ظرفیت تولید ۵ میلیون تن محصول پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی لامرد

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد گفت: سایت پالایشگاهی، پایین‌دست و میان‌دست پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی لامرد بیش از ۴۰۰ هکتار است که ظرفیت احداث و بارگذاری صنایع برای حجم تولید ۵ میلیون تن انواع محصول پتروشیمی پیش‌بینی و امروز بخشی از اهداف مدنظر محقق شده است.

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به استان فارس، کوروش فتاحی صبح امروز (جمعه ۲۱ مهرماه) در آیین آغاز عملیات اجرایی دومین مجتمع پتروشیمی منطقه اقتصادی لامرد اظهار کرد: اکنون همسو با مشوق‌های دولت سیزدهم و پشتیبانی از «رفع موانع تولید و تحقق جهش تولید» در منطقه ویژه لامرد، با اجرای ۱۴ پروژه زیرساختی با اعتباری بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال در بخش‌های گازرسانی و ایستگاه گاز، احداث پست و شبکه‌های برق‌رسانی، خطوط آبرسانی، دایک‌های حفاظتی، کانال‌های هدایت آب سطحی، ایجاد ساختمان‌ها، تاسیسات و سوله‌های گمرک و استمرار این پازل زیرساختی در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: از سوی دیگر با اجرایی شدن خط انتقال آب شیرین از دریای خلیج فارس به منطقه ویژه لامرد و تضمین خرید اختصاصی آب، برنامه‌ریزی منسجم برای تأمین سایر زیرساخت‌های دوران بهره‌برداری صنایع مستقر (که در دستور کار متولیان در سازمان ایمیدرو و مهندسان منطقه ویژه است) در کنار مزیت‌های سودآور، دسترسی نزدیک به خوراک و میدان‌های گازی، امکان صادرات محصول به کشورهای همسایه و اعطای مشوق‌ها و معافیت‌های قانونی، اطمینان خاطری را برای سرمایه‌گذاران پتروشیمی به وجود آورد تا با حمایت وزارت نفت، وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و به‌ویژه حمایت سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو)؛ دومین مجتمع پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی لامرد به مرحله اجرا برسد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد افزود: سایت پالایشگاهی، پایین‌دست و میان‌دست پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی لامرد؛ بیش از ۴۰۰ هکتار است که ظرفیت احداث و بارگذاری صنایع برای حجم تولید ۵ میلیون تن انواع محصول پتروشیمی پیش‌بینی و امروز بخشی از اهداف مدنظر محقق شده؛ خوشبختانه پس از سال‌ها از تأسیس این منطقه، طرح پتروشیمی با تحرک و رونق اولیه از رکود خارج شد و زمینه برای ورود دیگر سرمایه‌گذاران مهیاست.  

فتاحی ابراز امیدواری کرد: با حمایت همه‌جانبه وزارت نفت و متولیان امر در تأمین خوراک صنایع پتروشیمی این منطقه و حضور مقام‌های ارشد صنعت نفت برای آغاز عملیات این پروژه ملی و راهبردی، شاهد رونق هرچه بیشتر طرح پتروشیمی منطقه ویژه لامرد خواهیم بود.  

وی با اعلام اینکه متولیان امر خود را متعهد به تأمین همه زیرساخت‌های دوران ساخت و رفع موانع راه‌اندازی صنایع بزرگ می‌دانند، اظهار کرد: مجتمع بزرگ صنایع آلومینیوم جنوب نمونه و الگویی در این زمینه است.

به گفته مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد، مقرر شده است این پتروشیمی در زمینی به مساحت ١٠٠ هزار مترمربع در سه گام و طبق برنامه زمان‌بندی‌شده، طی سه تا چهار سال ساخته شود که در دوران بهره‌برداری، ۳۵۰ نفر به‌صورت مستقیم و ۲ هزار و ۵۰۰ نفر به‌صورت غیرمستقیم مشغول به‌کار خواهند شد. 

فتاحی یادآور شد: گروه منتخب محصولات شرکت پتروشیمی سیگلو در این طرحِ سرمایه‌گذاری (شامل تولید سالانه ۴۶ هزار تن متیل‌آمین­‌ها در سه نوع  «منو متیل (MMA)، دی‌متیل آمین (DMA) و تری متیل آمین (TMA) و به ترتیب ٢۴هزار تن سالانه «دی متیل فرم آمید» و «آمین های بالا دستی») است.

وی ضمن تأکید بر اینکه تولید این گروه‌ از محصولات پتروشیمی در مجتمع بسیار راهبردی و پرکاربرد است و از سویی سودآور و سبب خلق ارزش افزوده فراوان می‌شود، گفت: متیل آمین­‌ها و دو محصول دیگر این پتروشیمی در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی، آرایشی بهداشتی - دارویی، نساجی، چاپ، چسب و کشاورزی کاربرد فراوان دارد. در این خصوص، خوشبختانه سرمایه‌گذار با درایت و تسلط کامل، برنامه فروش و بازاریابی محصول را پیش برده و بی‌شک در کمترین زمان ممکن از بهره‌برداری به سود مدنظر خواهد رسید.  

دومین مجتمع پتروشیمی مستقر در سایت پایین‌دست منطقه ویژه لامرد با برند تجاری و سرمایه گذاری «شرکت سیگلو» و با اعتبار ۱۶ هزار میلیارد تومان (معادل ۲۷۷ میلیون یورو) آغاز به‌کار کرده است. اکنون با خرید و تأمین بخشی از تجهیزات به ارزش قریب به ۵۴ میلیون یورو، ٢٨ درصد پیشرفت محقق خواهد شد و این بیانگر اهمیت و جدیت سرمایه‌گذار در مرحله نخست اجراست.  

کد خبر 631522

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =