بیانیه همکاری دوجانبه ایران و روسیه امضا شد/ لزوم به‌کارگیری بخش خصوصی دو کشور در عرصه همکاری‌های اقتصادی

بیانیه مشترک همکاری ایران و روسیه در حضور معاون اول رئیس‌جمهوری بین وزیر نفت و معاون نخست‌وزیر روسیه امضا شد.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهوری، محمد مخبر بعدازظهر چهارشنبه (۲۷ اردیبهشت‌ماه) در دیدار الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه با تأکید بر اینکه بخش خصوصی دو کشور باید بیش از پیش وارد عرصه تعاملات اقتصادی دوجانبه شوند، تصریح کرد: باید تلاش کنیم با پیشتازی بخش خصوصی دو کشور همه ظرفیت‌های موجود را به خدمت بگیریم.

وی امضای توافقنامه اجرای پروژه کریدور شمال - جنوب را گامی مهم در روابط ایران و روسیه توصیف کرد و گفت: باید با جدیت عملیاتی شدن این توافق را پیگیری کنیم و اطمینان دارم کشورهای منطقه از این اقدام منتفع خواهند شد.

معاون اول رئیس‌جمهوری همچنین بر تسریع در حذف دلار از مناسبات ارزی تأکید کرد و افزود: حذف دلار از تبادلات مالی تهران و مسکو اهمیت فراوانی برای سرعت دادن به روند همکاری‌های اقتصادی دارد.

ضرورت توجه به توسعه همکاری‌ها در حوزه‌های مرتبط با نفت، حمل‌ونقل و خودروسازی از دیگر موضوع‌های مورد تأکید معاون اول رئیس‌جمهوری در این دیدار بود.

معاون نخست‌وزیر روسیه نیز در این دیدار با قدردانی از معاون اول رئیس‌جمهوری به‌دلیل اهتمام ویژه نسبت به پروژه کریدور شمال- جنوب گفت: این کریدور یک مسیر سوق‌الجیشی برای ایران و روسیه و همه کشورهای منطقه ایجاد خواهد کرد.

نواک با اشاره به بررسی زمینه‌های مختلف همکاری در مذاکرات دو هیئت اظهار کرد: در این سفر همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های نفت، گاز، امور بانکی، صنعت و کشاورزی بررسی شد و به توافق‌های مطلوبی در زمینه‌های تجاری و اقتصادی رسیدیم.

وی همچنین با اشاره به بازدیدهایش از بعضی مراکز صنعتی ایران، توانمندی‌های جمهوری اسلامی را در حوزه‌های مختلف علم و فناری ستود و افزود: مسکو به‌دنبال قله‌های تازه در همکاری‌های تجاری و اقتصادی با تهران است.

در حاشیه این دیدار اوجی و نواک به‌عنوان رؤسای کمیسیون مشترک همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران و روسیه یک بیانیه مشترک درباره همکاری‌های دوجانبه امضا کردند.

کد خبر 472708

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =