تثبیت قیمت نفت در پی ادامه کاهش‌های داوطلبانه اعضای اوپک‌پلاس

قیمت‌ جهانی نفت خام به‌دنبال انتظارها درباره تمدید عرضه بعضی از تولیدکنندگان عمده اوپک‌پلاس تثبیت شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، قیمت نفت در بحبوحه انتظارات مبنی بر اینکه تولیدکنندگان عمده عضو ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیر اوپک (اوپک‌پلاس) عرضه را محدود نگه خواهند داشت، در معاملات روز دوشنبه (۱۳ شهریورماه) ثابت بود، در حالی که امیدها به بانک مرکزی ایالات متحده برای ثابت ماندن نرخ بهره برای جلوگیری از تضعیف اقتصاد آمریکا افزایش یافت.

قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال در معاملات بازار آی‌سی‌ئی لندن برای تحویل در ماه نوامبر در ساعت ۸ صبح روز دوشنبه با ۱۶ سنت افزایش به ۸۸ دلار و ۷۱ سنت به ازای هر بشکه رسید.

قیمت نفت خام شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا در معملات بازار بورس نیویورک (نایمکس) برای تحویل در ماه اکتبر با ۱۸ سنت افزایش ۸۵ دلار و ۷۳ سنت برای هر بشکه داد و ستد شد.

هر دو شاخص نفتی در معاملات هفته گذشته پس از دو هفته کاهش به بالاترین حد خود در بیش از نیم سال گذشته رسیدند.

سوگاندا ساچدوا، معاون اجرایی و استراتژیست ارشد شرکت آسم اینوستمنت آدوایزرز (Acme Investment Advisors) در این باره گفت: قیمت نفت خام تا حد زیادی ناشی از پیش‌بینی کاهش بیشتر عرضه از سوی کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت از جمله روسیه و عربستان سعودی بوده است.

وی افزود: با این حال، افزایش مداوم تولید نفت آمریکا می‌تواند افزایش قابل توجه بیشتر قیمت‌های نفت را محدود کند.

الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه روز پنجشنبه هفته گذشته (نهم شهریورماه) اعلام کرده بود روسیه با شریکان خود در اوپک‌پلاس روی پارامترهای ادامه کاهش عرضه نفت به توافق رسیده است.

کد خبر 628646

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =