جایگاه بزرگ‌ترین کشور تأمین‌کننده نفت چین به روسیه رسید

روسیه با وجود فشارها و تحریم‌های غرب علیه مسکو، عنوان بزرگترین تأمین‌کننده نفت چین در سال ۲۰۲۳ میلادی را از آن خود کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در حالی که چین، بزرگترین واردکننده نفت خام جهان، برای خرید مقادیر زیادی نفت با تخفیف برای واحدهای پالایشی خود به تحریم‌ها غرب علیه مسکو بی‌اعتنایی کرد، روسیه در سال ۲۰۲۳ میلادی با پشت سر گذاشتن عربستان جایگاه بزرگترین تأمین‌کننده نفت خام اژدهای زرد را تصاحب کرد.

آمارهای گمرک چین نشان داد روسیه در سال گذشته میلادی با ثبت رکوردی تازه در مجموع ۱۰۷ میلیون و ۲۰ هزار تن نفت خام معادل میانگین روزانه ۲ میلیون و ۱۴۰ هزار بشکه نفت به بنادر چین ارسال کرده  که بسیار بیشتر از دیگر صادرکنندگان بزرگ نفت مانند عربستان سعودی و عراق بوده است.

خرید چین از عربستان که پیش از این بزرگ‌ترین تأمین‌کننده نفت مورد نیاز چین بود به‌دلیل تخفیف‌های نفتی روسیه با ۱.۸ درصد کاهش در سال ۲۰۲۳ میلادی به مجموع ۸۵ میلیون و ۹۶۰ هزار تن رسید.

نفت خام روسیه که پس از فشارهای غرب به‌دلیل آغاز تنش‌های مسکو-کی‌یف در فوریه سال ۲۰۲۲ میلادی از سوی بسیاری از خریداران بین‌المللی تحریم شد، در بیشتر ماه‌های سال گذشته میلادی و با توجه به اعمال طرح سقف قیمتی از سوی کشورهای عضو گروه هفت، استرالیا و اتحادیه اروپا، با تخفیف‌هایی قابل‌توجه نسبت به معیارهای جهانی معامله شد.

افزایش تقاضا از سوی پالایشگاه‌های نفت چین و هند برای دریافت محموله‌های نفتی با تخفیف، قیمت نفت خام نوع ئی‌اس‌پی‌او (ESPO) روسیه را در ۲۰۲۳ بالا برد و از سقف قیمتی ۶۰ دلار عبور کرد.

پالایشگاه‌های چینی برای جلوگیری از نقض تحریم‌های غرب از بازرگانان واسطه برای امور مربوط به حمل و نقل و بیمه نفت خام روسیه استفاده می‌کنند.

صادرات نفت ایالات متحده آمریکا به چین هم با وجود تنش‌های ژئوپلیتیک بین پکن و واشینگتن، به‌دلیل افزایش تولید نفت خام آمریکا در سال گذشته میلادی ۸۱.۱ درصد افزایش یافت.

واردات کلی نفت خام چین برای سال ۲۰۲۳ به رکورد ۵۶۳ میلیون و ۹۹۰ هزار تن معادلمیانگین روزانه ۱۱ میلیون و ۲۸۰ هزار بشکه رسید.

کد خبر 636605

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =