وزارت نفت قرارداد گازی ترکمنستان را بدون برجام احیا کرد

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برجام باعث همکاری نکردن همسایگان در شرایط تداوم تحریم بود، گفت: احیای قرارداد گازی ترکمنستان از سوی وزارت نفت بدون برجام شد.

به گزارش خبرنگار شانا، مالک شریعتی‌نیاسر در نشست علنی امروز (یکشنبه، چهارم تیرماه) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی اظهار کرد: پس از احیای قرارداد گازی ترکمنستان از سوی وزارت نفت بدون برجام، حامیان رسانه‌ای دولت گذشته نوشتند این مسئله هیچ ارتباطی با برجام نداشته است و همان زمان نیز امکان پرداخت مطالبات وجود داشت.

وی افزود: نخست اگر می‌شد چرا شما که زبان دنیا را بلد بودید، از کدخدا مجوز نگرفتید؟ دوم اینکه در پاسخ رسمی وزارت امور خارجه به پرسش بنده آمده است که فروردین ۹۶ وزیر امور خارجه ترکمنستان به طرف ایرانی اعلام کرد که طرف ایرانی پس از حل مسئله برجام، بدهی خود را نقدی پرداخت کند، اما با توجه به انتقال نیافتن پول، امکان اجرایی شدن نیافت.

عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: مهر ۹۷ طرف ترکمنی با پرداخت بدهی از طرف کره‌ جنوبی موافقت کرد، اما پس از نیاز به مجوز آمریکا منصرف شد. برای مردم روشن است که توافق برجام نه‌تنها عایدی اقتصادی و معیشتی نداشت، بلکه باعث همکاری نکردن همسایگان در شرایط تداوم تحریم نیز بود.

شریعتی‌نیاسر اظهار کرد: هم‌اکنون بدون تغییر در شرایط برجامی، مسئله حل شده، اما اینکه وزیر امور خارجه دولت گذشته عامل آن خیانت یعنی وزیر نفت دولت دوازدهم را عضو برجسته کابینه و دارای سوابق برجسته می‌داند، باعث تأسف است.

کد خبر 474703

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =