فاز دوم توسعه میدان دانان به بهره‌برداری رسید

تولید نفت مناطق مرکزی ایران با جریان‌دهی و راه‌اندازی ۱۱ حلقه چاه جدید در میدان نفتی دانان روزانه حدود ۱۱ هزار بشکه نفت افزوده شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، مهدی حیدری، مدیرعامل این شرکت درباره اجرای طرح‌ نگهداشت و افزایش تولید میدان نفتی دانان، اظهار کرد: میدان نفتی دانان در حوزه عملیاتی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است که سال ۱۳۵۰ کشف شد و ۹ حلقه چاه دارد، اکنون با حفاری ۱۱ حلقه چاه جدید، فاز دوم توسعه این میدان تکمیل‌ شد.

وی افزود: نفت برداشت شده از چاه‌های این میدان با خطوط لوله به واحد بهره‌برداری و نمک‌زدایی دهلران انتقال خواهد یافت. در این طرح، افزایش ظرفیت تولید میدان از ۸ هزار بشکه به ۱۹ هزار بشکه در روز هدف‌گذاری شده است.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ضمن قدردانی از حمایت‌های همه‌جانبه مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از این طرح، درباره مهمترین ویژگی‌های اجرای طرح‌های توسعه‌ای میدان‌هایی از جمله دانان گفت: مهم‌ترین ویژگی‌های اجرای طرح‌های توسعه‌ای شامل حفظ، نگهداشت و افزایش تولید با استفاده از دانش فنی و توان متخصصان، پیمانکاران و سازندگان قطعات و تجهیزات ساخت داخل است که در شرایط تحریم با اتکا به منابع و توانمندی‌های کشور اجرا می‌شود.

بر اساس این گزارش، قرارداد طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت میدان دانان بین شرکت ملی نفت ایران و گروه مپنا امضا شد. طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت دانان در استان ایلام، افزایش بیش از ۱۰ هزار بشکه‌ای ظرفیت تولید روزانه این میدان را با حفاری ۱۱ حلقه چاه جدید و طراحی و اجرای عملیات شکافت اسیدی در گروه بنگستان برای دو حلقه از این ۱۱ حلقه چاه هدف‌گذاری کرده است، همچنین در این پروژه، خدمات فنی ژئوفیزیکی شامل طراحی، جمع‌آوری، انجام مطالعات لرزه‌نگاری سه‌بعدی در مساحتی حدود ۵۰۰ کیلومتر مربع، احداث یک دستگاه پکیج نمک‌زدایی با ظرفیت ۱۰ هزار بشکه در روز، توسعه چندراهه دانان، احداث جاده‌های دسترسی به چاه‌ها و اجرای خط لوله ۶ اینچ به طول ۵۵ کیلومتر لحاظ شده است. میدان نفتی دانان در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی دهلران در استان ایلام و ۸۰ کیلومتری شمال غربی اندیمشک قرار دارد.

کد خبر 633503

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =