طرح‌های تولید بار اول صنعت نفت افزایش ۷۸ درصدی را ثبت کرد

شمار طرح‌های تولید بار اول صنعت نفت که در دوره‌ای ۱۲ ماهه (تا مهرماه ۱۴۰۱) به معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری ارسال شد، افزایش ۷۸ درصدی را نسبت به دوره مشابه نشان می‌دهد.

به گزارش شانا، تولید بار اول، هر کالا و خدمات راهبردی ساخته‌نشده در داخل کشور را در بر می‌گیرد. بر پایه آمارهای موجود، وزارت نفت ۵۰ مورد طرح تولید بار اول را از مهرماه ۱۴۰۰ تا مهرماه ۱۴۰۱ به دبیرخانه تولید بار اول اقلام راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌ جمهوری فرستاد که نسبت به دوره مشابه پیش از آن ۲۲ مورد بیشتر بود.

 در نخستین دوره ارسال این طرح‌ها که به سال  ۱۳۹۹ - ۱۳۹۸ و هم‌زمان با تشکیل کارگروه دبیرخانه تولید بار اول معاونت علمی ریاست‌ جمهوری بازمی‌گردد، مطالعه و ارزیابی ۲۵ طرح از سوی وزارت نفت نهایی و به این دبیرخانه ارسال شد. بر این اساس دوره بعد که مربوط به بازه‌ ۱۲ ماهه‌ مهرماه ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ است، وزارت نفت ۲۸ طرح را برای حمایت‌های بعدی اجرا و پیشنهاد کرد. شایان ذکر است مهرماه ۱۴۰۱- ۱۴۰۰ نیز دوره سوم بود که پرونده آن پارسال با ارسال ۵۰ طرح تولید بار اول بسته شد.

در دوره چهارم که از مهرماه ۱۴۰۱ آغاز شده است تا مردادماه ۱۴۰۲، ۶۵ طرح از صنعت نفت به‌عنوان پیشنهاد برای تولید بار اول به دبیرخانه فرستاده شده که تا اینجا رشد ۳۰ درصدی را نسبت به بازه‌ زمانی پیشین ثبت کرده است.

بر اساس این گزارش از میان بازوهای چهارگانه صنعت نفت، شرکت ملی نفت ایران در دوره کنونی با ارسال ۲۹ طرح تولید بار اول پیشگام است و شرکت ملی گاز ایران، تاکنون ۲۱ پیشنهاد از شرکت‌های دانش‌بنیان و سازندگان را برای تخصیص تسهیلات و حمایت‌ها معرفی کرده است.

بر پایه برنامه‌های تدوین‌شده اگر یک شرکت دانش‌بنیان بتواند چنین کالایی را برای نخستین‌ بار در داخل تولید کند از قانون برگزاری مناقصات و از نظام قیمت‌گذاری و قانون مالیات معاف می‌شود، همچنین چنانچه طرحی برای تولید بار اول به مرحله قرارداد برسد تسهیلات ارزان‌ قیمت از منابع تبصره ۱۸ و صندوق‌های دیگر در اختیار کارفرما قرار می‌گیرد، همچنین مصوبه شورای عالی امنیت‌ ملی‌ خرید کالاهای فناورانه بار اول را تضمین کرده است.

گفتنی است در میان مجموعه‌های دولتی، آن‌گونه که معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری اعلام کرده است، صنعت نفت جایگاه نخست را در پیاده‌سازی برنامه «تولید بار اول» دارد، به‌گونه‌ای که از ۶۰ درصد طرح‌های بار اول در این بخش گره‌گشایی می‌کند.

کد خبر 477358

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =