۲۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۹
  • کد خبر: 632848
عربستان: کاهش قیمت نفت تقصیر سفته‌بازان است

وزیر انرژی عربستان سفته‌بازان را مقصر کاهش قیمت‌های جهانی نفت خام دانست.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، عبدالعزیز بن‌سلمان گفت: شرایط تقاضای نفت در بازارهای جهانی سالم است و سفته‌بازان در کاهش اخیر قیمت نفت خام مقصرند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره علل کاهش قیمت نفت در جمع خبرنگاران در ریاض گفت: بازار مشکلی ندارد، آنها وانمود می‌کنند که بازار ضعیف است و همه اینها یک ترفند است.

وزیر انرژی عربستان تأکید کرد: برخی فعالان در بازار نفت از افزایش صادرات این کالای راهبردی در ماه‌های اخیر از سوی کشورهای عرب عضو اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) و ارتباط دادن آن با بحث تولید در این کشورها دچار سوءتفاهم شده‌اند.

بن‌سلمان گفت: بالا رفتن این محموله‌های نفت خام رخدادی فصلی است و در تابستان کاهش می‌یابند، سپس در سپتامبر و اکتبر دوباره افزایش می‌یابند و این بدان معناست که این شرایط را نباید بازتاب‌دهنده نوسان در تولید تلقی کرد.

وی افزود: این سوءاستفاده از اعداد و ارقام است که نتوان بین افزایش صادرات و افزایش تولید تمایز قائل شد.

نفت خام برنت چند هفته پیش در آستانه تحقق پیش‌بینی‌ها مبنی بر بازگشت به ۱۰۰ دلار برای هر بشکه قرار گرفت، زیرا تقاضای بی‌سابقه برای سوخت و تداوم کاهش عرضه داوطلبانه عربستان سعودی باعث کاهش ذخیره‌سازی‌های جهانی نفت خام شده بود.

آغاز تنش‌ها در خاورمیانه مدت کوتاهی پس از آن، خطر افزایش قیمت را هم افزایش داد، اما روز چهارشنبه شاخص برنت دریای شمال به پایین‌ترین حد سه ماه اخیر رسید و زیر ۸۰ دلار برای هر بشکه داد و ستد شد.

نگرانی‌ها درباره عرضه جای خود را به شک و تردید درباره کاهش حاشیه سود پالایشگاه‌ها در چین و اروپا، تجارت ضعیف محموله‌های فیزیکی ضعیف و چشم‌انداز اقتصادی نامطمئن برای ایالات متحده داده است.

کد خبر 632848

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =