انگلیس مالیات کربن را بر کالاهای وارداتی اعمال می‌کند

دولت انگلیس به‌تازگی اعلام کرد که از سال ۲۰۲۷ برای کمک به حمایت از تجارت در برابر واردات ارزان‌تر از کشورهایی که سیاست‌های اقلیمی کمتر سختگیرانه‌تری دارند، مالیات واردات کربن جدید روی بعضی از محصولات اعمال خواهد کرد.

به گزارش شانا به نقل از هفته‌نامه بررسی تحولات بین‌المللی انرژی و تغییر اقلیم مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی،دولت انگلیس اعلام کرد که از سال ۲۰۲۷ برای کمک به حمایت از تجارت در برابر واردات ارزان‌تر از کشورهایی که مالیات کربن ندارند یا نرخ کمی را اعمال می‌کنند، سازوکار تنظیم مرزی کربن را بر بعضی از محصولات وارداتی (آهن، فولاد، آلومینیوم، کود، هیدروژن، سرامیک، شیشه و سیمان) اعمال خواهد کرد.

سازوکار تنظیم مرزی کربن (CBAM) انگلستان مشابه اتحادیه اروپا برای محصولات پرکربن در بخش‌های آهن، فولاد، آلومینیوم، کود، هیدروژن، سرامیک، شیشه و سیمان اعمال خواهد شد.

نرخ مالیاتی اعمال‌شده به میزان کربن انتشاریافته در زمان تولید کالای وارداتی و شکاف بین قیمت کربن اعمال‌شده در کشور مبدأ و قیمت کربن پرداختی تولیدکنندگان انگلستان، بستگی خواهد داشت.

جرمی هانت، وزیر دارایی انگلستان در این باره گفت: این مالیات تضمین می‌کند که محصولات پرکربن تولیدی خارج از کشور مانند فولاد و سرامیک با قیمت کربن قابل‌مقایسه با محصولات تولیدشده در انگلستان روبه‌رو شوند، به‌طوری که تلاش‌های کربن‌زدایی ما به کاهش انتشار جهانی منجر شود.

انگلیس به‌عنوان بخشی از تلاش‌ها برای دستیابی به هدف خالص انتشار صفر تا سال ۲۰۵۰ خود، در سال ۲۰۲۱ یک نظام تجارت انتشار گازهای گلخانه‌ای (ETS) راه‌اندازی کرد و از این طریق از نیروگاه‌ها، کارخانه‌ها و شرکت‌های هواپیمایی به‌ازای انتشار هر تن دی‌اکسید کربن هزینه‌ای را دریافت می‌کند.

بسیاری از مناطق دیگر جهان مانند اتحادیه اروپا و چین چنین طرح‌هایی را اجرا کرده‌اند، اما قیمت‌ها در این طرح‌ها متفاوت است و بسیاری از مناطق به‌هیچ‌وجه قیمت‌گذاری کربن ندارند.

هم‌اکنون در قراردادهای طرح تجارت انتشار کربن (ETS) انگلستان در هر تن کربن حدود ۳۶.۶۰ پوند (۴۶.۳۴ دلار) معامله می‌شود، در حالی که این قیمت در نظام تجارت انتشار چین حدود ۷۱.۶۰ یوان (۱۰.۰۴ دلار) در هر تن است.

دولت انگلیس معتقد است که این مالیات به کاهش خطر به‌اصطلاح نشت کربن کمک می‌کند و از انتقال گازهای گلخانه‌ای به کشورهای دیگر جلوگیری می‌کند، زیرا آنها قیمت کربن پایین‌تری دارند، یا به هیچ‌وجه قیمت ندارند.

اتحادیه اروپا در ماه سپتامبر نخستین مرحله از سیستمی را برای اعمال تعرفه‌های انتشار دی‌اکسیدکربن بر فولاد، سیمان و دیگر کالاهای وارداتی راه‌اندازی کرد، اما تا سال ۲۰۲۶ شروع به دریافت هیچ‌گونه هزینه انتشار دی‌اکسیدکربن در مرز نخواهد کرد.

صنعت فولاد انگلیس بر این باور است که اقدام‌های داخلی برای جلوگیری از ورود سیل محصولات پر انتشار به انگلستان پس از اجرای اقدامات مالیات بر کربن اتحادیه اروپا ضروری است.

گرت استیس، مدیرکل گروه صنعتی فولاد انگلیس در بیانیه‌ای گفت: با توجه به اینکه بر بیش از ۹۰ درصد تولید جهانی فولاد هزینه کربن اعمال نمی‌شود، درست است که سیاست مرزی جدید کربن ازسوی انگلستان اعمال شود. با این حال اجرای طرح انگلیس یک سال پس از آغاز سازوکار تنظیم مرزی کربن اتحادیه اروپا بسیار نگران‌کننده است.

اعلام تعرفه‌های کربنی برنامه‌ریزی‌شده اتحادیه اروپا باعث ایجاد شکوائیه شرکای تجاری این اتحادیه به‌ویژه چین شده است.

ژی ژنهوا، نماینده ارشد چین در اقلیم به تازگی از کشورها خواست به اقدام‌های یک‌جانبه اقلیمی مانند مالیات کربن اتحادیه اروپا متوسل نشوند، همچنین این موضوع یکی از موارد مناقشه‌برانگیز در کاپ ۲۸ بود.

کد خبر 635115

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =