بازتاب گسترده خبر توافق نفتی ایران و عمان در رسانه‌های جهان

خبر امضای موافقت‌نامه مطالعه و همکاری درباره میدان مشترک هنگام بین وزیران نفت ایران و عمان همزمان با سفر سلطان عمان به تهران بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های داخلی و خارجی در سراسر جهان داشت.

به گزارش شانا، صنعت نفت و گاز ایران از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ همواره با تحریم‌های مختلفی روبه‌رو بوده و شدت این تحریم‌ها در دهه‌های اخیر بیشتر نیز شده است. با این حال هم‌زمان با روی کار آمدن دولت سیزدهم، اگرچه مذاکرات برای حل‌وفصل برنامه هسته‌ای ایران و رفع تحریم‌ها ادامه یافت، اما توجه به بی‌اثر کردن تحریم‌ها با تکیه بر توان داخلی، همچنین تقویت دیپلماسی انرژی منطقه‌ای در دستور کار قرار گرفت.

یکی از مواردی که در اولویت قرار گرفت، همکاری با کشورهای همسایه برای توسعه مشترک میدان‌های نفت و گاز بود. در این میان مذاکرات توسعه مشترک میدان هنگام بین ایران و عمان از پارسال آغاز و در ابتدای این هفته، هم‌زمان با سفر سلطان عمان به ایران، موافقت‌نامه آن امضا شد.

این خبر که از سوی پایگاه خبری شانا اعلام شد بازتابی گسترده‌ در رسانه‌های جهان داشت تا آنجا که خبرگزاری رویترز با اشاره به اینکه در سال ۲۰۰۵، هر دو کشور یادداشت‌تفاهمی برای توسعه مشترک میدان نفتی هنگام امضا کردند، اما این توافق محقق نشد و ایران در سال ۲۰۱۲ تصمیم به توسعه مستقل این میدان گرفت.

با توجه به مذاکراتی که پارسال بین دو کشور انجام شد، این هفته با تشکیل کاگروه فنی مشترک برای توسعه گام‌های بعدی میدان نفتی هنگام به‌صورت یکپارچه بین ایران و عمان موافقت شد.

رویترز در ادامه این خبر اعلام کرده رسانه‌های رسمی ایران گفته‌اند جواد اوجی، وزیر نفت با احیای پروژه‌ای که مدت‌ها متوقف شده بود برای احداث خط لوله زیر دریا برای انتقال گاز به عمان موافقت کرده است.

افزون بر رویترز، عرب‌نیوز نیز امضای این موافقتنامه را در خبرهای خود مورد توجه قرار داد و بر مذاکرات ایران و عمان برای توسعه مشترک میدان هنگام تأکید کرده است.

عرب‌نیوز نیز با اشاره به صحبت‌های وزیر نفت ایران توسعه مشترک میدان هنگام را روشی بر مبنای تولید صیانتی دانسته است که آسیب کمتری به این میدان مشترک می‌زند.

در همین حال، بیزینس ریکوردر نیز این خبر را منتشر کرد. این خبرگزاری نیز افزون بر آنکه توافق ایران و عمان برای توسعه مشترک میدان هنگام را مورد توجه قرار داده، همچنین موضوع صادرات گاز ایران به عمان از مسیرخط لوله دریایی را نیز در خبر خود آورده است.

پایگاه خبری نیوعرب، رسانه دیگری بود که خبر این موافقت‌نامه را روی خروجی خود برای مخاطبانش قرار داد. این رسانه نیز به موضوع همکاری مشترک ایران و عمان برای توسعه یک میدان نفتی اشاره کرد و توسعه مناسبات بین دو کشور در زمینه انرژی را مورد توجه قرار داد.

آپ‌استریم نیز با اشاره به این موافقت‌نامه بین ایران و عمان، اعلام کرده که یک انگیزه جدید برای توسعه میدان نفتی به‌صورت مشترک وجود دارد. در خبر آپ‌استریم آمده که اوجی گفت برداشت مشترک، برخلاف بهره‌برداری رقابتی، برای هر دو کشور سودمند خواهد بود، زیرا این روش منجر به آسیب کمتری به مخزن می‌شود و امکان استخراج بیشتر را فراهم می‌کند.

خبرگزاری دولتی عمان روز دوشنبه گزارش داد که عمان و ایران هشت یادداشت تفاهم و چهار برنامه همکاری در بخش‌هایی از جمله نفت و گاز امضا کرده‌اند.

فاینشنال بیزینس رسانه دیگری است که به امضای موافقت‌نامه بین ایران و عمان برای توسعه مشترک میدان هنگام واکنش نشان داده است.

این رسانه نوشته که طرح جامع توسعه برای بررسی سناریوهای همکاری دوجانبه در زمینه بهره‌برداری از میدان مشترک نفتی هنگام تهیه می‌شود.

نادر ایتیام خبرنگار ارشد آرگوس نیز در صفحه توییتر خود به این توافق اشاره کرده است.

افزون بر این میدان، ایران به‌دنبال توسعه مناسبات نفتی و گازی با دیگر کشورهای همسایه برای برداشت از میدان‌های مشترک نفتی و گازی است. در این میان مذاکراتی با عراق انجام شده و حتی درباره توسعه میدان مشترک آرش، همکاری با عربستان نیز مطرح است.

بازتاب گسترده خبر توافق نفتی ایران و عمان در رسانه‌های جهان

کد خبر 473518

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =