مُهر تأیید گزارش «بررسی آماری انرژی جهان» بر افزایش تولید نفت ایران

تازه‌ترین گزارش بررسی آماری انرژی جهان از افزایش نزدیک به ۱۷۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران در سال ۲۰۲۲ میلادی نسبت به سال پیش از آن (۲۰۲۱) حکایت دارد.

به گزارش خبرنگار شانا، بر اساس داده‌های هفتاد و دومین نسخه گزارش «بررسی آماری انرژی جهان» که به بررسی عملکرد صنعت انرژی جهان در سال ۲۰۲۲ میلادی می‌پردازد، تولید نفت ایران (نفت خام، میعانات گازی و مایعات گازی) در سال ۲۰۲۲ میلادی به ۳ میلیون و ۸۲۲ هزار بشکه در روز رسیده است، در حالی که این رقم در سال پیش از آن (۲۰۲۱) ۳ میلیون و ۶۵۳ هزار بشکه در روز ثبت شده بود، مقایسه این آمار نشان از افزایش روزانه ۱۶۹ هزار بشکه‌ای یا رشد ۴.۶ درصدی تولید نفت خام ایران در بازه زمانی یادشده دارد.

 بر اساس این گزارش، تولید نفت خام و میعانات گازی ایران در سال ۲۰۲۲ میلادی ۳ میلیون و ۳۱۳ هزار بشکه ثبت شده است، در حالی که این رقم نسبت به سال ۲۰۲۱ میلادی ۴.۱ درصد (روزانه ۱۲۹ هزار بشکه) افزایش نشان می‌دهد، تولید نفت خام و میعانات گازی ایران در سال ۲۰۲۱ میلادی ۳ میلیون و ۱۸۴ هزار بشکه در روز ثبت شده بود.

تولید مایعات گازی (ان‌جی‌ال) ایران به تفکیک در سال ۲۰۲۲ میلادی بر اساس گزارش بررسی آماری انرژی جهان، ۵۰۹ هزار بشکه در روز بوده است که نسبت به سال ۲۰۲۱ میلادی ۸.۵ درصد (روزانه ۴۰ هزار بشکه) افزایش نشان می‌دهد، این رقم در سال ۲۰۲۱ میلادی ۴۶۹ هزار بشکه بوده است.

افزایش ۲.۲ درصدی تولید فرآورده‌های نفتی ایران

این گزارش می‌افزاید که تولید فرآورده‌های نفتی ایران در پالایشگاه‌ها در دوره مورد بررسی (۲۰۲۲) به ۲ میلیون و ۳۹۷ هزار بشکه رسیده است، در حالی که این رقم در سال ۲۰۲۱ میلادی ۲ میلیون و ۳۴۴ هزار بشکه بوده است، مقایسه این آمار نشان از افزایش ۲.۲ درصدی دارد.

بر همین اساس، ظرفیت پالایش نفت خام ایران در هفتاد و دومین نسخه گزارش بررسی آماری انرژی جهان، ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار بشکه اعلام شده است که نسبت به سال ۲۰۲۱ میلادی با رقم روزانه ۲ میلیون و ۶۱۰ هزار بشکه، ۲.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

افزایش ۱.۱ درصدی تولید گاز ایران

تولید گاز طبیعی ایران در تازه‌ترین گزارش بررسی آماری انرژی جهان در سال ۲۰۲۲ میلادی ۲۵۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب ثبت شده است که نسبت به رقم ۲۵۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب در سال ۲۰۲۱ میلادی ۱.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش شانا، گزارش «بررسی آماری انرژی جهان»، به‌عنوان معیاری برای صنعت انرژی که برای نخستین بار انتشار آن از سوی شرکت بی‌پی انگلیس به مؤسسه انرژی (EI) واگذار شده است، همراه با شرکت حسابداری کی‌پی‌ام‌جی (KPMG) و شرکت مشاوره کرنی (Kearny) امروز (دوشنبه، پنجم تیرماه) منتشر شد.

گزارش سالانه بررسی آماری انرژی بی‌پی از زمانی که نخستین بار در آوریل سال ۱۹۵۲ میلادی منتشر شد، منبع و مرجعی مناسب برای صنایع انرژی جهان بوده و داده‌های دقیقی درباره تولید و مصرف جهانی نفت، گاز و زغال‌سنگ ارائه داده است.

بی‌پی از گزارش تازه پشتیبانی خواهد کرد، در حالی که شرکت‌های کی‌پی‌ام‌جی (KPMG)  و کرنی به‌عنوان شریکان ئی‌آی به تأمین مالی انتشارات کمک خواهند کرد.

جمع‌آوری داده‌ها برای این گزارش از سوی مرکز تحقیقات و سیاست‌گذاری اقتصاد انرژی در دانشگاه هریت‌وات ادامه خواهد یافت.

کد خبر 474804

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =