۱۵ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۰
  • کد خبر: 470738
تداوم روند افزایشی قیمت نفت در بازارهای جهانی

توجه سرمایه‌گذاران به چشم‌انداز تقاضای آینده نفت پس از تصمیم غیرمنتظره اعضای اوپک‌پلاس مبنی بر کاهش عرضه نفت خام قیمت‌های نفت در بازارهای جهانی را افزایش داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از پکن، قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه (۱۵ فروردین‌ماه) پس از اثرگذاری اعلام کاهش داوطلبانه اوپک‌پلاس بر بازارهای جهانی نفت خام و توجه سرمایه‌گذاران به روند تقاضا و تأثیر افزایش قیمت‌ها بر اقتصاد جهانی، افزایش یافت.

قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال تا ساعت ۶ و ۳۲ به وقت گرینویچ با ۴۲ سنت یا ۰.۵ درصد افزایش به ۸۵ دلار و ۳۵ سنت برای هر بشکه رسید.

نفت خام دبلیوتی‌آی با ۴۳ سنت یا ۰.۵ درصد افزایش، ۸۰ دلار و ۸۵ سنت به ازای هر بشکه معامله شد.

با اعلام خبر تصمیم ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک (اوپک‌پلاس) برای کاهش روزانه یک میلیون و ۶۶۰ هزار بشکه‌ای از ماه مه افزون بر برنامه پیشین روزانه ۲ میلیون بشکه‌ای، هر دو شاخص در روز دوشنبه (۱۴ فروردین‌ماه) بیش از ۶ درصد افزایش یافتند.

هیرویوکی کیکوکاوا، رئیس مؤسسه «ان‌اس تریدینگ»، یکی از واحدهای «نیسان سکیوریتیز»، در این باره گفت: هیجان خرید ناشی از کاهش تولید اوپک‌پلاس آرام شده و توجه بازار به چشم‌انداز تقاضای آینده معطوف شده است.

وی افزود: در کوتاه مدت، انتظار می‌رود تقاضای سوخت برای فصل رانندگی در تابستان افزایش یابد، اما احتمال دارد افزایش قیمت نفت فشارهای تورمی را تشدید کند و افزایش نرخ بهره را در بسیاری از کشورها طولانی کند که می‌تواند تقاضا را کاهش دهد.

کیکوکاوا همچنین یادآور شد که این تأثیر می‌تواند نگرانی‌ها را درباره بازارهای مالی جهان دوباره تشدید کند.

کد خبر 470738

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =