دولت سیزدهم وارث ناترازی‌های گسترده در زمینه انرژی است/ عملکرد بخش‌های متولی بهینه‌سازی بدون ملاحظه و مسامحه بررسی شود

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه دولت سیزدهم وارث ناترازی‌های گسترده در زمینه انرژی از جمله در بخش برق و گاز و بنزین است، دستگاه‌های مسئول را مکلف کرد برای رفع این ناترازی‌ها اقدام جهادی کنند.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، سیدابراهیم‌ رئیسی عصر سه‌شنبه (۲۶ اردیبهشت‌ماه) در نشست شورای‌عالی انرژی که برای نخستین بار از زمان تشکیل با حضور رئیس‌جمهوری برگزار شد، رفع ناترازی‌ها در حوزه برق، گاز و بنزین را از مسائل بسیار مهم و ضروری دانست و اظهار کرد: با توجه به ظرفیت‌ها و امکانات مناسب موجود در کشور باید برای رفع این ناترازی برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت انجام داد.

وی با بیان اینکه این دولت وارث ناترازی‌های گسترده در زمینه انرژی از جمله در بخش برق و گاز و بنزین است، دستگاه‌های مسئول را مکلف کرد برای رفع این ناترازی‌ها اقدام جهادی کنند.

رئیس‌جمهوری در ادامه با اشاره به مباحث مطرح‌شده در این نشست درباره توقف اجرای برخی طرح‌های نیروگاهی و پالایشگاهی به‌دلیل صادر نشدن مجوز از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، ضمن تأکید بر ضرورت رعایت ملاحظات محیط زیستی، تطبیق این ملاحظات با تداوم روند رشد و توسعه کشور را نیز ضروری دانست و دبیرخانه شورای‌عالی انرژی را مکلف کرد با تشکیل کارگروهی ویژه ظرف مدت ۱۵ روز ملاحظات و نگرانی‌های اعلام‌شده از سوی سازمان حفاظت محیط زیست برای توسعه نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌های کشور را احصا و راهکارهای رفع این نگرانی‌ها را طراحی و اعلام کند.

رئیسی با تأکید بر اهمیت موضوع بهینه‌سازی مصرف در بخش انرژی تصریح کرد: از جمله اقدام‌ها لازمی که دبیرخانه شورای‌عالی انرژی باید بدون ملاحظه و مسامحه دستگاه‌ها انجام دهد، بررسی عملکرد بخش‌های متولی امر بهینه‌سازی و اعلام قصور احتمالی دستگاه‌ها در این زمینه است.

وی افزود: باید مشخص شود در زمان تولید یا واردات محصولات سرمایشی و گرمایشی سازمان‌ها و نهادهای مسئولی نظیر سازمان ملی استاندارد، نظارت لازم بر معیارهای مصرف انرژی این محصولات داشته‌اند یا خیر؟

رئیس‌جمهوری صرفه‌جویی انرژی را بخشی مهم از راهبرد تولید انرژی برشمرد و با مهم دانستن مسئله بهره‌وری در رشد اقتصادی کشور گفت: اگر بهره‌وری در کشور محقق نشود ما به هدف‌ رشد اقتصادی هشت درصدی نخواهیم رسید.

رئیسی همچنین با تأکید بر اهمیت مسئله ناترازی انرژی به‌عنوان مسئله زیربنایی کشور، دبیرخانه شورای‌عالی انرژی را به برگزاری مستمر و منظم نشست‌های این شورا در مدت زمان کمتر از یک ماه با هدف پیگیری اجرایی شدن مصوبه‌ها مکلف کرد.

پیش از سخنان رئیس‌جمهوری، علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو در گزارشی به بیش از ۱۰۰ اقدام از سوی این وزارتخانه برای رفع ۱۵ هزار مگاوات ناترازی موجود در صنعت برق اشاره کرد.

جواد اوجی، وزیر نفت نیز گزارشی از عملکرد این وزارتخانه برای رفع ناترازی در تولید گاز از جمله در زمینه جذب سرمایه‌ در تولید و عرضه، تعیین الگوی مصرف در مصارف خانگی، افزایش ظرفیت تولید و ذخیره‌سازی گاز برای ایام اوج مصرف ارائه کرد.

کد خبر 472604

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =