تفاهم‌نامه همکاری احداث مجموعه بزرگ فرهنگی - ورزشی شهر تهران به شیوه تهاتر نفت امضا شد

تفاهم‌نامه همکاری احداث مجموعه بزرگ فرهنگی ورزشی شهر تهران که از طریق تهاتر نفت تأمین مالی می‌شود با حضور وزیر نفت به امضا رسید.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهوری، محمد مخبر امروز (دوشنبه، چهارم دی‌ماه) در آیین امضای این تفاهم‌نامه با اشاره به اینکه تمامی ابعاد مختلف این طرح به‌صورت جهادی پیش رفته است، اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های بارز این طرح این است که تمامی ابعاد و جوانب مختلف آن به‌دقت بررسی شده و مسائل مختلف مرتبط با آن مدنظر قرار گرفته است.

وی روش مناسب تأمین مالی را یکی از مهم‌ترین موضوعات در اجرای پروژه‌های مختلف برشمرد و افزود: تأمین منابع مالی برای اجرای این طرح از طریق تهاتر نفت پیش‌بینی شده که سابقه کمتری در کشور دارد و اطمینان‌بخش است.

معاون اول رئیس‌جمهوری احداث یک ورزشگاه و مجموعه بزرگ ورزشی برای شهر تهران را ضرورتی جدی توصیف کرد و گفت: همه ورزشکاران و ورزش‌دوستان که تقریباً آحاد جامعه را در بر می‌گیرند، مخاطب این طرح هستند و ساخت این مجموعه خدمتی به همه آنها خواهد بود.

مخبر با اشاره به اینکه از زمان دستور رئیس‌جمهوری تا تصمیم‌گیری و تدوین این تفاهم‌نامه مدت زیادی سپری نشده است، تصریح کرد: انتظار این است که این پروژه در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نتیجه برسد و مردم و جوانان هرچه زودتر بتوانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.

وی اظهار کرد: بر اساس تفاهم‌نامه و مذاکراتی که با پیمانکار اجرای این پروژه انجام شده، باید برای ساخت این مجموعه از تمام ظرفیت‌های داخلی استفاده شود و در طراحی و ساخت این ورزشگاه، الگوی ایرانی ـ اسلامی نیز رعایت شود.

محسن منصوری، معاون اجرایی رئیس‌جمهوری نیز در این آیین به برخی از سؤال‌ها و شبهات در خصوص طرح مجموعه بزرگ فرهنگی - ورزشی شهر تهران پاسخ داد و گفت: عده‌ای پرسیده بودند چرا اجرای این پروژه قرار است توسط شرکت چینی انجام شود که این موضوع به‌دلیل آن است که با کشور چین خط تبادل مالی داریم و منابع پروژه را از طریق تهاتر نفت با طرف چینی تأمین خواهیم کرد، بنابراین این پروژه که احداث آن چند میلیارد دلار هزینه دارد، ‌به یک شرکت چینی سپرده شده است. ضمناً در همه مراحل کار از طراحی تا اجرا از ظرفیت شرکت‌های همکار داخلی نیز استفاده خواهد شد.

وی همچنین به ایرادهایی که عده‌ای در خصوص جانمایی این مجموعه وارد کرده‌اند، اشاره و تصریح کرد: عده‌ای گفته‌اند مکان این مجموعه روی گسل است و این در حالی است که مطالعات کامل زمین‌شناسی و بررسی‌های فنی در این خصوص انجام شده است و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

منصوری نزدیکی این مجموعه به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) و فرودگاه مهرآباد، همچنین دسترسی به شبکه حمل‌ونقل کشور و شبکه بزرگراهی را از دیگر دلایل جانمایی این ورزشگاه برشمرد و گفت: برای پیگیری مراحل اجرای این طرح، ‌کمیته راهبری تشکیل خواهد شد و شرکت چینی نیز متعهد شده که در کوتاه‌ترین زمان ممکن این پروژه را تکمیل کند.

کیومرث هاشمی، وزیر ورزش و جوانان نیز در این مراسم با تأکید بر اینکه احداث این مجموعه می‌تواند سرانه ورزش تهران را که هم‌اکنون جزو آخرین شهرهای کشور قرار دارد، به دو برابر افزایش دهد، اظهار کرد: با احداث این مجموعه به نیازهای تمامی رشته‌های ورزشی در عرصه جهانی پاسخ داده خواهد شد و دغدغه‌ای برای میزبانی مسابقات بین‌المللی رشته‌های ورزشی نخواهیم داشت.

وی با اشاره به شرکت چینی پیمانکار این پروژه افزود: اساساً‌ شرکت‌های چینی در ساخت ورزشگاه‌ها سرآمد هستند و شرکتی که قرار است این مجموعه را احداث کند نیز شرکتی معتبر است که بیش از ۱۰۰ پروژه مشابه در سطح دنیا به اجرا رسانده است.

در این آیین که جواد اوجی، وزیر نفت، علیرضا زاکانی، شهردار تهران و داود منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز هرکدام نظرات و دیدگاه‌های خود را در خصوص احداث این مجموعه مطرح کردند و از آمادگی کامل برای حمایت و پشتیبانی کامل این طرح خبر دادند.

این تفاهم‌نامه با هدف فراهم کردن زیرساخت‌ها و امکانات لازم برای احداث مجموعه بزرگ فرهنگی و ورزشی در طرح ویژه شهر فرهنگی و مذهبی تهران مصوب شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران به مساحت ۳۷۰ هکتار برای برگزاری رویدادها و مسابقات ورزشی ملی و بین‌المللی، با لحاظ شرایط و رعایت قوانین و مقررات مربوط به معاونت اول ریاست جمهوری، معاونت اجرایی ریاست جمهوری، وزارت ورزش و جوانان، وزارت نفت، سازمان برنامه و بودجه کشور، استانداری تهران، شهرداری تهران و آستان مقدس حضرت امام خمینی (ره) تنظیم و امضا شد.

بر اساس متن این تفاهم‌نامه وزارت ورزش و جوانان موظف شد نسبت به شناسایی و انتخاب شرکت مشاور ذی‌صلاح داخلی و یا خارجی برای بررسی و انجام مطالعات راهبردی طرح جامع شهر آفتاب و تهیه طرح اجرایی فنی، اقتصادی و معماری پروژه مجموعه بزرگ فرهنگی و ورزشی شهر آفتاب اقدام کند.

همچنین دستگاه اجرایی پروژه شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور تعیین و منابع مورد نیاز از محل مازاد فروش نفت خام و میعانات گازی (معادل سهم دولت) توسط وزارت نفت و با تخصیص سازمان برنامه و بودجه تعیین شد.

همچنین به‌منظور هماهنگی و تسهیل و پیگیری امور اجرایی پروژه مذکور و مشخص شدن تعهدات دستگاه‌های اجرایی، مقرر شد کارگروهی زیر نظر معاونت اجرایی ریاست جمهوری مرکب از نمایندگان تام‌الاختیار معاونت اجرایی ریاست جمهوری، وزارت ورزش و جوانان (شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور)، وزارت نفت، سازمان برنامه و بودجه کشور، شهرداری تهران و آستان مقدس حضرت امام خمینی (ره) تشکیل شود.

کد خبر 635164

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =