صندوق توسعه ملی در پروژه‌های تاپیکو سرمایه‌گذاری می‌کند

بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری ارزی در پروژه‌های توسعه‌ای شرکت تاپیکو (شرکت سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین) بر اساس توافق بین صندوق توسعه ملی و این شرکت انجام خواهد شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین، روز چهارشنبه (۲۶ مهرماه) در نشست مدیران ارشد صندوق توسعه ملی و شرکت سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین (تاپیکو)، راهکارهای سرمایه‌گذاری ارزی و ریالی در پروژه‌های شرکت‌های تابع تاپیکو بررسی شد.

مهدی غضنفری، رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی در این نشست از برنامه این صندوق برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های توسعه‌ای و سودآور در کشور خبر داد و هلدینگ تاپیکو را یکی از اهداف این سرمایه‌گذاری‌ها خواند.

بابک افقهی، سرپرست تاپیکو نیز برنامه‌های گسترده این هلدینگ برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های توسعه‌ای نفت، گاز و پتروشیمی را ارائه کرد.

وی با اشاره به جایگاه تاپیکو در مجموعه پرتفوی شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، بر ضرورت توجه به سرمایه‌گذاری در هلدینگ تاپیکو برای کمک به کاهش کسری تراز عملیاتی تأمین اجتماعی در سال‌های پیش رو تأکید کرد و به ظرفیت‌های گسترده سرمایه‌گذاری در این هلدینگ پرداخت.

شایان ذکر است بر اساس اختیارات جدیدی که طبق مصوبه‌های قانونی به صندوق توسعه ملی داده شده است، این صندوق افزون بر اعطای تسهیلات ارزی به طرح‌ها، می‌تواند در پروژه‌های سرمایه‌گذاری در کشور مشارکت کند.

از سوی دیگر با توجه به اینکه هلدینگ تاپیکو با داشتن بیش از ۹۰ شرکت مدیریتی و غیرمدیریتی، سهم بالایی در صنایع نفتی، گازی، پتروشیمی، سلولزی و لاستیک کشور دارد، پروژه‌های توسعه‌ای بزرگی برای این شرکت‌ها لحاظ کرده که اجرای آن‌ها ضمن افزایش درآمد ارزی برای کشور، اشتغال‌زایی گسترده‌ای نیز ایجاد خواهد کرد.

از آنجا که صندوق توسعه ملی قصد دارد عمده سرمایه‌گذاری خود را در بخش نفت‌وگاز انجام دهد، طبق توافق با تاپیکو مقرر شد تاپیکو طرح‌های سرمایه‌گذاری خود در بخش‌های بالادستی، میان‌دستی و پایین‌دستی نفت و گاز و پتروشیمی را به صندوق توسعه ملی ارائه کند و پس از انجام توافق، تامین مالی آنها از سوی صندوق توسعه ملی انجام گیرد.

با توجه به اینکه در راهبرد جدید، صندوق توسعه ملی ظرفیت سرمایه‌گذاری بیش از ۵۰ میلیارد دلاری در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی را خواهد داشت، این توافق سبب انجام تاریخی‌ترین سرمایه‌گذاری در پروژه‌های تاپیکو و شرکت‌های تابع آن خواهد شد و هلدینگ تاپیکو را به بزرگ‌ترین شرکت مادرتخصصی - صنعتی ایران تبدیل می‌کند.

کد خبر 631879

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =