۲۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۲
  • کد خبر: 471166
افزایش ۳۵۸ درصدی سوآپ گاز ایران در سال ۲۰۲۲

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: بر اساس اهداف تعیین‌شده این شرکت با توجه به سند چشم‌انداز در افق ۱۴۰۴، تجارت بین‌المللی گاز طبیعی باید ۸ تا ۱۰ درصد افزایش یابد که پارسال عملکرد موفقی در این حوزه ثبت شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی گاز ایران، مجید چگنی در این باره اظهار کرد: صادرات گاز طبیعی در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سال ۲۰۲۱، از لحاظ حجمی ۱۰ درصد و از لحاظ ارزشی، ۷۹ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: همچنین در سال گذشته میلادی، مقدار گاز سوآپ‌شده نیز در مقایسه با سال ۲۰۲۱، از لحاظ حجمی ۳۵۸ درصد و از لحاظ درآمدی، ۵۳۰ درصد رشد را تجربه کرده است.

معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان اینکه شرکت ملی گاز ایران در سال ۲۰۲۲ با واردات گاز طبیعی از ترکمنستان با قرارداد سوآپ با شرکت سوکار آذربایجان، ضمن ارتقای تجارت گاز با این کشور، موفق به برقراری مجدد جریان گاز از ترکمنستان به داخل کشور شد، گفت: این مقدار گاز طبیعی از مبدأ ترکمنستان به مقصد جمهوری آذربایجان (و نخجوان) سوآپ می‌شود.

چگنی همچنین از دستاوردهای قابل توجه صنعت گاز در صادرات محصولات جانبی گاز طبیعی سخن گفت و توضیح داد: سال ۲۰۲۲ در صادرات گاز مایع (ال‌پی‌جی) نسبت به سال پیش از آن نیز از لحاظ حجمی ۳۲ درصد و از لحاظ ارزشی، ۵۷ درصد رشد ملاحظه می‌شود.

وی پرداخت بخش عمده‌ای از مطالبات شرکت ترکمن‌گاز در سال ۲۰۲۲ را از دیگر دستاوردهای این شرکت خواند و افزود: با پرداخت بخش عمده‌ای از مطالبات شرکت ترکمن‌گاز، زمینه‌های ارتقای تجارت گاز طبیعی ترکمنستان بیش از پیش فراهم شد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در پایان بیان کرد: انتظار می‌رود مقدار گاز وارداتی از ترکمنستان با قرارداد سوآپ گاز شرکت سوکار در سال ۲۰۲۳ بیش از ۷۰ درصد نسبت به سال ۲۰۲۲ افزایش یابد.

کد خبر 471166

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =