صحبت‌هایی همچون نفت در مقابل غذا صحت ندارد

وزیر امور خارجه با بیان اینکه پول مسدود شده‌ای در هیچ کشوری نداریم، گفت: صحبت‌هایی همچون نفت در مقابل غذا صحت ندارد.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، حسین امیرعبداللهیان امروز (دوشنبه، ششم شهریورماه) در حاشیه حضور در مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری اظهار کرد: درباره صادرات گاز و برق ایران به عراق دائم به دارایی‌های ایران در بانک تی‌بی‌ای عراق افزوده می‌شود که به‌طور مستمر بانک مرکز خریدهایی را که نیاز است اعلام می‌کند.

وی افزود: پیگیری‌های جدی در دولت سیزدهم برای دریافت پول‌های بلوکه‌شده انجام شده است، سال گذشته ۳۹۰ میلیون پوند مطالبات از انگلیس را که مربوط به پیش از پیروزی انقلاب بود دریافت کردیم و برای مصارفی که خودمان ترجیح دادیم استفاده شد و صحبت‌هایی همچون نفت در مقابل غذا صحت ندارد.

وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسشی درباره مزایای پیوستن ایران به بریکس تصریح کرد: چند عامل باعث شد ایران از نخستین کشورهایی باشد که عضویت آن‌ در بریکس پذیرفته می‌شود، عامل نخست این بود که آیا ایران در بین ۴۰ کشور متقاضی پیوستن به بریکس، شاخص‌های لازم را دارد یا خیر؟ که با کارشناسی‌های لازم پنج عضو اصلی به این جمع‌بندی رسیدند که ایران توانمندی‌ها و شاخص‌های لازم را دارد.

امیرعبداللهیان بیان کرد: از دیگر بحث‌ها این بود که آیا ایران که تحت تحریم‌ها قرار دارد، می‌تواند به عضویت درآید که با نگاه به تمامی این مسائل عضویت ایران پذیرفته شد.

وی ادامه داد: نقش دیپلماسی سران در پیوستن به بریکس خیلی حائز اهمیت بود. رئیس‌جمهوری در تماس با رؤسای پنج کشور اصلی رایزنی داشت و دستگاه دیپلماسی از تمامی ظرفیت‌ها استفاده کرد و سرانجام دیپلماسی فعال و توجه رئیس‌جمهوری سبب شد ایران عضو رسمی بریکس شود.

وزیر امور خارجه اظهار کرد: ایران با عضویت در بریکس وارد ائتلافی جدید شده است که می‌تواند قدرت اقتصادی و همکاری‌های بین‌المللی در نظام ‌مبتنی بر چندجانبه‌گرایی را افزایش دهد.

کد خبر 477628

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =