مذاکرات هیئت آموزشی وزارت انرژی عراق با صنعت نفت ایران

مذاکرات مدیر مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت و مدیران آموزشی وزارت انرژی عراق در مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت برگزار شد.

به گزارش شانا به نقل از مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت، این نشست در ادامه پیگیری معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت ایران به عراق روز یکشنبه (۱۶ مهرماه) با حضور مدیر مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت و معاونان و مشاوران و رؤسای این مرکز و رامز مهدی جواد، حکمت ناظم یونس، یوسف خلیل عیسی، مازن عباس کریم، مدیران آموزشی وزارت انرژی عراق در مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت برگزار شد.

در این نشست که در قالب توصیف و توضیح راهبردها و ظرفیت‌های مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت با هدف تعامل دوسویه فنی و تخصصی بین کشور ایران و عراق برگزار شد، محسن حقیقی‌مقدم، مدیر مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت بیان کرد: مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت پیشرو در پرورش مدیران حرفه‌ای و شایسته در تراز جهانی با تکیه بر فرهنگ و مبانی ایرانی - اسلامی (نظام ارزشی حکمرانی متعالی) به‌منظور تأمین نیازهای مدیریتی کل صنعت نفت در جهت ایجاد حداکثر ارزش‌افزوده ذخایر نفت و گاز کشور و فعالیت‌های ملی و بین‌المللی و کمک به پیشرفت و اقتدار اقتصادی ایران است.

وی تأمین نیازهای مدیریتی صنعت نفت و پرورش مدیران حرفه‌ای، شایسته و صالح در تراز جهانی با هدف تأمین نیازهای مدیریتی صنعت نفت، انسجام‌بخشی به مدیریت صنعت نفت در ۲۱ گروه شغلی و حوزه تخصصی، کشف استعدادهای مدیریتی و توانمندسازی مدیران بالقوه و بالفعل صنعت نفت، همچنین حفظ میل به توسعه و به‌روز نگه داشتن مدیران صنعت نفت در سطوح مختلف را از جمله مأموریت‌ها و اهداف مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت برشمرد.

مدیر مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت در خصوص الگوی توسعه مدیریت مبتنی بر حکمرانی متعالی گفت: در الگوی نظام توسعه مدیریت سه فرآیند اصلی استعدادیابی، توانمندسازی، ساماندهی و پایش بر اساس به‌روزترین الگوهای مدیریت استعداد و جانشین‌پروری در قالب حکمرانی متعالی محقق می‌شود.

حقیقی‌مقدم با اشاره به گروه‌های شغلی و مدیریتی که در مرکز توسعه مدیریت ارزیابی قرار می‌شوند، افزود: شورای راهبری و سیاست‌گذاری مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت به‌عنوان شورای سیاست‌گذار، نظارت بر حسن اجرای نظام جامع توسعه مدیریت صنعت نفت و به‌روزرسانی آن، همچنین تعیین بالاترین مقام فنی - تخصصی هر گروه شغلی را به‌عهده داشته که در رأس این شورا مقام عالی وزارت قرار دارد.

مذاکرات هیئت آموزشی وزارت انرژی عراق با صنعت نفت ایران

وی در خصوص ساختار هیئت‌‏های عالی فنی - تخصصی مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت گفت: این ساختار از هیئت‌های عالی فنی و تخصصی تشکیل شده است و رئیس هیئت عالی فنی تخصصی (بالاترین مقام فنی – تخصصی گروه شغلی) در رأس این ساختار قرار دارد، دبیر هیئت عالی فنی تخصصی نماینده مرکزی، خبره گروه شغلی از خارج از صنعت نفت و خبرگان گروه شغلی از درون صنعت نفت اعضای این هیئت هستند.

مدیر مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت با تأکید بر اینکه خبرگان فنی تخصصی که در ۲۱ گروه شغلی دسته‌بندی شده است، اظهار کرد: پنج خبره شاغل در صنعت نفت، پنج خبره بازنشسته صنعت نفت، همچنین پنج خبره از خارج از صنعت نفت در این گروه حضور دارند و حداکثر تعداد گروه ۱۵ نفره است.

حقیقی‌مقدم درباره گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای مدیریت نیز بیان کرد: گواهینامه‌های صلاحیت حرفه‌ای مدیریتی، توسط مرکز توسعه مدیریت تنظیم و به امضای مدیر مرکز و رئیس هیئت عالی فنی - تخصصی مربوطه صادر می‌شود.

وی ادامه داد: آمادگی برای همکاری در تدوین نظام جامع توسعه مدیریت و دستورعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های مرتبط، انتقال تجارب دوجانبه مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت در ارزیابی و توسعه در ۲۱ گروه شغلی، انتقال تجارب دوجانبه خبرگان صنعت نفت و استفاده از ظرفیت‌های فنی و علمی متخصصان و محققان دو کشور، انعقاد تفاهم‌نامه و قرارداد دوجانبه در زمینه‌های سنجش و ارزیابی، همکاری مشترک در ایجاد خانه مدیران و باشگاه خبرگان صنعت نفت دو کشور، ارتقای نظام‌ها و سیستم‌های ارزیابی و توسعه مدیریت دو کشور در تراز جهانی از طریق همکاری‌های دوجانبه و بسترسازی و برگزاری دوره‌های آموزشی و توسعه‌ای بین‌المللی دوجانبه از جمله این حوزه‌ها هستند.  

مدیر مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت تأکید کرد: خانه مدیران متشکل از دارندگان گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای و مدیران ارشد صنعت نفت در راستای بسترسازی و انتقال تجارب و اندوخته‌های ارزشمند مدیریتی، شبکه‌سازی میان مدیران حال و آینده و تجهیز به ابزارها و دانش و مهارت‌های نوین مدیریت، حمایت تخصصی از فرآیندها و فعالیت‌های تعالی و توسعه مدیریتی، تحلیل کاربردی و عملیاتی مسائل و مشکلات صنعت نفت و تلاش در جهت حل آنها، مستندسازی دانش و دستاوردها ایجاد شده است.

حقیقی‌مقدم باشگاه خبرگان صنعت نفت را معرفی کرد و گفت: باشگاه خبرگان متشکل از افراد خبره، متخصص و صاحب‌نظر در زمینه تخصص‌های مورد نیاز صنعت نفت در مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت ایجاد شده است و از طریق تعامل، همکاری و مشارکت برای دستیابی به اهداف توسعه مدیریت فعالیت می‌کنند.

 شایان ذکر است در پایان این مذاکرات اعضای هیئت آموزشی عراقی به بیان پرسش‌های راهبردی درباره توانایی‌ها و نحوه آموزش، سنجش و ارزیابی مدیران سطوح مختلف صنعت نفت و شکل‌گیری باشگاه خبرگان و خانه مدیران پرداختند.

دو طرف همچنین در خصوص راهکارهای چگونگی برقراری ارتباط دوسویه و همکاری‌های دوجانبه به بحث و تبادل نظر پرداختند و هیئت آموزشی وزارت انرژی عراق از بخش‌های مختلف مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت بازدید کرد.

کد خبر 631393

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =