ترانزیت کالا و انرژی بین ایران و ترکمنستان یک فرصت است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع ترانزیت کالا و انرژی بین ایران و ترکمنستان و کل کشورهای منطقه با توجه به شرایطی که در منطقه و جهان حاکم شده، بسیار حائز اهمیت و یک فرصت مطلوب است.

به گزارش شانا به نقل از خانه ملت، قربانقلی بردی محمداف، رئیس مجلس خلق مصلحتی ترکمنستان عصر سه‌شنبه (نهم خردادماه) با حضور در مجلس شورای اسلامی با محمدباقر قالیباف دیدار و گفت‌وگو کرد.

قالیباف در ابتدای این دیدار ضمن خوشامدگویی به رئیس مجلس خلق مصلحتی ترکمنستان برای حضور در ایران گفت: سابقه فرهنگی و دینی میان دو کشور، نقاط مشترک و مرزهای طولانی و مطمئن از جمله دلایلی است که باعث تأکید ما بر تحکیم و تقویت روابط میان دو کشور می‌شود که در این بین، این سفرها می‌تواند مسیر را برای توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی هموار کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بی‌شک باید این باور در هر دو کشور برای عمق‌بخشی به روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در شرایط کنونی جهان وجود داشته باشد، افزود: برای تحقق باورهای خود نباید زمان را از دست بدهیم.

وی با بیان اینکه موضوع ترانزیت کالا و انرژی میان دو کشور و کل کشورهای منطقه با توجه به شرایطی که در منطقه و جهان حاکم شده، بسیار حائز اهمیت است و یک فرصت به شمار می‌آید، تصریح کرد: برای توسعه روابط نیازمند تقویت روابط میان پارلمان‌ها، دولت‌ها و ملت دو کشور هستیم.

قربانقلی بردی محمداف نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران اظهار کرد: حسن همجواری سبب می‌شود دو کشور برای تقویت روابط خود انگیزه داشته باشند که این سفر نیز حاکی از اراده ترکمنستان برای توسعه و تقویت همکاری‌هاست.

رئیس مجلس خلق مصلحتی ترکمنستان در ادامه با اشاره به تأکید این کشور بر تقویت دیپلماسی پارلمانی اظهار کرد: ما در شورای بین‌المجالس در آسیای مرکزی شرکت داریم و با ایران در این زمینه همکاری داشته‌ایم که البته نیازمند توسعه است.

وی با بیان اینکه امروز اقتصاد جهانی دچار رکود شده است، اظهار کرد: با استفاده از گذرگاه‌ها و مسیرهای ریلی و جاده‌ای می‌توان توسعه روابط تجاری میان دو کشور را رقم زد و آن را به‌عنوان یک اولویت قلمداد کرد.

کد خبر 473564

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =