جی‌پی‌ مورگان: اوپک‌پلاس باید کاهش تولید را تعمیق کند

بانک آمریکایی جی‌پی مورگان بر لزوم تعمیق کاهش عرضه اوپک‌پلاس برای خنثی کردن رشد عرضه غیراوپک تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، بانک جی‌پی مورگان معتقد است که ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک (اوپک‌پلاس) برای ایجاد تعادل در بازارهای جهانی نفت خام باید اقدام‌های بیشتری انجام دهد و کاهش عرضه را تعمیق کند.

بر اساس برآورد جی‌پی مورگان، اوپک‌پلاس افزون بر کاهش‌های اعلام‌شده، باید برای نیمه دوم سال جاری میلادی روزانه ۷۰۰ هزار بشکه، حدود ۱۸ درصد، دیگر از عرضه خود بکاهد.

این بانک آمریکایی تصریح کرد که این مقدار کاهش باید تا سال ۲۰۲۴ میلادی تمدید شود تا هم رشد عرضه غیراوپک و هم افزایش تولید برخی اعضای اوپک را جبران کند.

اوپک‌پلاس تا پایان سال ۳ میلیون و ۶۶۰ هزار بشکه کاهش تولید (معادل ۳.۶ درصد از تقاضای جهانی نفت) دارد که از این مقدار یک میلیون و ۶۶۰ هزار بشکه آن داوطلبانه و ۲ میلیون بشکه آن مصوب است، در عین حال اعضای این ائتلاف به‌منظور بهبود قیمت‌های جهانی نفت خام، در نشست سی‌وپنجم در وین تصمیم گرفتند این ارقام تا پایان سال ۲۰۲۳ میلادی ادامه یابد و برای کل سال ۲۰۲۴ افزون بر این مقدار، یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه دیگر هم تولید کشورهای عضو این ائتلاف کاهش یابد و مجموع تولیدشان به ۴۰ میلیون و ۴۶۰ هزار بشکه در روز برسد.

بر اساس این گزارش، رشد عرضه تولیدکنندگان خارج از ائتلاف اوپک‌پلاس تقاضای جهانی را از آغاز سال ۲۰۲۲ افزایش داده است، حتی انتظار می‌رود رشد عرضه غیراوپک ۳۸ درصد از تقاضای جهانی فراتر رود.

بخش عمده‌ای از عرضه اضافه‌شده از حوزه اقیانوس اطلس بوده و ایالات متحده آمریکا در این زمینه پیشرو است و پس از آن برزیل، کانادا، نروژ، گویان و آرژانتین در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

کد خبر 475488

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =