توسعه و تولید گرید HMI با قابلیت جایگزینی گریدهای پلی‌پروپیلن برای نخستین بار در کشور

مدیر پژوهش و فناوری پتروشیمی جم از توسعه و تولید گرید تازه HMI با قابلیت جایگزینی گریدهای معمول پلی‌پروپیلن، سودآوری مناسب برای ذینفعان صنعت پتروشیمی و حمایت از تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین خبر داد.

به گزارش شانا به نقل از پتروشیمی جم، شاهین حسینی با اشاره به جزئیات توسعه گرید HMI اعلام کرد: در صنعت پلیمر، کاربری پلی‌اتیلن‌ها روز به‌ روز و متناسب با نیاز مشتریان درحال تغییر است؛ بنابراین دستگاه‌های ساخته شده در صنایع پایین‌دست پتروشیمی متناسب با این موضوع به‌روز می‌شود.

وی ادامه داد: به این منظور استفاده از مواد پلیمری مناسب برای تولید ظروف جداره نازک و استفاده از آنها در ماشین‌های قالب‌گیری سرعت بالا با هدف کاهش مصرف مواد پلیمری و حفظ خواص مربوطه یکی از نیازهای جدی در صنعت بسته‌بندی است.

مدیر پژوهش و فناوری پتروشیمی افزود: تست کاتالیست جدید SP3 برای گریدهای تولیدی با هدف پایش این کاتالیست در فرآیند انجام و نتیجه آن مثبت شد اما با کاتالیست مورد استفاده قبلی تفاوت چندانی نداشت، در مرحله دوم همین کاتالیست را برای تولید گریدهایی که در آنها از هگزن-۱ به عنوان کوپلیمر استفاده می‌شود آزمایش انجام شد که خواص فیزیکی-مکانیکی این گریدها افزایش پیدا می‌کند و در بازار نیز مشتری بیشتر و قیمت‌های بالاتری دارند. با تلاش و همت متخصصان آزمون این گرید به تولید محصول منجر شد و هم‌اکنون در مرحله تست‌های آزمایشگاهی و فروش به مشتریان برای دریافت بازخورد بازار است.

حسینی با اشاره به اهمیت شاخص مذاب پلیمر در سرعت‌پذیری سیکل تزریق آمیزه گفت: امکان تولید پلی‌اتیلن با شاخص MFI (شاخص جریان مذاب) بالا افزون بر کاربری در تولید ظروف جداره نازک اقبال بسیار خوبی در سایر مصارف عمومی گریدهای تزریقی پلی‌اتیلن، از جمله صنایع کامپاندینگ دارد.

وی افزود: با توجه به این مهم، بررسی‌های فنی و پژوهشی صورت پذیرفت و با تمرکز بر برتری‌های فناورانه، پس از تکمیل مطالعات در فاز آزمایشگاهی و سنجش، پتروشیمی جم موفق به اخذ مجوز تولید آزمایشی صنعتی گریدی با خاصیت MFI35 شد.

حسینی با بیان اینکه این محصول تاکنون از سوی هیچ شرکت ایرانی تولید نشده است، اظهار کرد: حدود ۲۰۰۰ تن از این گرید در واحد LLDPE مجتمع پتروشیمی جم تولید شده است و با افتخار می‌توان گفت این دستاورد پس از شناخت دقیق نقاط ضعف و قوت و تکمیل فرآیند آزمون و اعتبارسنجی با مشتریان صنایع پایین‌دست می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای حجم قابل‌توجهی از گریدهای معمول پلی پروپیلن باشد که با توجه به قیمت بالای گرید مشابه پروپیلن، سودآوری مناسبی برای ذینفعان این صنعت به همراه خواهد داشت.

وی گفت: توسعه‌ این گرید حاصل یک کار پژوهشی تیمی بوده و با استفاده از دانش بومی در شرکت پتروشیمی جم تولید شده است.

به گفته‌ مدیر پژوهش و فناوری پتروشیمی جم، گرید HMI یا HD5035 می‌تواند با نسبت قابل ملاحظه‌ای به جای گرید پلی‌پروپیلن استفاده شود و در مرحله تست صحت‌سنجی با مشتریان پایین‌دست رضایتمندی نسبی داشته است. هم‌اکنون باید برنامه‌ریزی ثبت برند HMI و تولید انبوه آن به کمک همکاران بهره‌برداری و فروش در بازار انجام شود. همچنین برنامه تکمیلی داریم تا MFI این گرید را از ۳۵ به ۵۰ افزایش دهیم.

حسینی ادامه داد: چنین نوآوری‌هایی ضمن کمک به رونق و جهش تولید در کشور، به توسعه صادرات و کسب درآمدهای ارزی از بازارهای بین‌المللی نیز کمک می‌کند.

در سال ۱۴۰۱ که ازسوی مقام معظم رهبری «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» نامگذاری شد، پتروشیمی جم با ارائه این محصول جدید (گرید HMI)، برای بار چهارم موفق به دریافت لوح تقدیر و تندیس زرین جشنواره نوآوری برتر ایرانی شده و در ردیف برترین نوآوری‌های شرکت‌های ایرانی در حوزه تولید و ارائه محصولات و خدمات جدید به مصرف‌کنندگان قرار گرفت.

کد خبر 470404

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =