ایران همواره بر همکاری سازنده با کویت در حوزه انرژی از جمله میدان آرش تأکید دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران بر اساس مذاکرات دوجانبه خود با دولت کویت و سوابق مذاکراتی، همواره بر همکاری دوستانه و سازنده در حوزه انرژی از جمله در منطقه آرش تاکید کرده است.

به گزارش شانا به نقل از وزارت امور خارجه، ناصر کنعانی امروز (چهارشنبه، ۱۵ آذرماه) درباره برخی بندهای بیانیه پایانی چهل‌وچهارمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران ابراز تأسف کرد و آنها را غیرقابل قبول و مردود دانست.

وی با تأکید بر مواضع ثابت و اصولی تهران، جزایر سه‌گانه ایرانی ابوموسی، تنب‌بزرگ و تنب‌کوچک را بخش لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: جمهوری اسلامی ایران هرگونه ادعایی در خصوص این جزایر را دخالت در قلمرو داخلی، حاکمیت و تمامیت ارضی خود دانسته و آن را به‌شدت محکوم می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: توانمندی‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب دکترین نظامی شفاف و مبتنی بر بازدارندگی و حفظ امنیت ملی است و آنچه خطر واقعی برای امنیت منطقه است، حضور نظامی بازیگران فرامنطقه‌ای و رژیم‌ صهیونیستی به‌عنوان منبع اصلی ناامنی و تهدید کشورهای اسلامی و ثبات و امنیت منطقه‌ای است.

کنعانی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اساس مذاکرات دوجانبه خود با دولت کویت و سوابق مذاکراتی، همواره بر همکاری دوستانه و سازنده در حوزه انرژی از جمله در منطقه آرش تاکید کرده است. بدون تردید، رفتارهای مبتنی بر توجه به منافع و مصالح مشترک، می‌تواند زمینه‌های مناسب همکاری‌های منطقه‌ای را فراهم کند.

وی با اشاره به سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تقویت مناسبات با همسایگان در چارچوب حسن همجواری، احترام متقابل و مداخله نکردن در امور داخلی یکدیگر، بر اراده تهران برای نیل به منطقه‌ای باثبات، امن و شکوفا در چارچوب همکاری با همسایگان و نفی مداخلات خارجی تأکید کرد.

شایان یادآوری است که نشست سران شورای همکاری خلیج فارس روز سه‌شنبه (۱۴ آذرماه) در دوحه برگزار و در بیانیه پایانی آن، ادعاهایی درباره جزایر سه‌گانه ایرانی، میدان نفتی و گازی آرش، پرونده هسته‌ای، برنامه موشکی، همچنین نقش منطقه‌ای ایران مطرح شد.

کد خبر 634202

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =