فجر انرژی خلیج فارس اندازه‌گیری مقدار سیلیس در آب را ثبت ملی کرد

آزمایشگاه‌های شرکت فجر انرژی خلیج فارس با ابتکار و خلاقیت و انجام مطالعات متعدد، روش برخط اندازه‌گیری سیلیس آب را در سازمان ملی استاندارد به‌عنوان روشی استاندارد ثبت کرد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت فجر انرژی خلیج فارس، این شرکت به‌عنوان موتور پیشران شرکت‌های منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، وظیفه تولید و تأمین سرویس‌های حیاتی شرکت‌های مستقر در این منطقه را به‌عهده دارد و برق، بخار، آب صنعتی، هوای صنعتی و تصفیه پساب صنعتی از محصولات این شرکت است.

فجر انرژی همواره به‌منظور ارائه محصولاتی باکیفیت، فرآیندها و نحوه تولید و تحویل محصولات را پایش و آزمایش می‌کند به‌طوری‌ که اکسیژن، آرگون و نیتروژن این شرکت گواهینامه GC-MARK را دریافت کرده‌اند.

یکی از محصولات باکیفیت شرکت فجر، آب بدون املاح است که برای تولید این آب آزمایش‌های متعددی پیش از تحویل آن به مشتریان انجام می‌شود. یکی از این آزمایش‌ها، روش اندازه‌گیری مقدار سیلیس موجود در آب است که طبق استاندارد بین‌المللی ASTM (D859) انجام می‌شود. بیشتر استفاده آب بدون املاح در تولید بخار، خنک‌سازی و فرآیندهای شیمیایی بوده که در صورت وجود سیلیس در آب می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیری در پی داشته باشد.

آزمایشگاه شرکت فجر انرژی خلیج فارس یکی از بخش‌های پشتیبان این شرکت بوده که با توجه به حساسیت و دقت آن، با پیاده‌سازی الزام‌های استاندارد (ISO 17025) و انجام اقدام‌های فنی و مدیریتی پیوسته از سوی مرکز ملی تأیید صلاحیت ایران تأیید شده است.

این آزمایشگاه با ابتکار و خلاقیت و انجام مطالعات متعدد روش آنلاین (برخط) اندازه‌گیری سیلیس آب را به روش آزمایشگاهی تبدیل کرده و پس از بررسی جوانب مختلف آن، این روش را در سازمان ملی استاندارد به‌عنوان یک روش استاندارد ثبت کرده است.

در روش مرسوم، با استفاده از سه ماده شیمیایی مختلف مقدار سیلیس آب اندازه‌گیری می‌شود. این روش بین‌المللی از سال ۱۳۸۹ استفاده شده و با توجه به فرآیند آن، مخاطرات ایمنی برای استفاده‌کننده و آلودگی زیست محیطی در پی داشته است.

مقدار آلودگی روش قدیمی در دو موضع دورریز مواد شیمیایی و استفاده از برق برای حرارت دادن است که دورریز روش قدیمی، نسبت به روش جدید سه برابر آلوده‌تر و مضرتر است، اما با ثبت روش جدید در سازمان ملی استاندارد و به‌کارگیری آن افزون بر افزایش دقت، ایمنی، سلامت کارکنان و حفظ محیط زیست در هزینه‌ها (کاهش یک چهارم) نیز صرفه‌جویی شده است.

در این فرآیند موادی همچون سولفیت سدیم، سدیم هیدروژن سولفید و آمینو نفتول جای خود را به مواد ارزان اسید اسکوربیک (ویتامین C) داده است.

ثبت روش جدید پس از دو سال تلاش پیوسته از سوی کارشناسان آزمایشگاه شرکت فجر انرژی خلیج فارس و با اخذ تأییدیه‌های سازمان‌های آب و فاضلاب کشور، پژوهشگاه مواد و سازمان غذا و داروی کشور انجام شده است.

اکنون با ثبت این روش در سازمان ملی استاندارد همه آزمایشگاه‌های کشور می‌توانند از این روش جدید به‌عنوان یک فرآیند نوین مطمئن، دقیق، ارزان و دوستدار محیط زیست برای اندازه‌گیری میزان سیلیس آب استفاده کنند.

کد خبر 633846

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =