد شرکت ملی نفت ایران نشود.

در جریان بررسی این بند درآمدی، نماینده دولت درباره ضرورت تصویب این بند، گفت: ۸ همت منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین پس از سال ۹۸ است که باید به سرجمع منابع یارانه اضافه شود، دولت تأکید دارد این منابع باید برای مردم در حوزه‌های دارو، نان و یارانه نقدی هزینه شود.

کد خبر 470088

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =